| anonim_4396 a întrebat:

De ce legile fizicii nu pot fi schimbate daca totul s-a produs in urma unui haos? de ce exista legi daca totul s-a produs in urma unui haos? cum s-au format ele? de catre cine? de ce nu e hoas in univers?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
30 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Legile fizicii au existat și vor continua să existe, indiferent dacă noi, cu mințile noastre înguste, le vom putea explica (pe toate) sau nu. Ele nu depind de capacitatea noastră de înțelegere. Suntem prea mici ca să le putem influența.

| TychoB a răspuns:

Fii mai explicit:

1. Ce intelegi prin haos? -miscare browniana, sisteme matematice, univers, economie, sociologie, n-body problem

2. Ce intelegi prin legile fizicii? - cele 4 interactiuni fundamentale (G, EM, slaba si tare) sau legile in general de la F=ma pana la Schrodinger

| nony a răspuns (pentru TychoB):

E inutil ce faci.Intrebarea e simplista si cere un raspuns simplu.Probabil ca te-ai asteptat la intrebarea asta ca fiind scornita dupa luni de filosofie individuala, dar de inseli.E pusa la plictiseala.
On-topic - Haos nu a fost vreodata in univers. Legile au existat dintotdeauna si vor continua sa miste planetele si sa expansioneze universul mult timp dupa ce noi nu vom mai fi.

| GeosBIOS a răspuns:

Poate fiindca lucrurile nu au aparut chiar asa la intamplare

| MishuD a răspuns:

Da.

| mihai1991 a răspuns:

Pentru ca universul are mecanisme proprii de autoreglare (intrebarea "de ce le are?" este fara sens, de vreme ce noi constatam asta a posteriori, prin urmare pentru ca viata sa fi aparut TREBUIA, in mod necesar, ca universul sa prezinte autoorganizare.Da, totul a inceput cu big bang-ul (exista multe argumente pentru asta: expansiunea universului - galaxiile se indeparteaza unele de altele, iar daca dam timpul in spate, la un moment tot universul va fi concentrat intr-un singur punct - singularitatea de la big bang). Exista particule virtuale care pur si simplu apar din nimi (universul fiind astfel mai mare acum decat era acum doua secunde), avem radiatia de fond care confirma big bang-ul, avem corelatia big bang-ului cu cele mai batrane stele (daca o singura stea ar avea peste 13.8 miliarde de ani, atunci big bang-ul nu ar fi corect, insa nu exista o astfel de stea).Mai sunt si alte argumente, insa acestea sunt principalele. Universul este foarte organizat, insa la nivel local (de exemplu, conditii de viata apar foarte, foarte rar in univers, 99, 9% din univers nu este habitabil), pe o planeta dispusa ideal, asa cum este cea a noastra (la distanta potrivita de o stea, cu atmosfera, cu apa etc.). Universul, in sine, este foarte haotic (stele care se creeaza si, dupa 10 miliarde de ani, explodeaza, creand supernovele, stele care colapseaza sub proproa gravitatie, devenind gauri negre si inghitind toata materia din jur, quasari, particule precum neutrino (care nu fac aproape nimic, dar sunt cam peste tot), vid si praf interstelar, galaxii indepartandu-se una de cealalta (sau, daca sunt foarte aproape, ciocnindu-se, fiindca intra una in campul gravitational al celeilalte).Nu, eu nu cred ca universul acesta are un creator.In schimb, faptul ca noi suntem aici arata cat de minunat este totul: daca dam timpul inapoi, sansele ca noi sa fim aici, ca specie, erau imens de aproape de zero...si totusi suntem.Viata se explica prin abiogeneza, si apoi evolutie.Iar pamantul (si intreg sistemul solar) s-au format din nebuloasa solara, acum aproape 5 miliarde de ani. Daca am fost ambiguu in exprimare, rog sa fiu intrebat, voi raspunde cu placere happy.

| Mirciuuuuuuuu a răspuns:

Esti cumva nemultumit de legile fizicii? Daca nu ar exista legile fizice tu nu ai fi existat. Gravitatia te tine pe pamant.
Pai daca e murdar nu se face curat? Ele sau format singure, fiind singurul mod prin care puteau supravietuii? Crede-ma, in univers e foarte mult haos.
Concluzie: Esti dezinformat rau de tot! EPIC FAIL!
Apropo: e stiinta, nu baliverne!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In numele **** sfantului duh, n-am inteles nimic! Tu ai scris cu picioarele? Ai chiulit de la romana cand se predasera lectiile de ortografie si punctuatie? Ma sperii!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Legile nu exista, fizica nu exista. Ceea ce traim noi, ca oameni pe pamantul asta, este ceva foarte asemanator cu ceea ce traiesc avatarele din "Sims". Ne place sa credem, una sau alta, doar atat.
Fac ceva pe teoriile fizicienilor, atata timp cat ei nu se pot dumiri care-i faza cu gravitatia, sau cu fulgerul. Lucrurile simple au fost aflate prin deductie sau accidental. Lucrurile complicate inca nu au raspuns, chiar daca se emit milioane de teorii, ce se contrazic de la o zi la alta.

