| anonim_4396 a întrebat:

De ce ne intereseaza parerile altora despre noi?

14 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

De prosti ce sintem.

| Flav a răspuns:

Fiindca prietenii care ma accepta cum sunt, ma plictisesc!

| miradoniz a răspuns:

batting eyelashes "în viața,nimic nu este de temut,totul de înțeles" happy bine,cred că a spus-o Marie Curie,și a murit în urma radiațiilor,săraca, dar mă rog, sper ca ai înțeles ideea.

| blondissima a răspuns:

E un mod de a te "cunoaste" pe tine insuti din alt punct de vedere, sau cel putin cum esti perceput prin ochii celorlati. Nu crezi?

| Dmesss a răspuns:

Poate pe tine. Pe mine ma intereseaza parerile altora despre parerile lor.

| Romanian a răspuns:

Deoarece suntem fiinte sociabile,si traim intr-o societate,iar societatea este un element esential pentru psihicul individului,nu cred ca exista prea multi oameni care sa doreasca sa devina pustnici.Iar societatea te accepta sau te respinge pe baza parerilor ce le formeaza despre tine. Daca societatea are pareri negative despre tine,la fel va fi si comportamentul societatii fata de tine:NEGATIV.Iar astfel,esti efectat ca si individ,vei fi batjocorit,ti se vor refuza anumite favoruri, iti va fi mai greu sa-ti creezi relatii cu alti membri a societatii, etc.Insa daca societatea are o parere buna despre tine, vei fi mai usor acceptata in randurile ei, si vei obtine anumite beneficii.Incearca sa alergi in pielea goala prin tot orasul, si vei vedea cat de importanta e parerea celorlalti despre tine.Parerea altora,sau a societatii te afetcteaza in mod direct,indiferent cum e reprezentata acea parere, acea viziune de asamblu a societatii asupra ta, ca si individ.
Sper ca explicatia mea nu a fost prea incurcata pentru a putea fi inteleasa pe deplin.

| AndreiGabi a răspuns:

Pentru ca traim alaturi de alte persoane si parerile bune ne creeaza anumite beneficii iar cele rele inconveniente...si mai este un lucru pe care il are orice om si se numeste orgoliu.Actioneaza fara voia nimanui si uneori nu da explicatii, pur si simplu nu poti trece cu vederea o vorba chiar daca poate nu cunosti acea persoana si nu te afecteaza cu nimic parerea ei.

| princess a răspuns:

Nu stiu, eu una la diferite persoane nu ma intereseaza ce cred despre mine iar la altele ma intereseaza prea mult :d e aiurea dar daca au o parere buna ma face sa ma simt mai sigura pe mine, si invers daca nu au o parere buna ma deprima si ma si enerveaza laughingserios

| FOCUS a răspuns:

Nu ma intereseaza deloc, asculta doar din politete si zi ca el si fa ca tine

| niNNu a răspuns:

Mie nu-mi pasa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca nu putem trai singuri, pentru ca asa te poti cunoaste pe tine.Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chiar asa, de ce va intereseaza parerea celorlalti? Asta denota ca nu stiti pe ce lume traiti, si trebuie sa primiti mereu grafice de rating al vietii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca ei sunt oglinda noastra, iar noua ne place foarte mult sa ne admiram si sa mascam unele defecte. Daca cineva imi spune ca sunt un mincinos atunci imi indrept atentia asupra ipocriziei mele si incep sa joc un teatru ieftin.
Oamneii sunt niste domnisoare penibile care-si petrec milioane de ore in fata "oglinzii" cu "farduri si vopsele" astupand defecte.
Are cineva un fierastrau pentru altruism, sau macar o dalta? as mai ciopli cate ceva.

| blueyeSCP a răspuns:

Poate ca ne este prea teama sa ne privim pe noi si sa ne dam o parere sincera despre persoana noastra. Consider ca parerile altora sunt in genera prejudecati ale societatii, deci tot ceea ce conteaza este parerea noastra, asta daca poti sa te privesti la rece.