| BastetReloaded a întrebat:

De ce ar trebui sa ne fie frica de Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| nevermindpeople a răspuns:

Pentru ca asa spune Biblia.
Dar eu sincer, nu prea cred in chestia asta.
Adica. Sunt atatia oameni, care fac atat de mult rau.
Si o fac fara sa le fie frica.
Pe langa asta, exista ateismul. Ateii nu cred in Dumnezeu, si nici nu le e frica de El.
Intr`o conversatie cu ei, probabil ar spune 'Zi`mi ce trebuie sa fac sau sa spun ca sa-ti dovedesc ca Dumnezeu nu exista si nu voi pati nimic?'
Si ca tot am ajuns aici, exista asa numita 'Viata de apoi'.
Noua ni s-a spus ca daca nu vom fii buni, atat timp cat suntem pe Pamant, vom ajunge in Iad.
Un ateu ar spune 'Nu`mi pasa. Chiar abia astept sa-l scot pe diavol la un suc.' [aceste citate sunt din conversatii pe care le-am auzit.]
Intrebarea finala este : De ce lor nu le pasa de 'Viata de apoi' si noua da?
Well. Fiecare cu religia lui.
Chiar sunt curioasa daca exista aceasta 'Viata de apoi' si nu e doar o poveste de adormit copii.

68 răspunsuri:
| LolaXLillyNuSpuneNimik a răspuns:

Fiindca este a tot puternic si el ne-a creeat.

| clickdreaptadelete a răspuns:

.Poi el tea creat.deci merita respect...si pentru ca el ne-a creat pe toti. deci cum unui animal ii e frica de stapan asa ttrebuie sa-ti fie si tie frica.si nu neapaprat frica ci mai mult RESPECT fata de el

| Beib a răspuns:

Pentru ca el te.a creeat, mama draga! happy.
El te iubeste.
Cum zicea cineve de pe aici ca ar tebui sa.ti fie frica de draq.l.as cam contrazice!
Citeste sau macar intreaba pe cineva cum s.a format binele si raul.
D.zeu are cea mai mare putere, iar daca tie ti.e frica de el nu are de ce sa.ti fie frica de draq. Daca esti credincioasa [sa crezi in D.zeu] nu mai are de cine sa.ti fie frica.
Pana la urma urmei tot D.zeu hotaraste ünde vei merge"dupa ce vei muri.
Sper ca te.am ajutat!
batting eyelashes

| Măseluţă a răspuns:

Eu nu prea cred ca exista dumnezeu :-s
dar tot merg la biserica si ma inchin si bla bla bla chatterbox
dat in fiecare zi. ma intreb.
si a creat pamantul cine a creat pe dumnezeu.si multe altele.lumea s-a creat dintr-un Bing Bang.
si Dumnezeu pur si simplu nu cred ca exista.straight face.
devil).laughingrolling on the floor)

| Alessia_4477 a răspuns:

Ca el e pentru noi ca tatal nostru.Si daca nu crezi in el cine stie ce ti sa putea intampla.Doamne fereste

| alexutza_9866 a răspuns:

Pentru ca el ne poate ucide cand vrea el...

| iliepop a răspuns:

Hi! Sa stiti ca Dumnezeu exista! La uni nu le este frica de el pentru ca sunt inconstienti. Eu am avut ocazia sa vad oameni indraciti,. Deavolul chinuia acei oameni, preotul prin puterea lui dumnezeu alunga deavolul. Probabil va mirati ca, sunt atatia oameni care fac atata rau si nu patesc nimic. O sa pateasca mai incolo, daca nu se caiesc de pacate pana la moarte.

| loreedany a răspuns:

Deci trebuie sa ne fie frica de Dumnezeu nu pentru ca asa spune biblia ci pentru ca El ne-a creeat si a lui suntem!
Lui ii apartinem si daca nu il ascultam si nu facem voia Lui voi pieri pentru tot-dea-una!
in viata de p pamant noi decidem daca il urmam pe Dumnezeu iar cand va veni Isus Cristos pe pamant va veni ca un hot, nimeni nu va sti si ii va rapi pe pe toti cei ce l`au iubit si l`au slujit!
Moartea nu exista ea este doar un somn adanc dar daca il iubim pe Dumnezem si crestem in temere de el vom fi cu el in imparatia Sa(in rai).
sper ca acum sa fi lamurit iar ceea ce au spus ceilalti nu este adevarat!
deci pocaitiva caci Isus va veni cand nici nu ne asteptam si ne va rapi pe toti cei ce credem in El iar cei ce vor ramane pe pamant vor fi pe veci cu dracu in foc!

| sergiu21 a răspuns:

Nu neaparat ca ar trebui sa ne fie frica, ar trebui sa credem si sa credem ca pentru noi inca mai exista o sansa de a reveni pe calea cea buna care duce spre iertarea pacatelor