| Birjaru a întrebat:

De ce nu ii ajuta dumnezeu, pe cei care nu cred in el si pacatuiesc? Ce inseamna sa te ajute dumnezeu?

18 răspunsuri:
| Dina a răspuns:

Inseamna sa te sustie, sa te duca pe calea cea dreapta etc.

Era un proverb:"Dumnezeu te ajuta daca te ajuti singur"

| mgtow a răspuns:

Dumnezeu ca sa ajute pe cineva mai intai trebuie ca acel om sa aiba credinta in el daca il uraste nu ii face nici rau dar nici nu il ajuta dumnezeu oricum face bine deoarece nu oricine merita sa fie tratat bine, cine face bine bine va fi tratat mai devreme sau mai tarziu iar cel ce face rau va pati la fel sau mult mai rau decat a cauzat el/ea.

| Ys a răspuns:

Dumnezeu ajuta pe toata lumea.

| fuckThisLife a răspuns:

Dumnezeu iarta pe toata lumea.asta daca el chiar existahappy
sunt multe variante prin care putem crede si prin care nu putem crede in el
tot ce poti sa faci e sa speri
se spune ca un om in momentul in care a gresit ii cere lui dumnezeu sa il ajute,dar nu se intampla,de ce? pentru ca el nu o face pe moment,cand ai cu adevarat nevoie de el,poate sa treaca timpul, sa treaca anii, si dupa sa realizezi ca iti merge bine.sunt multe chestii de spushappy

| Ştrumf_3960 a răspuns:

Cred că mai întâi ar trebui să afli că se scrie cu majusculă (se vede cine nu are habar de astfel de lucruri)

| keddy a răspuns:

Sincer nu ma prea pricep in legatura cu Dumnezeu sau cu vreo alta religie. Dar eu iti voi spune parerea mea.

Dumnezeu ne lasa sa ne chinuim pentru a duce acolo sus o viata mai buna, cu cat duci mai mult greu cu atat acolo sus iti va fi mai bine.
Dumnezeu vede daca faci bine sau daca faci rau. deci la un moment dat cand iti va fi foarte rau te va ajuta si te vei ridica.

Este o vorba : "roata se va intoarce oricum ar fi ea" - ei, adica Dumnezeu va avea grija de ala care ti-a facut "rau", dar nu il va lovi cand ii este rau, ci abia cand ii va fi foarte bine. Cel putin eu am facut bine la toti si toti m-au tradat. si mereu au patit-o cand erau mai bine...

| emima a răspuns:

Ca sa te ajute Dumnezeu trebuie sa fii crestin mereu nu numai atunci cand ai nevoie de el

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebari cu mai mult sens ai?

| EmaS a răspuns:

Dumnezeu este bun cu toti.El da soare si peste cel bun si peste cel rau.Omul trebuie sa isi faca partea lui, iar Dumnezeu face partea Sa.Bineinteles ca daca tu faci voia lui Dumnezeu,te increzi in El,faci fapte bune, Dumnezeu binecuvinteaza rodul muncii tale, si nu duci lipsa de nici un bine. Unul din numele lui Dumnezeu este Iehova-Iire Dumnezeu care poarta de grija.

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

Pe tine de ce nu te ajuta Dumnezeu?
De ce nu-ti ofera mai multa claritate in gandire daca tot i te-nchini cu atata verva.
Ci facusi?:-(

| CristiPavel a răspuns:

Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga in plasa, spune un proverb.

Adica Dumnezeu ajuta pe cei care se ajuta singuri, care nu dau vina pe altii cand au probleme. Ca sa intelegi mai bine, poti citi asta: http://castigatimp.com/nu-da-vina-pe-altii-pentru-problemele-tale/

| Polaris a răspuns:

Bonusul pentru credinţă este ajutoru' divin 24/24 şi 500 de mesaje internaţionale pe lună.

| Marcian a răspuns:

Dumnezeu ajuta oamenii buni nu oamenii crestini, ca degeaba te duci la biserica dupa care violezi pe vreuna dupa colt.

| ramona30 a răspuns:

Pai daca simititi ca nu va ajuta d-zeu va sfatuiesc sa va rugati la alt zeu. Sunt mii de zei, gasiti voi unul sa va ajute.

| FucktheSystem a răspuns:

Poi cine a zis că cei care nu cred în Dumnezeu au nevoie de ajutorul lui? Dacă aveau nevoie îl cereau, cum eu n-am nevoie de ajutorul unui zeu mă bazez pe propriile forțe și reușesc.
Oricum Dumnezeu nu-i ajută nici pe cei care cred în el deci ce pretenții să avem noi ateii?

| wales a răspuns:

Dumnezeu te-a înzestrat cu o gândire liberă, iar dacă tu alegi să trăiești fără El, Dumnezeu îți va respecta această dorință.
Și asta nu e tot, Biblia afirmă că Dumnezeu ajută pe toți oamenii:

"... căci El face să răsară soarele Său peste cei răi şi peste cei buni şi dă ploaie peste cei drepţi şi peste cei nedrepţi." Matei 5:45.

| Zangetsu a răspuns:

Daca exista dumnezeul din biblie care iubeste oamenii, nu cred ca ar lasa oamenii din africa sa moara de foame sau de boli incurabile.

| liviacomsa a răspuns:

Buna intrebare asa iti poti da seama ca nu exista ( cei care mor de foame sau de boli... pentru ei unde este Dumnezeu) cand a fost un copil mancat de caini unde era Dumnezeu la pacanele sau ce