| anonim_4396 a întrebat:

De ce oamenii nu respecta animalele? (majoritatea oamenilor)

Răspuns Câştigător
| Holocaust a răspuns:

De prosti,ca altfel eu nu pot sa-mi explicX-(, daca tot ai pus intrebarea asta, uita-te: http://www.ptroa.co.il/petition/,uita-te doar daca esti. tare;),eu una,am primit asa ceva de la o prietena si dupa ce am vazut, o zi intreaga imi venea sa."dau in toate partile" sa zic asa:)).Nu stiu cum s-ar putea rezolva asta,, dar.:-

23 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Datorita sentimentului de superioritate...

| 0PopaPorno a răspuns:

Ca sunt nesuferiti si impecili si...nici nu mai stiu cum sa le zic! Chiar nu inteleg cum pot unii oameni sa urasca animalele! Adica ele nu fac niciun rau! Cum spunea si Apache, din superioritate...

| AleD a răspuns:

De fraieristraight face.ar trebui sa se puna macar pic in locul lor, sa se gandeasca inainte sa faca ceva.a asta e.se cred mult prea superiori.fraieri...

| DrugFree a răspuns:

Idem Ralu.

| Rayyy a răspuns:

Bună,
Ce înţelegi tu prin respectul faţă de animale? Eu cred că majoritatea oamenilor nu au nimic concret împotriva lor. Da, e adevărat că de-a lungul anilor le-a adus în prag de dispariţie, distrugându-le habitatul şi resursele, însă acest lucru ţine de evoluţia omului şi de nevoia sa de extindere tehnologică şi economică.
Dacă te referi însă la acei oamenii care le chinuie (au mai apărut diferite filmuleţe cu rromi care agresau căţei şi chinezi care torturau cai), sunt de părere că aceştia au o problemă mintală gravă şi ar trebui pedepsiţi crunt, cât mai repede.
Nimeni nu le dă dreptul să îşi bată joc în halul ăsta.

NOname
| NOname a răspuns:

Pentru că au impresia că doar ei au dreptul la viaţă, că sunt superiori din toate punctele de vedere. Uită că şi animalele sunt fiinţe vii şi simt şi ei durere... Nu admit faptul că şi animalele au drepturi. Iar unii nu au nici un respect pentru un animal (cu toate că şi omul e un animal), pentru că sunt egoişti, cruzi şi nepăsători.

Dacă vrei să auzi direct de la ei, te invit să citeşti această conversaţie: http://www.tpu.ro/......vinovate/.

| Vizitiul a răspuns:

Despre ce fel de animale vorbim? Pot respecta un caine infometat, dar nu pot spune acelasi lucru despre un leu infometat. Eu am inteles ca sunteti buni la suflet, dar puteti fi si putin mai realisti. Si, pana la urma, ce intelegeti voi prin respectul fata de animale? Sa le incuiati intr-o camera si sa le oferiti cele trebuincioase supravietuirii? Cum ramane cu libertatea? Da, cu voi vorbesc, cei care aveti animale de companie. Libertatea nu consta in 15 minute de plimbare prin parc. Cred ca mai-nainte de toate e cazul sa domesticim oamenii si abia dupa sa invatam a "respecta" animalele. Bizar, vecine, vecino etc., "respectul", invocat cand vine vorba de animale, mi se pare "oxidat". Nu se respecta oamenii intre ei, daramite sa respecte animalele. Cum poti respecta un specimen din alta "rasa" cand tu nu esti capabil sa respecti unul din "rasa" ta?

| Flav a răspuns:

Pe mine ma respecta toti.

| Silviix3 a răspuns:

Buna!
Pentru ca oamenii sunt mai animale decat animalele.Majoritatea nu au suflet... niste brute!
Bye!

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Nu cred sa fie vorba de respect aici. Situatia e simpla: indragesti ( ca sa nu spun iubesti, pentru ca asta implica cu mult mai multa afectiune ) sau nu animalele. Asta pe de o parte; pe de alta parte, nu poti cere unei mame sa respecte cainele care tocmai i-a muscat copilul!

| CoquineNoire a răspuns:

De acord cu @Woodenpints, @Ralu mi-a venit sa plang cand am vazut filmuletu, arsi pe rug de vii merita oamenii care fac asta!
nu mi-am imaginat ca exista atata rautate pe lume, ce le-au facut bietele animale ca sa merite asta?

| Holocaust a răspuns:

Scuze."bizar" in caz ca te superi ca mai pun si eu ceva pe aici dar,macar daca nu au respect pentru animale, macar pentru semenii lor, nu0i asa Sirius si restul care au raspuns? priviti aici: http://stirileprotv.ro/.......html,cand am vazut si asta am lasat un comm de toata frumusetea >:), dar nu aici:-J, hai sa va vad:ce mai ziceti acum cand astia cu.capu' isi mananca chiar si. plozii:)):|

NOname
| NOname a răspuns:

Ralu, ăştia sunt duşi rău... M-ai lăsat mută...

