| thelordoftime a întrebat:

Religie sau Stiinta? Sau amandoua? Care este credinta voastra? Eu consider ca dumnezeu si toti ceilati zei sunt extraterestrii care au modelat si au ajutat rasa umana! Consider ca Dumnezeu este o rasa avanstata de extraterestrii si noi suntem pentru el ca un furnicar pe care il priveste zilnic sa vada cum evoluam! Totusi mai cred ca el isi trage energia sin sufletele noastre, din rugaciunile noastre si faptele noastre bune! Poate suntem generatorul navei lui! Ce credeti?

37 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Este buna metafora ta; tu existi si in acea rasa avansata de extraterestrii; prin experienta pe care o ai hranesti acea parte a ta "mai avansata" si invers

| Holocaust a răspuns:

Te-a inspirat Prometheus, huh?

| MasterOfDisaster a răspuns:

Eu cred ca Dumnezeu e un fel de energie care ne ajuta, ne ghideaza.
Nu cred in prostiile spuse de biblie. Dumnezeul de care se vorbeste in biblie este egoist, gelos, crud, sadic.

Oricum, si teoria ta e interesanta. La o adica, in biblie e posibil sa fie mentionati extraterestrii. Adica, ingeri care plutesc. Isus cand s-a ridicat la cer. Vocea din cer cand s-a botezat Isus. Ingerii care s-au imperecheat cu pamantence si s-au format uriasii.
Ar putea fi interpretata si astfel biblia.

Eu nu cred ca lui dumnezeu ii pasa de cati bani dau eu pentru biserica. Sau de cate ori merg la biserica. Ceea ce incearca popii sa vanda mi se pare o prostie, dar ce mai trist e ca se gasesc multi sa ii creada.

| pwp a răspuns:

E cam SF povestea ta :d
Eu cred in Dumnezeu asa cum este descris in Vechiul Testament.

| thelordoftime explică:

Va multumesc pentru raspunsuri! Stiam ca o sa apara una ca blabla care sa ne faca prosti pentru simplul motiv ca nu credem in acelasi lucru ca el! A dat dovada de indoctrinare si a mai dat dovada ca e inchis la minde si respinge ideile noi! Asta face religia din noi! Nu o sa dau funda pentru ca sunt multe raspunsuri bune care o merita si nu vreau sa supar pe nimeni!

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Neah..prea realistic.Incearca ceva cu zombie, sau cu luminite, atrage crestinismul mult mai repede.

| blablablaa a răspuns:

Eu cred ca esti prost.

| bogz a răspuns (pentru blablablaa):

Asta a fost buna!

| thelordoftime explică (pentru blablablaa):

Poate sunt eu prost! Dar nu sunt indoctrinat ca tine! Nu sunt sclavul religiei ca tine!

| RAY a răspuns:

Stiinta = ratiune, logica =dovezi

religie = credinta = fantezii

baza mea e stiinta nu fanteziile

| M25M a răspuns:

Este o posibilitatea de luat in calcul, exact ca si teoria multiuniversurilor. Nu este exclus ca civilizatiile antice sa fi primit ajutor extraterestru pentru a dezvolta progresul uman.

| RAY a răspuns (pentru M25M):

Mihai e doar o ipoteza bazata pe fantezia unui om care a facut miliarde de dolari din vazand carti

| thelordoftime explică (pentru RAY):

Am citit una din carti! Autorul este Erich Von Däniken! Totusi ipotezele lui sunt un pic exagerate!

| RAY a răspuns (pentru thelordoftime):

Logic, asta si pentru ca nu poate dovedi nimic din cea ce afirmi, observ ca history se transforma intr-un program pesudo-stiintific din pacate, observ ca digi world apreciaza stiinta cea ce ma bucura

| thelordoftime explică (pentru RAY):

Poate dovedi, si chiar dovedeste ce sustine dar doar in proportie de 40%-50%!

| Seby90 a răspuns (pentru RAY):

De fapt daca citesti cartea respectiva, eu am urmarit un serial; Ancient aliens, ai sa vezi ca ceea ce spun respectivii are mai mult sens decat restul.

| RAY a răspuns (pentru Seby90):

Dar prin argumente nu dovezi

| thelordoftime explică (pentru Seby90):

Am vazut si documentarul (din pacate nu tot ) in care apare de asemenea autorul cartii!

| Seby90 a răspuns (pentru RAY):

Pai dovezi ar fi multe, cel putin in serialul respectiv iti expune unele "minuni" gen diverse lucruri care nu puteau fi facute de oameni, gen bucati de granit de 100 de tone taiate perfect la milimetru si te lasa sa te gandesti tu.
Dovezi ar fi scrierile antice (care totusi sunt interpretabile). Pare mai veridic decat biblia sincer, poate te uiti o data macar la pilot.

