| MoltenMoon a întrebat:

Este vreo diferenta intre vid si nimic?

10 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Cuvantul "nimic" nu are o semnificatie exacta putand insemna o sumedenie de lucruri in timp ce "vid" are o acceptie univoca.
Prin "nimic" poti intelege o camera goala, sau o camera complet vidata, sau chiar absenta unei incaperi, deci neantul.

| Narcis2007 a răspuns:

Da...vidul e formati din materie neagra pe cand nimicul e...nimic, nu il poti masura

| MoltenMoon explică (pentru Narcis2007):

Cum sa fie vidul format din matere neagra?

| Narcis2007 a răspuns (pentru Narcis2007):

M-am documentat si nu e asa cum am spus...totusi vidul nu e nimic pentru ca intotdeauna vor fi cateva particule in vid oricat de mici

| ErrorFound a răspuns:

Da, fiindca si in vid exista ceva. Nu exista-cel putin in spatial vizibil loc COMPLET gol, fara nimic in el.

| vRemi a răspuns:

Este acelasi lucru, vidul reprezinta nimicul.

| Rockat a răspuns:

Da, Vid- Care nu conține nimic; care nu conține aer sau alt gaz; care nu este ocupat, locuit; pustiu, ♦ Fig. Lipsit de orice gânduri, de orice idei. 2. S. n. Spațiu lipsit de orice corp material sau în care particulele materiale existente sunt EXTREM DE RAREFIATE.
Nimic-. Nici un lucru; spec. nici un cuvânt, nici un sunet, nici un zgomot; nici un lucru rău, defavorabil, primejdios

| Netrider a răspuns:

Da. uriasa. vidul e o considerat ca suma tuturor posibilitatilor in special in unele filozofii. pe cand nimicul e un gol.
chiar si in tehnica se vorbeste de energia punctului zero ce e in legatura cu vidul.

| ForYouBaby a răspuns:

Depinde de contextul in care folosesti aceste doua cuvinte, poate sa insemne acelasi lucru, dar in acelasi timp doua lucruri diferite, dar in concluzie vid si nimic inseamna amndoua neexistenta a ceva! happy

| Danutz08 a răspuns:

Vid egal nimic.