| LupusDei1993 a întrebat:

De ce atat de multi resping ideea abstinentei sexuale? Daca a functionat bine inainte, ce are acum?

Răspuns Câştigător
| Lion56 a răspuns:

Pentru ca inainte nu se punea asa mult accent pe ideea ca omul provine din maimuta si ca atare este un simplu animal care nu se poate controla. Totusi, si in zilele noastre se practica abstinenta. Desigur, in rândul oamenilor, nu al celor proveniti din maimute, cu minte in cap, care se pot controla si nu fac sex la 12 ani in loc sa se joace cu masinute sau papusi.

50 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si care sunt beneficiile abstinentei sexuale din punct de vedere stiintific?
Intreb din curiozitate si nu din rautate.

| RAY a răspuns:

Hey,naturna umana este una curioasa, astfel ca am vrea sa stim cum e sa faci sex chiar daca ai 30 de ani de virginitate, nu a functionat bine, pur simplu nu ai facut sex, sexul este ceva minunat, cea mai puternica placere simtita de om plus reproducerea sexuala, in lipsa ei noi nu am fi existat

suntserios
| suntserios a răspuns:

Când a funcționat bine? Dacă funcționa nu mai eram azi 7 miliarde

| LupusDei1993 explică (pentru RAY):

Ma refer strict la abstinenta celor intre 13-18 ani, multi din ce am vazut vor educatie sexuala, dar de ce nu abstinenta?

| doctorandus a răspuns (pentru LupusDei1993):

Traieste tu precum castratii si lasa-i pe altii-n pace.

Ignoranta e un pacat contra ratiunii.

| RoCkKiD a răspuns:

Prima chestie cu care trebuie sa te pui de acord este intelegerea sensului expresiei "a functionat bine".

Faza neinteleasa de multi e ca prohibitiile nu au functionat niciodata si nici nu o sa functioneze iar ideea asta generala cum ca daca maresti pedeapsa pentru ceva o sa reusesti sa stopezi/limitezi fapta e complet falsa pentru ca nu a avut efect in ultimii 2000 de ani.

Istoric vorbind abstinenta nu a avut decat un sens religios (si posibil putin practic cand casatoria era folosita ca o afacere sa obti ceva de la alta familie) acceptat de oameni pentru ca educatia si gandirea critica nu au ajuns la moda pana prin secolul 20 iar oamenii needucati acceptau orice le zicea autoritatea ca na, saracii nu stiau altceva.

La ora actuala nu mai are nici un sens pentru ca.
1. copii au acces la mult mai multa informatie decat am avut noi iar cu o educatie sexuala adecvata nu prea exista riscuri
2. oamenii sunt in stare sa gandeasca singuri si nici un cult nu le mai poate spune ce e bine si ce e rau pentru ca asa scrie in nu stiu ce carte.

Problema la noi nu e lipsa abstinentei, e lipsa educatiei sexuale in scoli, daca te uiti in sectiunea "Dragoste si Sex" o sa vezi zeci de intrebari banale la care saracii copii nu stiu sa raspunda pentru simplul fapt ca nu le-a zis nimeni. Mai mult decat atat, scoala romaneasca este atat de "eficienta" ca saracii nu inteleg ca intrebarile care le pun pe internet au raspunsuri ample si detaliate postate pe acelasi internet.

| RAY a răspuns (pentru LupusDei1993):

Si ce e rau in asta?

| CarcotasulVesel a răspuns:

LA ORICE VARSTA, ORICE ABSTINENTA trebuie sa fie motivata SERIOS, iar motivarea trebuie sa fie FOARTE IMPORTANTA PENTRU CEL CARE SE ABTINE, atlfel e numai o frustrare nenorocita si care o sa explodeze la un moment dat

inclusiv la underage (chiar mai ales)... moammy face POLITIE NENOROCITA si nu ma lasa nicaieri pe langa un baiat, iar eu am hormoni si libido cat cuprinde, si nu pot sa ma "scarpin" in nici un fel, si plec la facultate, am grija sa ma duc in alt oras, si acolo devin... "cea mai uzata piesa de echipament" din caminul baietilor

iar baietilor li se spune ca or sa faca par in palma, or sa innebuneasca, si alte minciuni, dupa care se duc la 15-16 ani si violeaza o batrana de 90, ca atat de albastre le sunt cojones (sper ca stii ce e aia, altfel mi-ar lua o luna sa te fac sa intelegi cum trebuie), prin vene le curge numai hormoni nu sange si libido le bubuie intre urechi

moment in care te intreb, CAND A FUNCTIONAT BINE?!? PE VREMEA INCHIZITIEI? cand ti se spunea ca o sa arzi in iad?!?

