| RAY a întrebat:

Cat de mic iq ar trebui sa aibă un om încât sa nu aibă conștiința de sine umana?

8 răspunsuri:
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Inteligenta e ceva ce se moștenește de la părinți dar nu e o regulă se poate sări o generație sau doua de la bunici sau mătușă, unchi, stră-bunici.

Îți dau un exemplu: Se spune că dintr-un bou negru și o vacă maro iese un vițel gri sau o vițică albă cu pete maro. Așa și cu copii din ziua de azi, e loterie cu ei pentru că nu ști ce o să fie.
Așa se auziră din bătrâni.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Oamenii de știință spun că omul în ziua de azi își folosește doar 11% din capacitatea creierului restul de 89% nu se știe la ce-ar putea să îi folosească.

Sa făcut un studiu și sa ajuns la concluzia că oamenii din rasa galbenă (chinezi) sunt mult mai avansați intelectual decât albi s-au negri. Astfel albi sunt pe locul 2 și negri pe locul 3.

In Japonia a apărut internet 6G de mult iar în România de-a bia dacă a apărut 5G anul trecut în mai.

Deci prin urmare asta e diferența.

Mai e ceva la naștere fiecare copil primește o notă. Acea notă reprezintă capacitatea omului de gândire valabil și pentru femei și pentru bărbați.

| RAY explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Eu vreau sa știu. dacă. inteligenta este cauza conștiinței

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru RAY):

Inteligenta inseamna capacitatea de gandire a omului care il ajuta sa se descurce singur in viata.

Constiinta este legata de inteligenta omului prin memorie, exista doua tipuri de memorie vizuala si auditiva.
Adica prin memoria vizuala tu incerci sa desenezi ce ai vazut si prin memoria auditiva e atunci cand poti sa canti o melodie pe care ai auzit-o la radio sau sa scoti sunete de animale: oi, vaci, porci etc.

Cei care comit crime ii ajuta foarte mult memoria vizuala si auditiva din ziua cutare din locul cutare, asa ei te-au prins, de ce crezi ca multi isi omoara sotiile pentru ca ei stiu pe unde a umblat ea, nu sunt prosti.

Constiinta unei persoane se bazeaza foarte mult pe emoti si stari sufletesti traite de aceea persoana cu mult timp in urma si care ii raman in creier multe bazate pe amintiri deranjante.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru RAY):

Daca te ia unu pe trecerea de pietoni direct pe parbriz sau sub masina atunci da te are pe constiinta, daca nu apasa pe acceleratie si dus a fost. Pana iti revi ca sa ii faci poza la numarul de inmatriculare si seria masinii ca sa il dai in judecata el a plecat de mult iar tu zaci pe troduar intr-o balta de sange. Vine politia si te deseneaza cu creta pe asflat.

https://www.youtube.com/watch?v=dNnu2GfHw80&ab_channel=vograd

Acum intelegi ce vreau sa zic.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Japonia a rămas 200 de ani izolata de restul lumii și societatea lor a avansat singura ajungând la un nivel mare de dezvoltare umană și intelectuală.

In momentul de față Europa e praf din cauza globalizări, cursului valutar care se schimbă și a corupției.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Un om fara constiinta e prost nu judeca.
Constiinta se bazeaza pe inteligenta si emotiile unei persoane.

Atunci cand omori un om cu masina il ai pe constiinta. De ce? pentru ca tu mergeai cu viteza mare erai in lumea ta la volan si nu ai realizat ce faci pe moment iar ceilalti din trafic mergeau sub limita admisa de lege 40Km/h in schimb tu mergeai cu 120 Km/h.
Cand omori un om (fie cu masina sau nu) atunci da il ai pe constiinta. Adica sti ce-ai facut si iti pare rau pentru ca daca mergeai regulamentar si normal ca restul participantilor din trafic puteai evita o tragedie. Amenda, carnetul luat, plus reparatiile masinii tale si procesul din sala de judecata cu rudele persoanei decedate.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Daca sunt beat de acasa sau obosit de la munca si ma ia somnul la volan atunci imi pierd constiinta nu mai realizez ce fac si produc accident in trafic. Ajutorul de inmormatare din Romania in anul 2021 e de 2.715 lei din care 100 de lei ii fumeaza nevastamea si 200 de lei ii bea cu amantul si cu restul de 2.500 ma ingroapa daca are bunavointa.