| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt avantajele si dezavantajele abstinentei sexuale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| dbcovrigeldb a răspuns:

Buna.
Cele mai multe sunt avantajele, clar. Deci, o sa incep cu ele.
1.Nu te alegi cu o sarcina nedorita;
2.Nu risti sa te infectezi de boli (majoritatea netratabile);
3.Nu iti faci vaginul de dimensiunile unei cesti de ceai (ca doar cu timpul se dilata).
Asta cred eu ca ar fi avantajele. Iar dezavantajele, cu toate ca poate nici nu prea sunt, ar fi cam astea:
1.Se zice ca daca ai relatii sexuale, iti dispar cosurile sau ceva de genu, asa ca, daca te abtii, cica risti sa le mai ai mult timp;
2. Daca te abtii de la relatiile sexuale, nu o sa ai ce le povesti prietenelor tale, ca doar noua(fetelor) ne place sa ne laudam cu cate ceva si sa fim mai diferite.
Concluzia mea e urmatoarea:
Abtine-te de la relatiile sexuale pentru ca e mai pretios viitorul si sanatatea ta. Cat despre 'dezavantaje', ele-s doar vorbe. Si daca mai esti virgina, iti zic sa te pastrezi pana in momentul in care o sa fii pregatita si o sa simti ca o faci cu persoana potrivita(persoana potrivita- nu o sa te forteze, o sa te ia incet, daca o sa vada ca nu esti pregatita nu o sa se supere pe tine si o sa renunte).
Sa ai grija! :*