| erks a întrebat:

De ce un balon de sapun mai mare se sparge mai repede decat unul mic? Si de ce cand este fum intr-o camera si deschidem fereastra el iese? Si ce este propagarea caldurii prin contopire?

3 răspunsuri:
| TychoB a răspuns:

1. Petru ca balonul este mai subtire [daca te uiti la un balon subtire (mare) sau unul gros (mic) poti vede ca refracta luminca diferit (culorile din baloanele de sapun) -grosimea afecteaza indicele] 2. Odata pentru ca este mai usor decat aerul (cand te uiti la un horn fumul merge in sus si nu in jos) si pentru ca se produce o diferenta de presiune (camera-exterior) care face aerul sa circule in camera si ajuta fumul sa iasa. 3.Aici nu stiu la ce te referi. Convectie?

| krysstal a răspuns:

Cu balonul de sapun.Un balon de sapun mai mare are mai multas presiune in el si pereti mai subtiri din cauza dilatarii cauzata de presiune, normal k se va sparge mai usor.Iar aerul este mai greu decat fumul si de asta fumul iese daca deschizi geamurile.

| fratiikaramazov a răspuns:

2. pentru ca aerul de afara face schimb cu cel diauntru si implicit iese si fumul, exista multi curenti in aer.