| Jay1 a întrebat:

De ce ființa umană are conștiință și e conștientă de sine, pe când animalele nu?

7 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

Este foarte posibil ca ele sa aiba constiinta, dar nu este la nivelul nostru.
Un caine poate visa de aici deducem ca are capacitatea de a gandi exemplu este dresajul.
Papagalul poate repeta ce zici sau sa aiba un caracter foarte iubitor.
Etc etc.

| J0B0MAT a răspuns:

Şi animalele au. Nu atât de dezvoltată ca a noastră, dar cu siguranţă au.

| Jay1 explică (pentru Crackman):

Da posibil.

| Jay1 explică (pentru J0B0MAT):

Bine poate posedă stări de conştiinţă.

| Catrice a răspuns:

Cine spune ca animalele nu sunt conștiente de existenta lor?

| WhatABeautifulDay a răspuns:

Unele animale sunt constiente, constiinta depinde de structura creierului.

Bula
| Bula a răspuns:

Cine ti-a spus tampenia asta?
Cainele vecinului si-a salvat stapanul de la moarte dupa ce vecinul a vrut sa-l abandoneze si sa-l arunce intr-o rapa. Fiind mort de beat, a cazut si el in rapa si si-a rupt piciorul, n-a putut nici sa iasa.
Cainele a reusit sa iasa si a plecat dupa ajutor.
Vecinul a fost gasit de salvatorii adusi de caine si a fost dus la spital.
Dupa 3 saptamani de spitalizare, cainele infometat si murdar il astepta bucuros la poarta.
De atunci sunt foarte buni prieteni, dar cainele il latra pe vecinul daca vine beat acasa... big grin