| Meme10Memu a întrebat:

De ce stiinta nu ne scapa de moarte?

33 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca nu poate. Criogenia mai promite ceva dar sunt povesti. Ca te vor reanima candva in viitor.

| oz_1736 a răspuns:

Pentru ca e un rau necesar. Daca de azi nu ar muri nimeni timp de 3000 de ani. Fa un calcul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai pentru ca inca nu a ajuns asa de departe incat sa lungeasca viata, ciogenizarea, functioneaza intr o oarecare masura, insa inghetul excesiv sensibilizeaza toate organele interne si poate duce la cedarea acestora sau spargerea vaselor de sange sau arterelor, de alte metode de prelungire a vietii nu am auzit
Daca intr o singura saptamana s ar prelungi durata de viata a oamenilor ce s ar intampla, populatia planetei ar creste cu mii de persoane pe luna? Terra nu are suficiente resurse sa ne sustina pe toti asa de mult timp, durata de viata este impusa cu un scop de natura, sa faca existenta spexiei umane cat mai lunga posibila

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru ca nu a ajuns inca la un nivel chiar impresionant.
Pe viitor, cine stie?
Sunt curios ce s-a intamplat cu muritorii inviati de Iisus thinking
Cat, cum au mai trait? De ce i-a inviat (si-a batut joc de cursul vietii lor)? Daca erau bolnavi? Daca putrezisera pe jumatate? sad
#vremvolumul3dinBiblie

| Frank51 a răspuns:

Pentru ca nimeni nu vrea sa scape de moarte, ar fi nasol sa nu existe moartea.

| ruddy a răspuns:

Nu vreau sa o dau in iluminati, dar daca exista, sau va exista in viitorul apropiat crezi ca marea populatie va benificia de asa ceva? Exista si rachete ce te duc pe luna, cand ai fost ultima oara in spatiu?

| Dana1999 a răspuns:

Moartea iti da un sens in minte. E normal sa vezi si un sfârșit. Moartea e inevitabilă. Toti suntem programati sa murim.

| Sofer a răspuns:

Mai au mulți ani pana o sa ajungă la acel nivel. Sa speram.

| Apokales a răspuns:

In curand vom deveni amortali, cei de la google au creat o noua aripa de cercetare care se ocupa strict de aceasta problema. Desigur, nu poti ignora faptul ca durata de viata a omului a crescut de-a lungul timpului, deci stiinta te-a scapat de o moarte prematura.

| RoCkKiD a răspuns:

Nu inca, momentan doar ne-a dublat speranta de viata. Ai si tu putina rabdare. happy

| Dorotheea21 a răspuns:

Pentru ca este ocupata sa ne scape de viata. tongue Credeai ca vorba: Cine stie multe, moare repede, a aparut degeaba?
Stiu acum de ce nu vrei sa imi raspunzi la intrebarea despre calculatoare.
Sa traiesti mult! happy

| Meme10Memu explică (pentru Apokales):

Si cei care au apucat 100 de ani fara tehnologie cum e?

| Meme10Memu explică (pentru Frank51):

Dupa ce Adam cu Eva umpleau pamantul Dumnezeu ii facea infertili sau amenaja a doua planeta spre a fi locuita si asa mai departe.

| Meme10Memu explică (pentru NoTurbinaNoGood):

A aratat ca se poate invia un om. Daca nu murea a doua oara era omorat ca sa nu traiasca mai mult ca restul din invidia restului.

