| funnymind a întrebat:

Este efectul de turmă cel care duce spre o viață plină de frustrări?

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cand mereu te consideri inferior sau ca vrei sa ai ce au alti vei avea frustrari mereu, dar daca te impaci cu tine vei duce o viata linistita

https://www.youtube.com/watch?v=hlWiI4xVXKY

| MariaEcaterina99Y a răspuns:

Nu. Frustrările apar de la tine, sunt însuflețite de tine, de starea ta emoțională. Dacă vrei sa nu fii frustrat, gaseste-ți alta "turma". ‘))

| Kevinn2000 a răspuns:

Nu neapărat. Dar este posibil să aibă ceva legătură.

| Kevinn2000 a răspuns (pentru RAY):

Frumos video.

| Plato a răspuns:

Posibil.

| Elinelaaaa a răspuns:

Nu, nu este.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar contrariul, cei care sunt prinsi in efectul de turma sunt fericiti, vad ca si altii fac la fel.
In schimb cei carora le place sa gandeasca diferit, le este greu singur au o viata plina de fustrari vazandu-i pe cei din turma, care is fericiti desi habar nu au de realitatea de dinafara turmei lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu neaparat. Dar daca esti oaie si te duci cu turma s-ar putea intr-o zi sa cazi in prapastie cu tot cu turma.

| Adry05 a răspuns:

Uneori dar nu in toate cazurile

| Sn4k3 a răspuns:

Cateodata, printre foarte multe alte lucruri care depind de fiecare.

| ThyDoom a răspuns:

Turma te poate conduce unde este iarba mai verde. Nu și mai sănătoasă.
Frustrările se nasc din neputința noastră de a lua anumite decizii în anumite momente cruciale. Anumite decizii care țin, câteodată, și de alte persoane, nu doar de noi.
Ca să-ți răspund, da. Câteodată frustrările se nasc și din cauza efectului de turmă. Trebui să te rupi, într-o oarecare măsură de oameni, ca să poți lua deciziile mai bune. Desigur, asta nu înseamnă că acele decizii nu te pot duce chiar ele spre o viață cu frustrări.

| Emma30555 a răspuns:

Da, este. Vrem sa fim în rand cu lumea ca să fim acceptați și apreciați. Dar nu suntem ce vrem noi, și asta duce la frustrări

| Ofiintă a răspuns:

De regula se intampla sa da. Vizand o societate traditionalista, cutumiara, unde obisnuinta este adesea elementul cheie, iar nesupunerea la acest ritm, la acest asa zis comportament repetat naste cumva criticile persoanelor care se identifica intre ei. Cat despre persoanele care nu doresc sa se supuna majoritatii, evident minoritatiile sunt cumva aspru criticate. De regula acestia incearca sa-i convinga pe ceilalti despre motivele pentru care aleg sa procedeze intr-un fel mai unic si nu intr-un alt fel majoritar. Sigur ca acestia greu sunt intelesi, dar mai greu de atat acceptati, asa incat intr-o societate in care cumva simti ca nu te identifici cu nimeni, consider ca ai impresia ca esti ratacit...