| BastetReloaded a întrebat:

De ce ar trebui sa ne fie frica de Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| nevermindpeople a răspuns:

Pentru ca asa spune Biblia.
Dar eu sincer, nu prea cred in chestia asta.
Adica. Sunt atatia oameni, care fac atat de mult rau.
Si o fac fara sa le fie frica.
Pe langa asta, exista ateismul. Ateii nu cred in Dumnezeu, si nici nu le e frica de El.
Intr`o conversatie cu ei, probabil ar spune 'Zi`mi ce trebuie sa fac sau sa spun ca sa-ti dovedesc ca Dumnezeu nu exista si nu voi pati nimic?'
Si ca tot am ajuns aici, exista asa numita 'Viata de apoi'.
Noua ni s-a spus ca daca nu vom fii buni, atat timp cat suntem pe Pamant, vom ajunge in Iad.
Un ateu ar spune 'Nu`mi pasa. Chiar abia astept sa-l scot pe diavol la un suc.' [aceste citate sunt din conversatii pe care le-am auzit.]
Intrebarea finala este : De ce lor nu le pasa de 'Viata de apoi' si noua da?
Well. Fiecare cu religia lui.
Chiar sunt curioasa daca exista aceasta 'Viata de apoi' si nu e doar o poveste de adormit copii.

68 răspunsuri:
| Kazimir a răspuns:

Mie imi e frica de crinu aka bean cand scrie... imi vine sa ma dau cu capu de tastatura cand vad gramatica facuta parf.
si imi e frica de prostia, aroganta si narcisismul lui kornstard. mi`e frica sa nu ma cuprinda

| User a răspuns:

Nu cred ca trebuie sa-ti fie frica de Dumnezeu, mai degraba de dracu. Nu-nteleg de ce ar trebui sa-ti fie frica de Dumnezeu, care e bun, reprezinta binele, etc. Mi se pare ilogic sa-ti fie frica de un lucru pozitiv si nu de unul negativstraight face. Ca ar trebui sa-L respecti, da, de acord. Dar respectul nu-i totuna cu frica.

| BastetReloaded explică:

Ba,da' nu va zgarciti cu stupizii!

@NoChanceForUs

hmmm...probabil.eu am vrut sa aflu argumente pro si contra...dar vad ca mai toti ati primit stupizi, cu galeata

Răspuns utilizator avertizat
| WestSid3 a răspuns:

Frica nu se referă neapărat la sensul de sine stătător al cuvântului.
Frica de Dumnezeu înseamnă credinţa sinceră, să respecţi poruncile şi să mergi înainte pe acest drum happy

| 100SweetSmile4you a răspuns:

Eu sunt de parere ca frica de Dumnezeu nu este buna.Noi trebuie sa il iubim,sa Ii indeplimin Cuvantul si,astfel,ne va indeplini si El rugamintile noastre.
Frica de Dumnezeu s-a nascut prin teama oamenilor de a ajunge in iad.Dar nu trebuie sa ne fie teama de iad,atata timp cat noi suntem siguri de iubirea noastra pentru Dumnezeu.
Daca noi traim cu Dumnezeu in viata pe care o ducem pe pamant, Domnul ne va lua in Rai, pentru a trai in continuare impreuna. happy o:-)

| sweetkiss4u4ever a răspuns:

Daca ai crede cu adevarat in DUMNEZEU nu ti-ai pune astfel de intrebari.

| Tibi_4641 a răspuns:

Pentru ca asa ai fost invatat. Pentru ca asa au fost invatati prostii, sa se ia dupa un stapan. Pentru ca nu se puteau controla masele altfel in trecut, puteai face rascoala impotriva regelui, nu te puteai impotrivi impotriva unui spirit. Pentru ca oamenii sa dea raspunsuri la intrebari la care nu au cea mai vaga idee. Pentru a se putea explica orice.
Sunt multi,, pentru ca " happy

| Noname_4977 a răspuns:

Poi... Eu zic ca nu ar trebui sa iti fie frica niciodata de Dumnezeu. Trebuie sa iti fie frica doar de ce se va intampla dincolo de viata. Cand l-a creat pe om Dumnezeu a dat libertate de alegere pentru ca fiecare sa aleaga cu sinceritate intre El si rau. Prezenta raului este datorata doar lipsei Lui Dumnezeu in viata ta.Tu poti sa alegi intre: a crede in El si ai respecta poruncile, astfel dobandind viata vesnica, si a-ti trai viata acolo unde te duce vantul in toate poftele lumesti, lipsindu-te astfel de viata vesica.Un citatwhistlingSi dupa cum a inaltat Moise sarpele in pustie, tot asa trebuie sa fie inaltat si Fiul omului, pentru ca oricine crede in EL sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica" Ioan 3:14-15
Si acum ca sa iti raspund concret la intrebare, am gasit si un lucru pentru care trebuie sa iti fie frica, trebuie sa te temi de Dumnezeu doar pentru ca o sa te paraseasca si nu o sa mai fie cu tinesad

| Fluture a răspuns:

DropThe World, nu-i bine sa crezi asa cevastraight face
Nu te judec, da fiecare cu religia lui, insa mi se pare urat sa crezi asa ceva.straight face

| Fluture a răspuns:

DropTheWorld, ce spuneai in raspunsul castigator.

| Shine a răspuns:

Nu trebuie sa ne fie frica de El! Trebuie sa-L iubim!

| BiaSiAtat a răspuns:

Pentru ca el ne poate abandona intr-o zi...Adica daca facem un pacat dar cred ca intelegi...

| Stelistul a răspuns:

Deoarece nu cred ca vrei sa ajungi in raul suprem:opusul Raiului.

| alexandruursu a răspuns:

Nu trebuie sa-ti fie frica, esti propiul tau stapan. Trebuie sa te joci cu Dumnezeu.

| CookieșiParty a răspuns:

Sa iti spun eu:

Dumnezeu este creatorul nostru.El o sa hotarasca daca o sa ne duca in Rai sau iad.Si mai bine sa fim cuminti ca sa fim langa Dumnezeu,cel care o sa stea langa noi si o sa ne aline durerea. Daca ajungem in Rai sau iad,nu mai poti sa ajungi in Rai...

