| Ho1 a întrebat:

De ce in sud-vestul si in sud-estul Africii, in regiunea Tropicului se sud, se formeaza diverse regiuni climatice?

Răspuns Câştigător
| RainboyDash a răspuns:

Sunt zone diferite ale Africii s, sunt influentate de vanturi si de temperaturile Oceanului Atlantic si Indian, de asemene zona desertlui influenteaza intreaga zona, mai influenteaza si Marea Mediterana si temperaturile oceanice din Europa

5 răspunsuri:
| Încrucişătorul a răspuns:

Curentii oceanici au influenta asta schimbatoare: curentii calzi si reci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exact ca si cum s-ar intalnii norii albi cu cei cenusii s.a.m.d., asa si acolo sunt anumiti curenti precum a scris si Trexmaster care influenteaza clima

| Colesnic a răspuns:

Deoarece africa are 4 zone climatice:ecuatoriala, subecuatoriala, tropicala si subtropicala