| TychoB a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, ai dreptate. Mergeam azi pe strada cand am facut accidental un laptop pe care sa dau commenturi. Ce ai scris tu aici se traduce: eu is prea prost sa inteleg fizica => nimeni nu stie fizica si toti sunt prosti. Daca tu esti solipsist, de ce te certi pe net cu oamenii?

| anonim_4396 explică (pentru TychoB):

Da, viata ta este un laptop pentru comment-uri. Daca ai fi citit mai atent ceea ce am postat, poate-poate ca ai fi priceput ceva. Daca esti fan Einstein, esti pierdut din start!
Pentru cultura ta generala, sunt un tehnician care activeaza in domeniul electrotehnicii, cu destul de mult succes. Cand stateam "de vorba" la scoala cu Kirkoff, Faraday, sau cu Ampere, probabil ca tu iti cautai suzeta pe sub covor.
Da, laptop-ul este viata ta. Ca-n "Sims".
P.P. Cand mai vorbesti la adresa mea, ridica-te-n picioare si cere permisiunea!
P.P.P. Sfat: invata sa scrii corect!

| TychoB a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi pare foarte rau ca ti-am insultat inteligenta. Din pacate pentru tine si eu sunt din domeniul electronicii si eu chiar am studiat. Probabil ca tu ai trecut prin scoala fara sa te gandesti mult si fara dai doi bani pe omamenii care te-au invatat Kirchoff, Faraday, sau Ampere. Eu spre deosebire de tine, nu imi bag egoul in discutie, eu nu incerc sa conving pe ceilalti ca eu stiu cel mai bine ca sunt destept (chiar daca stiu destule). Stiinta sta pe picioarele ei fara sa vin eu sa o apar, dar cand vad oameni ca tine nu pot sa tac. Daca ai fi studiat electricitatea, nu ai fi spus "care-i faza cu fulgerul".

| anonim_4396 explică (pentru TychoB):

big grin Daca nu vii s-o aperi, de ce ai gura atat de mare? Cat de sigur esti ca stii care-i faza cu fulgerul? Din cate cunosc eu, nimeni de pe planeta nu poate da o definitie concreta. Ai tu definitia aia imbatabila? Ma indoiesc. Si totusi, uimeste-ma! Hai, da-mi si mie definitia aia infailibila, ca mor de curiozitate, sincer.
Observ ca tu ai treaba mai mult cu felul in care reactionez pe site, decat cu felul in care dezbat problemele legate de electrotehnica.
Cand vezi oameni ca mine nu poti sa taci? laughing Vad. Vad ca preferi atitudinea stil "telenovela", in loc sa combati cu ceva solid. Hai, cred ca poti mai mult decat sa dai din clanta. Deci, care-i definitia aia suprema si de necombatut a fulgerului, ca nu pot sa-mi aprind urmatoarea tigara daca nu aflu?
P.P. Sa nu uiti de explicatia gravitatiei (tot una de necombatut), ca-mi iau jucariile si plec laughing

| TychoB a răspuns (pentru anonim_4396):

Am gura mare pentru ca tu, dupa cuvintele tale te caci pe domeniul tau in care profesezi (electrotehnica e stiinta), si ca se emit milioane de teorii care se contrazic. Foarte gresit si foar prost. Daca dai o cautare simpla pe wikipedia gasesti cauzlele probabile (gheata) a formarii fulgerului. Definitia suprema si necombatuta a fulgerului nu o gasesti si pentru ca tu o cauti imi da impresia ca nu stii cum functioneaza stiinta. Stiinta nu cauta adevarul suprem asa cum zici tu. Legile lui newton functioneaza la viteze rezonabile dar la viteze foarte mari avem nevoie de relativitate. Acest lucru nu inseamna ca newton a gresit. Atitudinea ta este in felul urmator: am gasit 2-3 chestii care nu sunt asa de bine intelese (totusi stim ca nu zeus da cu fulgerul) si de aici eu trag concluzia ca nimeni nu stie nimic si ca fizica nu e buna. Telenovela? Tu ai venit cu "eu sunt KronstadtBreakingNews, repar calculatoare si cand vorbesti cu mine ridicate in picioare si cere-ti permisiunea"

| anonim_4396 explică (pentru TychoB):

Multumesc pentru faptul ca nu mi-ai dat definitiile cerute. Ai confirmat ca ai doar gura mare, si atat. Esti electronist, asa cum sunt eu fiul lui Buddha laughing
Apropos, cu ce te ocupi ca si electronist, inlocuiesti placi de baza? laughing Viitorul natiunii... laughing
Hai, ca ti-am dat cam multa atentie, si te inveti cu autografele. Du-te ba la scoala, apoi la munca! D-astia ca tine, care instaleaza Windows-ul este plina lumea, cei care produc bani si isi pun in practica ideile citesc altceva laughing
P.P. Nu uita! Wikipedia este doar pentru cei cu laptop big grin Restul invata la scoala laughing

| TychoB a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am incercat sa iti explic, daca tu nu vrei sa intelegi e treaba ta. Tu vrei raspunsuri absolute pe care nimeni nu le poate da. Refuzi sa inveti si ma ataci pe mine. Totusi diferenta dintre noi doi este ca eu stiu multe (prin acest lucru imi dau seama cat de putin stiu despre altele) si sunt respectuos iar tu crezi ca stii tot (dar de fapt stii foarte putin si esti ignorant) si jignesti.