NICIODATA!

De fapt, in mod concret, nu trebuie sa ne fie frica de Dumnezeu. Dumnezeu vrea binele celor care fac bine.Si mai bine facem bine decat rauCaci o sa ajungem langa Dumnezeul nostru cel bun si iertator.

| Twp3w a răspuns:

Nu trebuie sa iti fie frica de el. Daca i-ai fost fidel si nu ai facut pacatele din adins si te-ai dus la biserica des sau te ai spovedit cel putin de 3 ori pe an...

| Anonima_2658 a răspuns:

De la frica de Dumnezeu la iubirea de Dumnezeu este cale lunga. Dar ele exista.Si frica de Dumnezeu este un inceput bun- de a nu face rau, de a ierta... gandeste `te daca nu am ierta cat decat, si am face mai mult rau fara sa ne temem.

comuna intrebare.-pe langa ca asta scrie in biblie, mai e si ca oamenilor le e frica de pedeapsa-judecata de apoi

eu cred ca: El ne-a creat cu un scop-acel scop nu il stim-ca doar asa de a trai.hmm.
deci ne-a creat. dupa chipul si asemanarea Lui.
deci.ne iubeste teoretic.

ar trebui sa fim "apropiati" nu fizic cat phsihic,moral si sufletestewinking-nu numai la rau, si atunci cand ne e bine, sa ii multumim si sa fim recunoscatoriwinking

cam atat[recunosc nu sunt eu mare credincioasa-dar asta e parerea mea]

see ya`

| Arcusor a răspuns:

Deoarece daca nu ar exista "Dumnezau" toata lumea ar face ce vrea si s-ar ajunge la anarhie.Si in caz ca nu stiati cea mai amre putere de inrobire este biserica.Adica tu de cand erai mic parintii ti-au spus nu baga degetul in priza, nu baga in gura etc.Asa Ti-a spus ca este un om superior rasei de pe pamant care ne pazaeste si daca suntem rai de pedepseste.In concluzie tu daca o sa ai un copil si nu o sa ii spui cinei dumnezeu si care sunt consecintele neascultarii cu siguranta va asculta doar de superiorii sai (mama bunici frati tata etc). Deci eu unu zic ca treaba cu Dumnezau este stocata si este o bariera pentru creier pentru a nu face tot felul de chestii murdare si imorale

| VisătoareaDePeLună a răspuns:

Sunt mai multe religi in lume,nu stim care e cea corecta poate Dumnezeu nu exista, poate alta religie e cea corecta, sau a noastra, sau toate, si nu trebuie sa ne fie frica ca poate nu exista sau exista, nimeni nu stie... putem sa aflam doar daca il vedem altfel...

| ことみ a răspuns:

Eu cred ca pe Dumnezeu al trebui sa-l luam ca pe un prieten superior noua, pe care trebui sa-l respectam. E bine sa te rogi si sa crezi in Dumnezeu.Atunci cand te rogi, dupa parerea mea, ar trebui sa fie ca si cand ai vorbi cu un prieten. Eu cred in Dumnezeu si ma rog in fiecare seara, dar nu cred ca ar trebui sa dam vina pe Dumnezeu pentru ce ni se intampla. Destinul ni-l facem singuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca ar face dupa moarte sa nu fie nimicstraight faceimi e asa fricanail biting

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce intrebari stupide! nu aveti ce face
Dumnezeu la voi in discutie e ca si cum ati vorbi de Botezatu`

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei care se tem de dumnezeu, nu sunt decat cei care sunt iubitori de telenovele. Minte scurta, spaima mare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu de Dumnezeu trebuie sa=ti fie frica, ci de faptul ca te-ar putea parasi.sau de dreptatea lui.fiindca la faptele tale rele, el te pedepseste cu dreptate. daca ar fi nedrept, ai zice ca e rau.moartea e dreapta? daca cineva poate scapa de moarte cu bani, ti s-ar parea nedrept.dar moartea bate la fel la usa colibei saracului si la poarta vilei bogatului.deci fii drept si nu ai de ce sa te temi.la Dumnezeu nu poti veni de frica.ci cu dragoste.si daca vii cu dragoste nu poti face numai pacate si lucruri rele si sa speri ca el te va ierta mereu si-ti va spune; bravo. daca faci fapte bune care concorda cu caracterul lui bun te va ierta si te va ajuta sa te indrepti nu sa mori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Promotie, o fi, ca prea zici cu foc! laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuia sa le fie frica oamenilor din vremurile in care erau manipulati de religie. Dumnezeu e lumina, e dragoste, e tot ce nu cunoaste frica...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Thunder, poate ca ai iubit-o prea mult pe Isaura, tu stii mai bine. Din pdv-ul meu, Prison Break m-a lamurit din timpul episodului pilot ca este o telenovela, asta neinsemnand ca trebuie sa judec parerea altor cinefili. Eu nu discut gusturile/convingerile altor persoane. Tu de ce o faci? Esti trist, singur si fara atentie, cumva?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Termenul frica nu e inteles si explicat, "om cu frica lui Dumnezeu" adica cel ce se gandeste la consecinte, dar nu la ideea ca te vede si iti pune piedica.

Răspuns utilizator avertizat