| RAY a răspuns (pentru Seby90):

Am vazut un documentar sincer ma apucat rasul cat de ilogic putea sa fie

| thelordoftime explică (pentru Seby90):

Ar fi interesant ca intr-o zi sa dam de extraterestrii iar ei sa vorbeasca egipteana, latina sau oricare alta limba moarta!

| M25M a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu la care parte a raspunsului meu te referi, insa daca observi am pastrat nota afirmatiilor la stadiul de posibilitati, de presupuneri.

| RAY a răspuns (pentru M25M):

Da am observat asta

| Rose123 a răspuns (pentru M25M):

Da,asa cred si eu. Cum se face ca in ANTICHITATE(cand oamenii se sacrificau intre ei si se comportau ca niste...animale ) s-au construit lucruri atat de impresionante prin marime, arhitectura? Cum ar fi putut acei oameni sa construiasca asa ceva? Cum ar fi putut sa mute blocurile uriase din piatra daca atunci nu exista macaraua sau ma rog... orice cu care s-ar fi putut muta blocurile? Cum se face ca aveau atat de multe cunostinte de astronomie, medicina, dar in acelasi timp se comportau ca niste salbatici, se sacrificau si discriminau? NU are logica! E doar parerea mea, dar fara un ajutor "extern" probabil noi nu am fi unde suntem azi. Si ma bucur ca exista si alti oameni care imi impartasesc convingerile!

| Seby90 a răspuns:

Suna mai bine decat biblia.

Iar despre cei cu "eu cred ca esti prost", ei de fapt nu realizeaza ca argumentul lor este de fapt mai putin credibil, un vrajitor in ceruri iti defineste unde vei exista pentru o eternitate dupa ce vei muri, judecandu-te mai rau decat o soacra.

Sincer; cred in extraterestrii, nu cred in biblie, nu cred de fapt ca am fost facuti de o rasa superioara oricare ar fi ea.

| blablablaa a răspuns (pentru Seby90):

Asta iti dovedeste si tie prostia.

| Seby90 a răspuns (pentru blablablaa):

Intr-adevar, toti cei care au o alta parere asupra lucrurilor inconjuratoare sunt prosti.

Am putea lua de exemplu autistii, care de fapt sunt mai inteligenti ca tine de 100 de ori, dar tu ii consideri prosti.
Putem lua in considerare catolicii, musulmanii, budistii si mai toate religiile care nu se inchina aceluiasi zeu ca tine.
Putem lua in considerare blonda de la 2 care mananca cartofi prajiti cu ketchup in loc de sare, nu ca tine, tu esti "boss".

You know, problema cu oamenii prosti e ca ei tind sa ii faca pe cei de langa prosti doar ca sa se ridice ei o treapta mai sus, practic stim cu totii care e adevarul.

| M25M a răspuns (pentru blablablaa):

Deci oricine are o parere, care nu concorda cu sistemul tau de convingeri, este prost? Wow...

| blablablaa a răspuns (pentru Seby90):

Adevarul e ca nu am nici o problema cu autistii sau cu musulmanii, catolicii sau budistii, nici atat cu blonda de la 2, am o problema cu prostii care nu cred in Dumnezeu, Biblie etc. Oricum, pacatul tau.

| Seby90 a răspuns (pentru blablablaa):

Multumesc pentru insulte, fellow christian.
Point proven.

| thelordoftime explică (pentru Seby90):

Te respect pentru ce ai spus! Ai pus punctul pe I!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar sa existe si extraterestrii, eu tot nu sunt lamurit cine ne-a creat, sau daca suntem doar o coincidenta.

| CryChristiAN a răspuns:

Este o miselie sa spui asa ceva. Cum indraznesti?

| Xtal a răspuns:

Pleaca cu halucinatiile tale de pe TPU.

| Constantin1 a răspuns:

Dumnezeu nu e sluga la lenesi, asa ca decat sa rogi ceva mai bine i-ai multumi pentru viata, pentru darurile primite si pentru ocrotirea sa!

| diskjocket a răspuns:

Este intr-adevar o teorie interesanta, dar nu cred ca suntem folositi pe post de generatoare ca in matrix

| TrollescuOvidiu a răspuns:

Eu nu cred ca exista un tip cu barbuta care a inviat din morti, eu cred intr-un spirit care ne vegheaza pe toti in acelasi timp si daca ne traim viata cum se cuvine ne impartaseste din puterea lui. Pace.