| anonim_4396 a întrebat:

De ce  salivam cand ne e pofta de ceva?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este faza cefalica a digestiei. Practic, glandele salivare primes un stimul de la creier si secreta saliva care are rol in digestia glucidelor.

Shin
| Shin a răspuns:

Pentru ca vrei sa mananci acel ceva, iar organismul se pregateste pentru a incepe digestia. Saliva ajuta la procesul de digestie.
Shin

auran
| auran a răspuns:

"Ochii vad...gurita cere"hee hee Salivarea este determinata (hai sa-i spunem) de vasodilatarea acelor capilare, in urma actionarii sistemului nervos (simpatic) de la creierashee hee

pupimik
| pupimik a răspuns:

Pentru ca vazul, mirosul, auzul transmit o informatie creierului care activeaza glandele salivare.

| Claudiu_7827 a răspuns:

Din cauza placerii de a manca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fiindca nu avem bani sa ne cumparam.