| RAY a întrebat:

Iisus a iertat pacatele celor din vremea lui?

cum putea sa ierte pacatele celor care nici nu sau nascut?

Răspuns Câştigător
| Elvina a răspuns:

Se refera la faptul ca Isus a murit pentru ca pacatele oamenilor sa fie iertate. Pana la moartea si invierea lui Isus oamenii nu se mantuiau, adica nu ajungeau in cer daca erau buni. Ajungeau intr-un loc special pregatit pentru acest lucru, numit limb. Asa e in religia mea. Eu sunt catolica. Isus a infiintat sacramentul spovezii si implicit al impartasaniei. Pana la El acestea nu existau. Prin cele doua sacramente Isus poate ierta pacatele oamenilor din toate timpurile, inclusiv ale celor din ziua de astazi.

18 răspunsuri:
| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Daca nu murea El, noi nu existam.Deoarece lumea a murit odata pentru pacate, adica in Potop.Bun, acum tu o sa spui "dar daca nu era Hitler, noi nu ne nasteam". Daca nu ne iubea atat de mult Christos, nimeni nu mai era.

| Elvina a răspuns:

Isus iarta orice. Eu asa stiu. Indiferent din ce perioada.

| RAY explică (pentru Elvina):

Si aia care nu sau nascut lea iertat foarte rational nu? deci el stie ce pacate va face?

| Elvina a răspuns (pentru RAY):

De ce sa le ierte pacatele celor care nu s-au nascut? Nu inteleg la ce te referi. Omul se naste cu pacatul stramosesc, care este iertat la botez iar prin spovada se iarta toate celelate pacate pe care omul le face.

| 1Mihai1 a răspuns (pentru RAY):

Da, El ştie viitorul.

| RAY explică (pentru Elvina):

Se spune ca a murit pentru pacatele noastre care pacate daca nu existam?

| RAY explică (pentru 1Mihai1):

El insuti creaza destinul fiecaruia desi el creaza raul

| eLPySum a răspuns (pentru Elvina):

Care este pacatul stramosesc?

| Elvina a răspuns (pentru eLPySum):

Pacatul de la Adam si Eva, pe care l-au mostenit toti oamenii. Atunci cand ne nastem cu totii avem acest pacat originar. Dumnezeu le-a spus celor doi sa nu manance din pomul cunoasterii binelui si raului, iar ei nu l-au ascultat. Astfel ei au comis primul pacat din lume.

| RAY explică (pentru Elvina):

Isi dau funda ca esti catolica

| Elvina a răspuns (pentru RAY):

Tu trebuie sa dai funda pentru raspunsuri, asa e corect. Mersi oricum. Ce are ca sunt catolica?

| RAY explică (pentru Elvina):

Ca sunt botezat catolic

| Elvina a răspuns (pentru RAY):

Inteleg. Lucrurile pe care le-am scris le stiu de la biserica. Tu nu prea dai pe acolo?

| RAY explică (pentru Elvina):

Sunt ateu, ce sa caut acolo

| Elvina a răspuns (pentru RAY):

Vad ca te intereseaza lucrurile legate de biserica. Curios lucru.

| RAY explică (pentru Elvina):

Era doar o curiozitate, curiozitatea m-a impins spre cunoastere, si cunoasterea spre stiinta, stiinta spre ateism

| Elvina a răspuns (pentru RAY):

Pacat ca nu te-a dus si la credinta, dar asta e. Fiecare cu ale sale convingeri. E mult mai frumos la noi la biserica decat la ortodocsi, o ora slujba, 10 cantece cu instrumente, tabere, campusuri, o multime de iesiri in tara.

| Elvina a răspuns (pentru RAY):

Se refera la faptul ca Isus a murit pentru ca pacatele oamenilor sa fie iertate. Pana la moartea si invierea lui Isus oamenii nu se mantuiau, adica nu ajungeau in cer daca erau buni. Ajungeau intr-un loc special pregatit pentru acest lucru, numit limb. Asa e in religia mea. Eu sunt catolica. Isus a infiintat sacramentul spovezii si implicit al impartasaniei. Pana la El acestea nu existau. Prin cele doua sacramente Isus poate ierta pacatele oamenilor din toate timpurile, inclusiv ale celor din ziua de astazi.

| martzian a răspuns:

"Iertare" inseamna ca a platit pentru ele, nu ca le-a trecut cu vederea.