| RAY a întrebat:

Daca crezi cu adevarat in dumnezeu de ce nu citesti biblia si faci cum scrie in biblie?

de ce majoritatea se multumesc cu da cred da pacatuiesc in continuare?, de ce majoritatea zici ca sunt sfinti in biserica dar cand iasa afara sunt ipocrti au impresia ca dumnezeu numai lr vede? crestini cand ajuta pe cineva o fac in interes de a ajunge in rai?

10 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Un creștin autentic aplica ce zice Biblia, nu își cauta scuze pentru acțiunile sale și se străduiește sa facă mereu îmbunătățiri în personalitate și în modul de viata.Nu zice una și face alta.Repet un creștin adevărat.

| RAY explică:

29 Isus i-a răspuns: „Cea dintâi este aceasta: ‘Ascultă, Israele! Domnul, Dumnezeul nostru, este un singur Domn’ 30 şi ‘Să iubeşti pe Domnul, Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău, cu tot cugetul tău şi cu toată puterea ta’. Iată porunca dintâi. 31 Iar a doua este următoarea: ‘Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi’. Nu este altă poruncă mai mare decât acestea."

| Holiday a răspuns (pentru RAY):

"...Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi..."

Ce te faci cu masochistii, sinucigasii, etc?!?

| Divy a răspuns (pentru RAY):

Am citit o parte din biblie și încerc să fac ce scrie în ea.
Simplu pentru că e greu să te chimbi și să devii perfect, asta se realizează treptat nu dintr-o dată.
Datorită copilăriei, evenimentelor trăite, anturajului și greutățile de față ce le confruntă.
Unii da, alții o fac din iubire. Interese avem toți când vrem să realizăm ceva.

Răspuns utilizator avertizat
| VelaJohnny a răspuns:

„Daca crezi cu adevarat in dumnezeu de ce nu citesti biblia si faci cum scrie in biblie?" - nu citesti, simplu, nu crezi cu adevarat, si confunzi credinta cu credulitatea, astfel ca devii credul. Din cauza faptului ca nu au incredere cu adevarat in Dumnezeu si nu-l cunosc, practica ceea ce practica acei oameni, daca ar avea incredere ca exista, ca vede actiunile si ca vor avea consecinte, cu siguranta s-ar stradui sa fie oameni mai buni.
„crestini cand ajuta pe cineva o fac in interes de a ajunge in rai?"- multi se pare ca da. Se tem de „focul iadului" si toata supunerea lor fata de Dumnezeu e de frica „chinului vesnic", de parca Dumnezeu nu vrea ca oamenii sa i se inchine din iubire si apreciere pentru el, ci de frica de el. Multi abia se lauda in confesiunile lor cu actele lor de „bunatate", mama a avut pana acum cateva experiente de astfel de „modestie" atunci cand faceau ceva bun.

„de ce majoritatea se multumesc cu da cred da pacatuiesc in continuare?" - majoritatea fie sunt cu numele, fie zic „Eh, Dumnezeu ma iarta, orice as face, adica sunt botezat in acest cult, merg la intrunirile bisericii, iau cina Domnului/impartasania cu regularitate, mai ma rog de vreun sfant sa mijloceasca pentru mine la Dumnezeu, aduc contributii financiare cultului meu etc." astfel crezand ca ii aduc servicii lui Dumnezeu si el se simte obligat sa nu tina cont de practicile lor rele. Dumnezeu ne iarta insa din bunatate iubitoare. Daca am dori sa profitam de bunatatea lui, l-am insulta si l-am lua de prost. Multi se inseala ca o pot face.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E ca la masina de spalat rufe. Daca bagi la spalat haine curate,fara pete, nici nu stii daca spala bine.Te intalnesti cu o prietena si te intreaba:
-Spala, draga, masina ta?
-Pe alea curate le spala perfect!
-Dar pe celelalte?
-Pai nu stiu, imi este frica sa le murdaresc!

| Iunix a răspuns:

Pentru că, dacă ești creștin și crezi că Dumnezeu e bun, iubitor, iertător și o mulțime de calități aruncate acolo la grămadă, atunci când vei citii biblia vei realiza prin întâmplările ce sunt descrise acolo că Dumnezeu nu e bun, e mai rău decât Satana, a ucis o mulțime de oameni, incluzând copii, e de acord cu violul și abuzurile asupra copiilor, e mânios aruncând cu blesteme în stânga și în dreapta + multe altele. + o serie de întâmplări fără logică și ce se află în contradicție. Biblia spune ceva, apoi se contrazice singură.

Pur și simplu vor să rămână în lumea lor unde ei cred că vor ajunge în rai, vor ava viață veșnică, bucurii, fericire + alte minciuni și pentru cei ce cred în Alah se mai adaug și niște femei.