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

@Ralu...eu asa ceva nu pot sa cred! Refuz sa cred! Spuneti-mi ca nu este adevarat...va roooooooog!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

"There's enough room for all god's creatures: right next to mashed potatoes!"

Lăsând gluma la o parte, poate ar trebui să-ţi defineşti termenii. Ce-nseamnă pentru tine "a respecta animalele".
Dacă te invadează şobolanii ce faci? Chemi deratizarea sau le respecţi dreptul şobolanilor de a te mânca de ureche în timp ce dormi şi de a se căţăra pe pereţii tăi?
Dar dacă dai nas în nas cu un leu?
Dar cu porcul? Sau eşti fanatic vegan? Dacă da, cât te costă suplimentele nutritive chimice pentru a suplini nevoia fiziologică de carne? Dacă nu, eşti ipocrit. Carnea nu creşte în supermarket!

Atunci când vorbeşti de animale aminteşte-ţi că te referi la toate, nu doar la cele mici pufoase şi gingaşe pentru care se umezesc toţi activiştii de 3 lei şi-un sfert!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai da le respect.le iubesc mult.le iubesc pe unele de nu ma mai satur.iar pe cele cu piele buna si calduroasa, Doamneee ma infasor in ele.atat de mult le iubesc, ca ma imbrac cu pielea lor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uita-te si tu ce poza am? vazut-ai animal mai dragut si mai smecher decat mine? si-mi plac soriceiiiii,sant atat de moi, de catifelati, de dragalasi.bine poate exagerez cateodata cu dragostea, dar potti sa ma condamni? la cat sant de bu...de dragalasi?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mihaela31, kongeriket, fumaretul si Sirius, Ce inteligenti va credeti... ati vazut vreodata o pisica omorata in bataie in fata voastra? Va asigur ca o sa va schimbe perspectiva asupra oamenilor. Ralu, nu pot sa cred ce vad acolo, e mai urat ca un film de groaza, dar trebuie sa cred pentru ca asta e realitatea si traim in lumea asta de c***t. Si iti dai seama ca mai am inca vreo 60 de ani de trait pe planeta asta?

| Zangetsu a răspuns:

Pai daca am respecta animalele, cred ca am muri de foame.
ce urmeaza acum? de ce nu respectam plantele?

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Cine se da inteligent bizarule? Ai vrut pareri... ce dracu! Si eu indragesc animalele, asta nu inseamna ca le respect pe toate, dar nici nu inseamna ca le fac rau! Nici nu as putea, unele sunt cu mult mai agresive decat mine... si nu vorbesc de soareci si pisici!

P.S. Imi plac paianjenii, se pune?

| Cristi_8211 a răspuns:

Dupa ce am vazut filmul de la RALU mi-a venit sa plang... in fine! oamenii (nu toti) sunt mai prosti ca aminalele! sa se puna in locul animalelor! pentru cei care fac asa ceva sunt niste cretini, prostanaci! de ce nu se pun cu cineva de masura lor! Of... n-am crezut omenirea ca este in stare de asa ceva!

| Cristi_8211 a răspuns:

Pedeapsa care trebuie aplicata acelor oameni!: nu sunt de acord cu BlahBlah deoarece pedeapsa este prea blanda! Cea mai buna pedeapsa este (ochi pentru. ochi si dinte pentru. dinte) sa fie acei oameni torturati prin acele mijloace cum au torturat si ei animalele. Si daca nu au murit la tortura sa fie aruncati intr-un bol urias cu apa clocotita! (pana ce le cede pielea de pe ei)

| Birlik65 a răspuns:

Stiu ca am vazut tarziu intrebarea dar nu m-am putut abtine sa nu raspund,acum sa raspund la intrebare. oamenii nu respecta nimic pa fata pamantului datorita sentimentului de superioritate,egoismului, arogantei, prostiei, cu toate ca omul stie ce inseamna respectul, a respecta ceva..in schimb animalele nu stiu ce inseamna a respecta,dar stiu ce inseamna a iubi, a oferii afectiune neconditionat, e dureros ce se intampla in ziua de azi cu animalele, mai ales cu cainii fara stapan, dureros. oare cat ne-o mai rabda Dumnezeu la cat rau facem pe acest pamant?