| ThePrinceOfAllSaiyans a întrebat:

De ce animalele nu pot vorbi si oamenii da?

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Ok, in primul rand vorbitul e una iar comunicatul e alta.

Comunicarea implica transmiterea de informatii de la un individ la altul pe un anumit canal. Aminalele fac asta prin urlat, latrat, mieunat sau chiar prin indicatori chimici precum marcarea teritoriului sau chiar arteiul iute care iti zice pe cale chimica ca nu vrea sa-l mananci.

Vorbitul, adica ceea ce facem noi implica o serie de modificari functionale la nivelul creierului si al laringelui incat 1. sa poti procude sunetele pe care le folosim pentru vorbit si 2. sa ai parti ale creierului care sa fie dedicate chestiei asteia.

Acum, probabil ai observat ca majoritatea animelulor au sunete specifice (ai invatat asta la 1-2 ani) deci, in cea mai mare parte, nu au mecanismele potrivite pentru a emite suntele pe care le emitem noi. Chiar daca posica ta ar stii sa vorbeasca nu ar putea ca n-are cu ce.

Apoi, daca te uiti la papagalii aia care repreta dupa tine, vezi ca desi au mecanismele tot nu pot vorbi. Creierul lor, este mai primitiv (evolutiv vorbind) nu era etajele mai noi. In plus, o alta chestie importanta pentru vorbit este limbajul intern, adica fenumenul ala prin care tu vorbesti cu tine, in gand. Aici nu-s sigur dar cred ca asta se regaseste in cortexul perfrontal chestie care nu e foarte dezvoltata decat la oameni desi o mai au si maimutele.

14 răspunsuri:
| cfrtobias a răspuns:

Ca is animale da pot vorbi cu altii limba lor, tu de ce nu intelegi sau vorbesti ca un animal?

| morfeo a răspuns:

Pentru ca omul este singura fiinta rationala, probabil si unele animale comunica intre ele, dar limbajul omului este de infinit ori mai avansat.

| Felys a răspuns:

Nu-i ajuta creierul, nu este suficient de evoluat

| gabicoo a răspuns:

Omul e un animal are vorbește!

| CRETULINA212 a răspuns:

Pentru ca animalele nu sunt asa evoluate ca noi sa zic asa.
si pentru ca asa le-a dat ala de sus. alta explicatie nu este.

| Vikaa a răspuns:

Pentru ca daca ar fi vorbit multi dintre noi nu ne-am mai fi facut prieteni umani, pentru ca animalele sunt sincere.

Răspuns utilizator avertizat
| Vikaa a răspuns (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

Depinde cum privesti lucrurile, pana la 18 ani am intalnit diferite felurite persoane.Pot spune ca nu toti oamenii sunt falsi, o buna parte da, dar exista si persoane foarte ok si nu sunt pe interes.

| RAY a răspuns:

In natura exista diverse limbaje in functie de fiecare specie, pe masura ce ele au devenit mai complexe si limbajul a devenit mai complex, caini pot intelege cateva sute de cuv, cimpanzei vreo 2000 ba chiar se pot si exprima in mod constient dar nu pot vorbi din cauza corzilor vocale, omul are un limbaj complex, social, omul este un animal sa nu uitam asta, o primata

| RAY a răspuns (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

Iti dai seama ca ham ham, meow nu inseamna ceea ce tu auzi, ele exprima ceva, ce anume inca nu stim exact dar putem presupune

Răspuns utilizator avertizat
Bula
| Bula a răspuns:

Omul este suficient de prost, incat deseori nu se intelege nici unul cu altul. laughing
Daca te duci intr-o alta tara unde se vorbeste alta limba decat cele cunoscute de tine, atunci nu intelegi nimic din vorbe, doar din gesturi.
La fel nu intelegi nici vorba animalelor si crezi ca sunt doar sunete scoase aiurea.
Greseala!
Toate animalele, care au ureche, comunica si prin sunete, adica "vorbesc" pe limbajul lor.
Doar noi credem ca animalele nu vorbesc, pentru ca ne credem "buricul pamantului", super-fiinte.

Nu reusim sa analizam si sa traducem limbajul animalelor, la fel ca ale strainilor ai caror limba nu le cunoastem.

| Bizon95 a răspuns:

Si animalele COMUNICA
nici pe departe atat de complex ca un om, dar COMUNICA

chiar, cand e vorba de limba, in aplicatia Duolingo, jermana are de 3 ori mai multe lectii decat latina, pentru ca latina e o limba moarta si nu numai mult mai simpla, dar nu exprima concepte actuale din IT, afaceri, si altele