| debarasator63 a răspuns:

Pentru ca sunt inteligenti. Parerea mea este ca un abstinent are probleme psihice, in primul rand.

| RAY a răspuns (pentru debarasator63):

Exagerezi,nu are legatura abstinenta cu probleme psihice, Newton ce probleme a avut? sau stephen hawking?

| LupusDei1993 explică (pentru debarasator63):

Adica ma faci unul cu probleme psihice? La mine de ce merge si la altii nu?

| LupusDei1993 explică (pentru CarcotasulVesel):

Ai auzit vreodata de autosatisfacere? Nu? Ei bine ma bucur ca afli acum.

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru LupusDei1993):

Tu ai auzit vreodata de adolescenti/adolescente care NU STIU CE E AIA?!?
NU?
IMI PARE RAU CA AFLII DE ABIA ACUM!

| anonymus4106 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Nu întreb din răutate, dar ce vârstă ai? Instinctul sexual nu prea poate fi suprimat așa de ușor. După cum spun și alții de mai sus, e vorba de hormoni. Probabil abstinența era des întâlnită în trecut, dar oamenii erau fericiți? O altă problemă e că masturbarea era văzută ca o crimă, așa că, chiar dacă mai multă lume o făcea, n-ar fi recunoscut.

În ceea ce privește educația sexuală (spuneai mai devreme), eu cred că nu are nicio legătura cu abstinența. Să zicem că te abții până pe la 20-25 de până când te căsătorești; o să te trezești cu diferite probleme in viața sexuală, probleme prin care alții au trecut deja, and you gonna learn it the hard way. De ce? Pentru că n-ai avut educație(nu vorbesc de tine, ci în general). Educația nu se obține obligatoriu prin practică. De-aia se vrea educație sexuală în școli. Nu poți să-i spui adolescentului să nu se f**ă, dar măcar poți să-i spui să-și pună un prezervativ ca să nu ia HIV.

| LupusDei1993 explică (pentru anonymus4106):

25 de ani, si nu are nicio legatura deoarece eu singur m-am documentat de mic despre educatie sexuala, nici scoala, nici parintii nu s-au ocupat de asta ceea ce este o problema. PARINTII trebuie sa fie cei ce-si educa copiii in educatia sexuala, NU o institutie corupta de idei liberale (vezi in special Suedia).

| doctorandus a răspuns (pentru LupusDei1993):

Ha, ha, ha, Occidentul e o civilizatie definita de liberalism (clasic, nu SJW), iar Romania vrea sa fie precum Occidentul...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cât de mulți resping?
De unde ai informația că a funcționat bine înainte?
De ce ești fățarnic?

| doctorandus a răspuns (pentru Lion56):

Ia controleaza-ti arborele genealogic: cate casatorii sunt in el care azi s-ar pune drept pedofilie?

| Plato a răspuns:

Pentru ca societatea contemporana nu mai pune accent pe ideea de moralitate.
Am vazut ca spunea cineva "daca exista educatie sexuala nu mai exista riscuri". Ba da! Exista riscul ca minorii sa faca sex. Asta e un risc in sine, o problema in sine. Nu doar bolile si "greselile" sunt probleme, ci si actul sexual in sine intre minori. E imoral, chiar daca legal de la 15 ani.
Totul pleaca de la parinti, care nu-si educa (,) copiii in spiritul moralitatii. Nu le baga in cap ideea ca exista unele reguli nescrise. Copiii sunt mai mult sau mai putin vinovati ca-si pierd prematur inocenta. Nu-i controleaza nimeni, iar asta le distruge mintea.
Apoi, din nefericire, in zilele noastre sexul a devenit "distractie". Fac sex pentru ca pot, pentru ca de ce nu, ca e fain, ca nu stiu ce. Astea le aud de la oamenii limitati din acest punct de vedere. Ei bine, ar fi frumos sa inteleaga ca sexul NU e o distractie. Sexul e desavarsirea iubirii absolute dintre doua suflete pereche. Vine ca un punct votiv intr-o relatie veridica. Placerea fizica e doar atributia SECUNDARA a sexului, prima fiind cea de realizare a infinitului conexiunii intelectualo-spirituale dintre parteneri.