| anonim_4396 explică (pentru TychoB):

Esti doar un utilizator de laptop, care se crede mare savant. In loc sa ma combati cu explicatii tehnice, te rezumi la atacuri la persoana, ca sclava Isaura laughing
Daca nimeni nu poate da raspunsul pe care ti l-am cerut, de ce faci ba afirmatii fara acoperire? Ba, tu ai auzit de Pinnochio? Era unu' care sustinea anumite lucruri cu atata inversunare, pana cand i se proba contrariul si ii crestea nasul laughing
Da-ti nasul la o parte, ca nu mai pot folosi tastatura!
Si daca tot sustii ca esti electronist (cu acte in regula), da-mi un alt raspuns, mai din domeniul tau (si de multe ori, chiar al meu): care sunt cele 4 metode hard de resetare a unei memorii? Daca nu stii, te invat eu. Pe bune, dar vreau 85% din profitul tau big grin
P.P. Diferenta dintre noi doi este ca eu pot proba ceea ce afirm dpdv tehnic aplicabil, iar tu nu poti!
P.P.P. Unde sunt explicatiile tale tehnologice, ca nu le vad? Oi fi orbit? laughing
P.P.P.P. Cand ai sa inveti sa scrii corect? laughing

| anonim_4396 explică (pentru TychoB):

Ai picat testul! Nu mai cauta pe net laughing Este realmente jigntor faptul ca faci valuri pe site vis a vis pregatirea ta profesionala, doar pentru a te baga lumea in seama. In locul tau, n-as maiaparea pe site vreo 45 de luni laughing Pur si simplu, esti NECALIFICAT!

| TychoB a răspuns (pentru anonim_4396):

"Fac ceva pe teoriile fizicienilor, atata timp cat ei nu se pot dumiri care-i faza cu gravitatia, sau cu fulgerul. Lucrurile simple au fost aflate prin deductie sau accidental. Lucrurile complicate inca nu au raspuns, chiar daca se emit milioane de teorii, ce se contrazic de la o zi la alta."

De aici am pornit. Recunosc ca oricat as incerca nu as putea sa iti raspund la cele doua intrebari pentru ca tu nu vrei sa asculti. Ce ai facut tu: ai ales doua subiecte din toata fizica care nu sunt cunoscute 100% si de acolo ai tras concluzia ...citeste ce ai scris mai sus. Stiinta nu functioneaza asa cum vrei tu si nu vrei sa intelegi acest lucru. Eu (aproape) tot ce ti-am zis a fost argumentat, tu mai mult vorbesti pe langa subiect.
Ascult cum se reseteaza memoria, invata-ma, mestere tehnician in domeniul electrotehnicii.

| TychoB a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai sa terminam discutia. Imi cer scuze, sunt necalificat, tot ce zici tu, ai castigat. Promit sa nu mai incerc niciodata sa iti zic ca gresesti sau ca eu am alta parere. La revedere si drum bun!

| anonim_4396 explică (pentru TychoB):

Cand mai pornesti o disputa pe teme tehnice, cauta sa ai si raspusurile de rigoare! In electrotehnica, datul aiurea din gura este egal cu absolut nimic. Electronistule!winking
P.P. Inca mai astept definitiile tale! Laudarosule!

| anonim_4396 explică (pentru lolosaurus):

Absolut deloc! Invata-ma, maestre! big grin

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru lolosaurus):

Sti cate grade are un fulger? 27.700 grade C de unde atata energie la niste nori

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru lolosaurus):

Eu as vrea sa am energia acea

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru lolosaurus):

Prin fuziune nucleara soarele ne da lumina, caldura eu vb de ceva stintific ce in viitor va vi posibil

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doamne ce de-a intrebari tampite deodata! ete nu stiu de ce. multumit?

| george001 a răspuns:

Notiunea ta despre haos este una prea simplista, din cauza asta nu intelegi ce se intampla si ai intrebari de genul asta. Concret, indiferent de haosul din care s-a creat universul, in urma lui s-a produs o reorganizare fireasca si logica, bazata exact pe legile fizicii care au existat dintotdeauna - ele au fost DESCOPERITE nu inventate. Dar decat sa intrebi aici si sa primesti raspunsuri cvasi-subiective si neinformate mai bine stai atent la scoala, usor o sa prinda totul sens. Cu putin noroc o sa si devii mai coerent si n-o sa mai creezi aparenta cum ca ai avea un usor handicap psihic.