| PangeeaRogvaiv a întrebat:

Din ce specie de dinozaur credeti ca se trage rasa umana?

73 răspunsuri:
| 1libercugetator1 a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Daca reptilele au evoluat in mamifere de ce nu au mai evoluat mamiferele?

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru Inferno):

Rasa umana?

mamiferele au evoluat din reptile

| Inferno a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Mamiferele au evoluat din reptile iar oamenii din mamifere.

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru Inferno):

Omul e mamifer nu a evoluat in altceva

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru WhatheWow):

Rozatoarele cum au aparut?

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru Inferno):

Oamenii sunt mamifere, maimute primate, n-am evoluat in altceva, am ramas acelasi specie ca acum o suta de mii de ani si acel gen homo ca acum 4 milioane de ani

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru Inferno):

Daca mamiferele au evoluat din reptile de ce numai au evoluat in altceva? de ce numai evolueaza pesti in reptile?

| Inferno a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Om este mamifer si a evoluat dintr-un alt mamifer.

| WhatheWow a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Deci, ca sa intelegi : Viata a aparut pentru prima data in apa, de asta si constructia organismelor care sint in mare parte apa, aproximativ 80%. Pina la pesti a fost un lung lant de evolutii. Primul care a iesit din apa a fost un stramos al amfibienilor, logic.Din acest amfibian se desprind doua tipuri : reptilele si un stramos al dinozaurilor; de ce? Dinozaurii nu erau reptile din cauza ca aveau singe cald. E o teorie destul de recenta si bine justificata. Reptilele au avut evolutia lor mentinuta pina astazi si din acest regn nu s-a mai desprins nimic. Dinozaurii in schimb, au evoluat mai departe in pasari cu toate ca aceasta evolutie e pusa sub semnul intrebarii insa eu am o ipoteza proprie in acest sens.
M-ai intrebat de mamifere cum au aparut! Pai dat fiind ca primele mamifere erau niste rozatoare mici si traiau sub pamint, o ipoteza ar fi evolutia lor din viermi.

| Inferno a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Pentru ca :
1.) Evolutia are loc in timp.
2.) evolutia in cadrul unei specii are loc doar daca mediul este corespunzator ei.
3.) Evolutia nu are loc decat daca favorizeaza specia respectiva, in caz contrar nu putem vorbii de o evolutie.
Pestii nu evolueaza in reptile pentru ca aceste 3 conditii nu sunt indeplinite.

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru WhatheWow):

Pe internet scrie ca mamiferele au evoluat din reptile
nu am fost acolo ca sa stiu, eu nu cred in nimic

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru Inferno):

Deci de atunci nu sau mai indeplint conditile alea, esti amuzant sincer o data au evoluat in reptile apoi gata

| Inferno a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Ray, tu esti?

| doctorandus a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Chestia cu o singura specie de mamifer ai scos-o din burta. Ca sa te lamuresti cate specii de mamifere existau in jurasic: http://en.wikipedia.org/wiki/Category:Jurassic_mammals

Si n-ar strica sa arunci un ochi pe http://en.wikipedia.org/......tion_event

Alta data sa nu te mai dai drept om de stiinta cand cunoasterea ta e insuficienta sa iei bacul.

Nu esti cumva ruda cu Danut? Ca familia aluia a vanat balauri in sec. XIX, daca ar fi sa-l credem pe cuvant. Si tot el zicea ca balaurii respectivi erau mamifere care seamana cu omul, cu aripi ca de liliac.

| doctorandus a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Nu ma aburi cu PowerPoint-uri, da numele speciei daca il stii si nu ti-a mancat si tie pisica limba.

| doctorandus a răspuns:

Ca mamiferele nu au evoluat din dinozauri (cum cred semidoctii) e explicat pe http://dinosaurs.about.com/od/otherprehistoriclife/a/earlymammals.htm

"Omul nostru de stiinta" nu poate numi specia de dinozauri care erau mamifere pentru simplul motiv ca dinozaurii n-au fost niciodata mamifere. Specia respectiva nu poate fi numita pentru ca n-a existat niciodata.

