| remus a întrebat:

sint preocupat de mult timp, efectul de turma, am lucrat toata viata cu oamenii... (uneori)...de ce se solidarizeaza,, turma" foarte repede la tot ce este negativ si foarte greu la tot ce este pozitiv, benefic?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o forma ancestrala de agresivitate de care nu putem scapa, este tipica animalelor in haita-pentru a putea pastra ce au si pentru asi marca teritoriul in lupta pentru supravietuire

3 răspunsuri:
eileen
| eileen a răspuns:

Omul este atras de drama, ii place sa barfeasca si nu am auzit barfa de bine. Asta au in comun toti, se creeaza turme in jurul unui defect al lui X sau unui eveniment negativ pentru ca este in natura omului sa fie preocupat, sa se incrunte, sa intoarca cutitul in rana.
Cat despre lucruri pozitive... se uita repede, nu sunt asa fun de discutat... din pacate.

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

E ca si cum ai intreba de ce e mai usor sa darami o casa decat sa construiesti una.
"Never Underestimate the Power of Stupid People in Large Groups"
http://en.wikipedia.org/wiki/Herd_behavior

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multi simt nevoia sa apartina unui grup si este cel mai usor de gasit unul cu atitudine negativa, pentru ca are rezistenta si toti membri se solidarizeaza mai mult decat ar face-o pentru un scop nobil. Sant oameni slabi carora le place sa fie condusi dar in fata altora, prin rautate sau nedreptate se simt puternici, pentru ca sunt sustinuti. Asta asa pe scurt...