| LupusDei1993 a întrebat:

De ce atat de multi resping ideea abstinentei sexuale? Daca a functionat bine inainte, ce are acum?

Răspuns Câştigător
| Lion56 a răspuns:

Pentru ca inainte nu se punea asa mult accent pe ideea ca omul provine din maimuta si ca atare este un simplu animal care nu se poate controla. Totusi, si in zilele noastre se practica abstinenta. Desigur, in rândul oamenilor, nu al celor proveniti din maimute, cu minte in cap, care se pot controla si nu fac sex la 12 ani in loc sa se joace cu masinute sau papusi.

50 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns (pentru Plato):

Ideea ca ar trebui bazata pe dragoste casatoria este un ideal romantico-libertin. Pe vremuri casatoria era pentru familie, nu pentru dragoste. Oamenii se casatoreau din interes si obligatie, nu ca se iubeau.

| Plato a răspuns (pentru doctorandus):

Pai da, dar trebuie sa mergem spre mai bine. Casatoria bazata pe dragoste e varianta imbunatatita a celei bazate pe interese.

| doctorandus a răspuns (pentru Plato):

Casatoria bazata pe dragoste reprezinta victoria definitiva a libertinajului. Adolescentii fac sex pentru ca simt dragoste. Adolescentii care fac sex fara dragoste sunt o minoritate.

Deci asta e: sustinand casatoria bazata pe dragoste alimentezi idealurile erotico-libertine ale adolescentilor. Tu nu ti-ai dat inca seama ca ai idealuri libertine, asta e singura diferenta.

| Plato a răspuns (pentru doctorandus):

Nu, nu, nu. Adelescentii NU simt dragoste, sub nicio forma.
Iubirea e cu totul altceva. "Iubirea e indumnezeirea unei persoane, punerea acesteaia mereu inaintea ta."
Lasa-ma sa te intreb: Cati dintre adolescentii care fac sex si-ar da viata pentru partener/a?

| doctorandus a răspuns (pentru Plato):

Bibliografie: Romeo si Julieta.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Inainte cand? Ideea nu are nimic. Multi dintre cei care o resping sunt virgini sau nef*tuti grav, asa ca... happy

| AC4S4 a răspuns (pentru doctorandus):

Cati oameni se si casatoresc cu primul lor "partener sexual" daca tot simt dragoste unul fata de altul?

| doctorandus a răspuns (pentru AC4S4):

Ce conteaza? Odata ce ai acceptat ca trebuie bazata pe dragoste casatoria, ai dat frau liber libertinismului. Nu mai exista cale de intoarcere. Casatoria bazata pe dragoste a distrus societatea traditionala si morala crestina a stramosilor nostri.

| SG1995 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Pentru că boss e inevitabil să nu ți-o tragi undeva între 15-25 de ani, iar asta o să se întâmple fie că popa e de-acord, fie că nu. Adică ritul căsătoriei numai e obligatoriu, și ghici ce numai e obligatoriu?
Să te căsătorești virgin. Astfel că educația sexuală e importantă oricum ai lua-o.

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Daca esti asexual de ce scrii tampeni

| Hammurabi a răspuns (pentru LupusDei1993):

"Ai auzit vreodata de autosatisfacere?" - spui tu.

Adică pentru tine, ideea de abstinență sexuală include autosatisfacerea?
Și atunci abstinența unde mai e? laughing
Adică dacă ți-o freci singur, e abstinență, dacă ți-o freacă ea, nu mai e abstinență?
Sau dacă e și atunci, poate că nu mai e dacă ți-o ia în gură?
Unde e limita?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca e fain sa faci sex, de aia. Acum trebuie promovata abstinenta pentru ca existã prea multa hiper-sexualizare, pornografie, prostitutie tinerii isi tin fericirea prin droguri si sex, care devin toxice daca nu sunt tinute sub control.
Dar abstinenta totala nu-i vad rostul? Daca vrei sa fii un monk du-te frate si fa asta, sau ai anumite concepte religiose? Sa stii ca si religia este impotriva naturii umane, a placerii trupesti, conexiunea cu o alta persoana este sacra pentru ca se transmit doua fluxuri de energie de la o persoana la alta, dar asta nu inseamna ca trebuie nici abstinent total, pentru ca fiecare isi are nevoile, nici sa devina ceva toxic in viata noastra.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Intr-adevar societate e neinformara si nesezvoltata spiritual indeajus de bine.
Dar nu avem nici un drept sa-i controlam si sa-ti controlezi propriul copil chiar si daca e minor, ãsta e un lucru mult mai imoral.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba da, chiar am dreptul sa-l controlez.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

și dacă ai o minunăție de băiat, 25 de ani, cu păr în palmă, tot ce ți-ai dorit și se întâmplă nenorocirea să-l răpească ambulanța roz?
https://kmkz.ro/......c-sex-oral

sau mai rău, o dulceață de fată care alege nobila meserie de asistentă...și ajunge asistentă pe ambulanța roz?

| RAY a răspuns (pentru Lion56):

Pentru ca inainte nu se punea asa mult accent pe ideea ca omul provine din maimuta si ca atare este un simplu animal care nu se poate controla.

omul nu provine din maimuta,omul este o primata ca oricare alta, maimutele astea sunt mai multe specii, faza cu nu se poate controla, ba da se poate, asta ne deosebeste e alte animale, asta e fundamentul ratiuni umane

| doctorandus a răspuns (pentru Plato):

Atunci fie va ajunge un fariseu mai mare ca tine, fie va ajunge sa te urasca. Copiii nu sunt proprietatea parintilor, trebuie educati pentru viata, nu tinuti in sclavie. Iar cu idealurile tale absolut nerealiste nu te vad in stare sa cresti copii. Vorbesti ca din carti (de fapt maculatura), nu ca si cum ai avea personal o viata printre oameni normali. Parca esti ala din The Truman Show.

Sau parca esti un peste care scoate femei la produs amagindu-le cu vrajeli despre iubirea absoluta.

| Plato a răspuns (pentru doctorandus):

Nu va fi cazul sa-l controlez, desi pot. Un copil crescut cum trebuie, nu are nevoie de control.

| Lion56 a răspuns (pentru RAY):

Sigur, omul este doar una dintre "speciile de maimuta" laughing Doar ca perfect intamplator, omul este superior tuturor celorlalte vietuitoare si are limbaj, constiinta si inteligenta. Pur intamplator, una din "speciile de maimuta" este net superioara oricarei alte specii. Ce sa facem...

| RAY a răspuns (pentru Lion56):

Nu vad ce e de ras,daca ai fi studiat comportamentul primatelor ai fi observat ca au multe in comun si genetic, anatomic, fiecare specie e diferite, leopardul alearga cel mai rapid, e unicat