| Siak a întrebat:

"Dumnezeu nu este atotputernic, de ce, pentru ca el nu poate construi o piatra pe care sa nu o poata ridica si un gard pe care sa nu-l poata sari."
Blaise Pascal. Ce ati inteles din aceasta maxima? Cum comentati?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Of, m-am saturat sa dau explicatii logice la intrebari ilogice, prost puse, sau gresite. E ca si cum ai spune: "de ce e cerul verde" cind sti ca e albastru...
Dar hai sa te provoc si mai mult. Biblia spune ca Dumnezeu nu poate sa minta. Si inca ceva. El are un anumit caracter (ca orice persoana). Deci aceasta presupune ca unele lucruri poate sa le faca, altele, care nu tin de caracterul Sau, nu. Si cum ramine cu atotputernicia?
O piatra pe care Dumnezeu nu o poate ridica presupune sa fie deasupra a ceea ce e Dumnezeu. Ori atunci nu mai vorbesti de Dumnezeu, ci de orice altceva, caci Dumnezeu e acea fiinta de deasupra tuturor, si nu mai e Dumnezeu daca nu e asa, e cauza tuturor lucrurilor, deci nu are cum sa fie ceva de deasupra Sa, o piatra pe care sa nu o poata ridica, si, culmea!, care sa fie creata tot de El! Cind pui aceasta intrebare, spui de fapt ca nu Dumnezeu creaza acea piatra, ci ceva mai prejos decit Dumnezeu, practic il reduci pe Dumnezeu la ceva inferior. E ca si culoarea verde a cerului.
Cum ramine cu atotputernicia? Nu e in sensul ca poate totul, chiar totul, ci ca poate interveni in absolut orice lucru ca sa-l schimbe asa cum vrea El. Dupa cum ti-am aratat, El nu poate minti, nu poate face ceva impotriva caracterului Sau, deci e clar ca nu poate in sensul ca ar putea face orice, ci in sensul ca poate face ca pina la urma sa se indeplineasca ceea ce El vrea.

32 răspunsuri:
| Siak explică:

Syme
Tu nu ai inteles ce ti-am scris, si imi scrii iar pagini cu explicatii.
Ceea ce trebuia sa intelegi din aceasta maxima este ca daca Dumnezeu nu este atotputernic atunci el nu exista iar El nu poate fi atotputernic de aceea ca nu poate avea putere absoluta.
Citeste atent ultimul mesaj al meu.
El vorbesc cu totul la alt nivel.
Aici nu e vorba de o fiinta care poate ridica orice piatra, ce imi scrii tu? Aici e vorba de o fiinta care poate face totul. O fiinta care poate face totul nu trebuie sa ajunga la absurditati, intelegi?
Absolutul are caracteristica de a nu depinde de nimic, insa Dumnezeu depinde de fortele proprii, adica sa zicem chiar cum ai zis tu:o fiinta care poate ridica orice piatra nu poate ridica o piatra pe care nu o poate ridica nimeni.Cum ai zis si tu: cum poate sa existe o piatra pe care nu o poate ridica nimeni daca exista Dumnezeu? De aici nu rezulta ca propozitia este falsa ca nu suntem in clasa 1, ci rezulta ca in orice moment putem exclude atat piatra atat si pe Dumnezeu.Asta insemna ca Puterea, capacitatea in general al lui Dumnezeu este relativa, si de aici rezulta ca el nu poate avea putere absoluta.Aceasta e concluzia pe care trebuie sa o faci. Daca nu ai inteles, spune-mi ce anume si iti explic si nu imi scrie concluzii gresite de pagini.

| Siak explică:

In fiecare mesaj de al meu este raspunsul.Pentru tine ceea ce nu intelegi sunt prostii. O sa ajungem sa credem in toti zeii imaginari.

| Siak explică:

Eu ti-am scris ce inseamna putere absoluta, si ti-am demonstrat prin idei ceea ce am avut sa-ti demonstrez. Tu nu ai inteles ceea ce am scris si nici nu o sa intelegi. O sa zici ca vorbesc prostii si ca pun cuvintele laolalta.Ideea aceasta nu poate fi demonstrata decat prin idei prin care reduci puterea lui Dumnezeu la absurd.
Nu are sens sa mai vorbim, fiecare gandeste cum gandeste, oricum asta nu rezolva nimic in viata pana la urma.