Sunt mai multi factori care influenteaza tinerii in a o lua pe cai gresite. Si mass-media, prin promovarea nulitatii si desfranarii face acelasi lucru. O vezi pe Bianca Dragusanu ca aranjeaza 3 sectoare pe saptamana, clar te influenteaza. Vezi ca Botezatu schimba iubitele ca pe sosete, clar te influenteaza, daca nu ai o baza, un fundament de principii bine stabilite si corecte.
Din pacate, asta e societatea in care traim. Educatia (nu cea sexuala) ar putea schimba lucrurile. Daca, in loc sa-si masoare putzele, copiii ar pune mana pe o carte, lucrurile ar sta cu totul altfel. Daca fetele s-ar juca cu papusi in loc de penisuri, lucrurile ar sta altfel.
Acum nu stiu ce intelegi tu prin abstinenta sexuala. Eu inteleg sa intretii relatii sexuale doar cu partenerul de viata (de VIATA, nu de 2 luni), si bineinteles nu inainte de 18 ani, macar, asa din bun-simt.

| Plato a răspuns (pentru debarasator63):

Daca te rog sa explici, ma luminezi?

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Exista beneficii dpdv MORAL. Viata nu e doar stiinta, e si suflet.

| Plato a răspuns (pentru RAY):

" cea mai puternica placere simtita de om plus reproducerea sexuala, in lipsa ei noi nu am fi existat"
Ma indoiesc ca mama ta te-a facut cand avea 14 ani. Aici nu e vorba de 30 de ani de virginitate neaparat, ci de faptul ca sexul e luat drept distractie, ceea ce nu este. Mai ales, grav e ca se raspandeste printre minori.

| Plato a răspuns (pentru doctorandus):

Ignoranta, pacat contra ratiunii... i-auzi!
Vrei sa analizam cine e cu adevarat ignorant?
Eu cred ca un desfranat e mai ignorant decat un om cu principii si moralitate.

| doctorandus a răspuns (pentru Plato):

Faptul ca esti moral nu te obliga sa fii si prost (adica sa nu stii la ce serveste prezervativul).

| doctorandus a răspuns (pentru Plato):

De curiozitate: strabunicile si stra-strabunicile tale la ce varsta s-au casatorit? La 18 ani ar fi fost considerate fete batrane.

| Plato a răspuns (pentru doctorandus):

Nu ar trebui sa-i intereseze pe copii. Daca nu faci nimic, nu se intampla nimic.

| doctorandus a răspuns (pentru Plato):

"Sexul e desavarsirea iubirii absolute dintre doua suflete pereche. Vine ca un punct votiv intr-o relatie veridica. Placerea fizica e doar atributia SECUNDARA a sexului, prima fiind cea de realizare a infinitului conexiunii intelectualo-spirituale dintre parteneri." -- delir mistic?

| doctorandus a răspuns (pentru Plato):

Inca o data: avand in vedere arborele tau genealogic, daca nu s-ar fi dat stramosii tai sa faca unor adolescente copii, tu nu ai fi existat.

| Plato a răspuns (pentru doctorandus):

Nu e niciun delir, e realitatea. Poate termenii fac sa para SF, insa definitia asta mi-am format-o eu, asa o spun.
Sexul nu produce iubire, iubirea e urmata de sex. Are si rol simbolic, nu doar de a produce placere.

| doctorandus a răspuns (pentru Plato):

Dap, cred ca esti pe legale, dupa cati pedofili ai avut in neamul tau (dupa criteriile din sec. XXI). Multe din stramoasele tale intre 12 si 14 ani au devenit mame.