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Pe Adam si Eva, dupa ce umpleau pamantul, Dumnezeu ii facea sterpi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ce legatura are asta cu raspunsul meu: ))
Nu totul se rezuma la biblie, sunt unele lucruri care nu pot fi explicate asa, ci doar prin stiinta
In legatura cu chestia asta, pana la un timp poti face copii si dupa, dintr o data sa nu mai poti? Ca printr o minune? Eh, asta se intampla, omul devine mai putin capabil de reproducere de la o anumita varsta, dar capabilitatea nu dispare de tot, e un proces al organelor, nu vointa divinitatii

| Apokales a răspuns (pentru Meme10Memu):

Cum sa fie, e noroc, in evul mediu rata mortii infantile era cu mult mai mare, se murea cu mult mai devreme de 60 de ani, iar cine avea 50 era mult si asa. Dar astazi este o drama ca iti moare copilul la nastere, pe atunci era o normalitate. Tehnologia, baa, aia care si-au stors creierii, ar trebui sa le pupi mana.

| Meme10Memu explică (pentru Apokales):

Lasa Evul Mediu ca nu ai trait tu atunci sa spui ca nu se ajungea la 100 de ani. In plus sunt multi care au ajuns la 100 de ani fara sa aiba nevoie de tehnologie.

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Premisa evolutionista e gresita si se bazeaza pe idei nascocite. Daca o bacterie capata rezistenta nu e o dovada care sa sustina teoria evolutionista iar treaba ca "in timp" iarasi e o prostie luand in calcul viteza mare cu care se divizeaza microorganismele. Un embrion ajunge la 2 Kg in doar 9 luni nu in miliarde de ani de evolutie.

| Apokales a răspuns (pentru Meme10Memu):

Uite ca cei de la google au spus ultima data ca in prezent pot face ca un om sa o duca pana la 200 de ani, amortal. Insa doar cei da-ti dracu' de bogati vor avea acces la acest tratament. Cum suna asta? Mai poate rugaciunea si mancatul sanatos sa concureze cu asta, 200 de ani, e ceva.

| ania a răspuns:

Telecomanda pentru înviere o păstrează Creatorul pentru Sine.

| Meme10Memu explică (pentru Apokales):

200 ani e aproape nimic pe langa viata vesnica pe care doar Dumnezeu cel vesnic o poate da si fara bani ci prin ascultare de poruncile Lui care sunt spre binele omului in conditii ideale.

| Meme10Memu explică (pentru ania):

Daca Dumnezeu tinea viata doar pentru Sine nu mai crea nimic viu.

| Apokales a răspuns (pentru Meme10Memu):

Probabil, dar oamenii de stiinta nu cred in viata vesnica, pentru ei 200 de ani este mai mult decat nimic, 0.

| Meme10Memu explică (pentru Apokales):

Inca nu a ajuns nimeni la 200 de ani. Bogatii mor cu conturile pline de bani lasate urmasilor. Alea sunt doar promisiuni care nu se vor realiza niciodata. Mai nou Google ia bani si pe promisiuni.

| Apokales a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu se stie, asta a fost ultima declaratie data de google sau mai bine zis de aripa infiintata de google, dar este realizabil, doar ca tratamentul nu va fi pentru toti sclavii pentru ca el costa si nu putin. Iti recomand cartea lui Yuval Noah Harari - Sapiens, acolo vei gasi raspunsurile intrebarilor tale.

| Meme10Memu explică (pentru Apokales):

Si iaca asa google scrie o carte de povesti despre oameni care vor trai 200 de ani cu date clinice despre cum ajung oamenii mumii vii la 200 de ani.

| Apokales a răspuns (pentru Meme10Memu):

Citeste si spune-mi ce parere ai dupa, multumesc pentru intelegere.

| Meme10Memu explică (pentru Apokales):

Gata, in cateva minute voi veni cu conspectul gata facut.

| Meme10Memu explică (pentru Apokales):

Https://www.scena9.ro/......oah-harari

Cum se face că, dintre toate speciile de primate mari, doar una a ajuns să stăpânească lumea în doar 150.000 de ani, și, mai ales, cum a reușit să facă asta? - fix 150.000 ca 736723262. Ia dat o cifra rotunda.

ce au în comun credințele primitivilor cu religiile de azi - de ce nu ar avea in comun ca doar suntem creati de acelasi Dumnezeu.

Multe animale şi specii umane puteau spune înainte „Atenţie! Un leu!" - La national geografic nu spun niciun cuvant, nici o barfa.

O carte pentru cei care nu vor sa auda de Dumnezeu si cam atat. Care sa le gadile urechile.