Asa ca ne-am lamurit cam cate parale face stiinta lui PangeeaRogvaiv. O fi ramas corijenta la biologie si isi varsa nervii pe TPU.

Răspuns utilizator avertizat
| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Omul nu se trage din dinozauri şi nici din maimuţe.
Să îl văd pe cel ce mă contrazice.
Pe curând!

| shippuden a răspuns:

Cred ca ti-a luat mult timp sa gandesti asta rolling on the floor)))

| PangeeaRogvaiv explică (pentru doctorandus):

Desteptule, nu-mi spune mie ce sa fac si unde sa caut informatii, mai degraba fa tu asta. Dupa ce ca esti zero barat in astfel de lucruri mai vrei sa pari si interesant pe deasupra. Si nu-mi spune de bac ca nu am 18 ani, nu sunt un copil nestiutor.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru doctorandus):

Mai dar tu tare destept te mai crezi.
Pentru comentariile stupide pe care le-ai facut fara sa ai minimum de cultura generala, nu stii decat sa iei oamenii peste picior, nu-ti spun numele acelei specii. Daca esti prost, asa vei ramane, nu o sa evoluezi. Si nu-mi aprecia tu mie cunostiintele ca nu esti in masura sa faci asta. In concluzie, mai documenteaza-te si apoi fa comentarii. Daca nu stii ceva, nu sustine o aberatie pana in panzele albe, doar ca sa faci impresii si sa jignesti inteligenta altora. Clar?

| PangeeaRogvaiv explică:

Oameni buni, ce facem noi aici? ne certam, ne jignim, facem misto unii de altii? in loc sa ne faca placere sa discutam, sa ne impartasim opiniile, impresiile, parerile despre o anumita tema, noi ne dam in cap pentru ca unii dintre noi nu sunt de acord cu anumite lucruri sau pareri exprimate.

| KillerBunny1500 a răspuns:

Dumnezeu a creat omul si este o teorie afirmata si de unii oameni de stiinta.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru KillerBunny1500):

Tu crezi in teoria asta cum ca Dumnezeu a creat omul? Crezi ca Dumnezeu exista cu adevarat? Crezi ca religia a fost adoptata ca noi sa credem in aberatiile astea in care spune ca Dumnezeu ne-a creat sau mai degraba pentru a fi o ordine pe Pamant? Fara religie era un haos general.

| doctorandus a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Nu-mi poti spune numele acestei specii pentru nu a existat niciodata o astfel de specie. Daca ai da vreun nume de specie ti-ai da arama pe fata. Mamiferele coexistau cu dinozaurii, nu se trag din dinozauri, asta stie oricine foloseste Google. Pana si aia de pe Wikipedia au mentionat mai mult de o specie de mamifere din jurasic, nu era una singura cum aberezi tu.

De la sublim la ridicol nu e decat un pas, tu esti om de stiinta cum sunt eu presedinte al SUA. Pe viitor sa mi te adresezi cu Excelenta Voastra cand mai pretinzi ca ai fi om de stiinta.

Dupa tine evolutia omului arata astfel: http://uncyclopedia.wikia.com/wiki/File:Dinovolution.jpg

| doctorandus a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Cand era vorba sa demonstrezi ca ai dreptate, dai din colt in colt si ti-a mancat pisica limba.

Uite aici primul mamifer: http://dinosaurs.about.com/......ind_11.htm

Seamana mamiferul asta a dinozaur?

| doctorandus a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Stiinta e scepticism organizat, obisnuieste-te cu ideea.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru doctorandus):

Dar cine Doamne iarta-ma te crezi tu mai asta atotstiutor? In primul rand nu am formuat eu teoria asta, nu eu ma ocup de asemena cercetari, insa colegii mei care se ocupa cu asa ceva, au lansat aceasta ipoteza foarte recent, de aia nu o stie nimeni. Si nu mai face atat pe interesantul, ca esti zero barat.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru doctorandus):

Nu dau din colt in colt, insa ma dezgusta raspunsurile tale, convingerea absurda pe care o ai si impertinenta de care dai dovada. Constat ca tu nu stii sa ai o discutie libera, pentru ca nici nu ai cunostinte si nici nu stii cum sa vorbesti.