Dacă tot crezi într-o religie mi mi se pare normal și indicat să te informezi despre acea religie și apoi să tragi tu concluziile și astfel apar 3 categorii de oameni :

1. Cei ce nu citesc biblia dar cred în Dumnezeu și în ceea ce scrie în biblie ( majoritatea creștinilor )

2. Cei ce citesc biblia, văd ce prostii sunt scrise acolo, acceptă că biblia este o carte plină de minciuni, dar totuși din egoism ca să zic așa continuă să creadă în Dumnezeu, dar de data asta nu în Dumnezeul clasic, ci într-o formă superioară de viață, în ceva. Evident că doar nu vor ca după moarte să se termine totul, universul nu poate exista fără noi, noi neapărat trebuie să trăim veșnic ( de asta ziceam de egoism )

3. Oamenii ce citesc biblia, își dau seama că ceva nu e în regulă și rămân anonimi, dacă există bine, dacă nu nu, nu mă interesează, nu spun că există dar nici că nu există ( agnosticii )

4. Oamenii ce citesc biblia, văd ce e plină de contradicții și de întâmplări cam prostești, ca aia cu pinguinul a venit de la polul sud să se urce pe arca lu Noe. După asta încep să caute răspunsuri în știință, își dau seama că știința spre deosebire de religie vine cu dovezi și nu mai cred în nici o zeitate ( ateii ) și uită că până acum nu ia trăznit nimeni în cap, deci e sigur, Dumnezeu nu s-a supărat.

Așa, revenim, în concluzie ca să fi un creștin adevărat trebuie să fi ignorant, de ce crezi că se roagă cu ochii închiși? pentru că e mai ușor să crezi în povești atunci când nu mai vezi realitatea din jurul tău. Ca să fi un creștin adevărat trebuie să fi ignorant și credul, „ Dumnezeu există și gata, nu am nevoie de dovezi " Dacă te apuci să citești biblia și vezi că Dumnezeu a lăsat-o pe una însărcinată fără să o întrebe dacă e măcar de acord, apoi l-a trimis pe fisu pe Pământ ca să fie răstignit și ucis în chinuri doar așa ca să-l bine dispună pe Dumnezeu, ar mai avea ei încredere în Dumnezeu? Ar mai fi Dumnezeu așa bun? Cititul și inteligența nu se potrivesc cu religia.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Iunix):

„Pentru că, dacă ești creștin și crezi că Dumnezeu e bun, iubitor, iertător și o mulțime de calități aruncate acolo la grămadă, atunci când vei citii biblia vei realiza prin întâmplările ce sunt descrise acolo că Dumnezeu nu e bun, e mai rău decât Satana, a ucis o mulțime de oameni, incluzând copii (...)" interesant, ai citit-o toata cu atentie, fara prejudecati? Eu nu cred ca ai acordat mare atentie, ci ai fost ignorant fata de majoritatea mesajului Bibliei, te-ai focalizat pe aspectele negative, si ai cautat sa arunci vina asupra lui Dumnezeu pentru faptul ca a luat viata unor oameni, fara sa te intrebi „Ce l-a determinat sa ia o astfel de masura?". Clar, ai scapat din vedere o multime de detalii, asta daca ai citit-o intr-adevar cum pretinzi, nu stiu. Adica fii atent:

„ Dumnezeu a lăsat-o pe una însărcinată fără să o întrebe dacă e măcar de acord" :)) clar, esti ipocrit, Luca 1:38 spune contrariul.

„să fie răstignit și ucis în chinuri doar așa ca să-l bine dispună pe Dumnezeu" - din nou, nu ai deloc habar ce simbolizeaza jertfa lui Isus, ce valoare are si de ce era singura optiune.

Deci trag concluzia ca doar ai citit informatii de pe internet, o buna parte din raspunsul tau nefiind rodul cercetarilor tale, ci ale altora, si tu ti-ai format o opinie pe baza a ceea ce spun acei oameni. Deci, dai dovada de ignoranta si credulitate, deci ai fi si tu un bun credincios dupa raspunsul tau, adica uite ce ai scris „Ca să fi un creștin adevărat trebuie să fi ignorant și credul". Serios, nu pot crede ca tu ai cercetat lucrurile, din moment ce aduci ca argumente impotriva lui Dumnezeu ideile alea.

„pinguinul a venit de la polul sud să se urce pe arca lu Noe" eu zic sa citesti atent si sa vezi ce scrie. Eu iti spun ideea principala, nu scrie nicaieri ca Noe a colindat pe toata fata pamantului pentru a aduce animalele in arca. Dumnezeu i-a spus ca acele animale vor fi aduse la el pentru a supravietui. N-ar fi putut Dumnezeu sa le aduca la Noe, el conducandu-le in arca? Apoi, daca n-a existat niciodata un potop mondial, daca niciodata pamantul nu a fost acoperit de ape foarte inalte, cum explici ghetarii de la Polul Nord. Acolo unde se afla ei, solul se afla cu mult sub nivelul oceanului. In 2012 ghetarii masurau 3, 5 milioane de kilometri patrati conform acestui articol.

http://www.ziare.com/......te-1190710

| ExprimareLibera a răspuns:

Deoarece crestinii nu sunt niste oameni rationali. Nu sunt capabili să gândească în afara mitologiei lor.
Eu asociez creștinismul cu ipocrizia si ignoranta.
Mai multe nu spun, nu as vrea sa jignesc pe nimeni.