anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Eu sunt corpul meu?

36 răspunsuri:
| Gigicapitica a răspuns:

Nu, corpul tău e tu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, tu esti creierul tau

| penus a răspuns:

Tu esti constiinta, creierul e centrul de comanda iar restul corpului este masinaria

| cristimihailov a răspuns:

Tu esti client ori la filozofie, ori la psihologie.

Bula
| Bula a răspuns:

Nu, tu esti pe dinafara. big grin

| ziftode a răspuns:

Daca ramai fara un deget mai esti tu?
raspunsul e: NU
esti aceeasi persoana dar cu constiinta putin ciuntita de sentimentul ca o parte din tine (oricat de mica) lipseste

daca bei alcool, o sa fii aceeasi persoana dar care nu gandeste bine din cauza intoxicatiei, si mai ales, nu mai are inhibitii, asa ca de multe ori persoanele bete fac scandal pana la extrem si chiar ajung la violenta... asta doar pentru ca alcoolul i-a modificat temporar creierul

morala, DA, tu esti corpul tau...
iar lucrul asta nu o sa se schimbe prea curand!

| Steregoi a răspuns:

Nu esti doar tu ci si Dumnezeu care actioneaza prin tine. Daca nu ai credinta in Dumnezeu s-ar putea sa se suprapuna si un demon sau chiar mai multi demoni.

| RAY a răspuns:

Creierul tau guverneaza corpul tau si tot creierul tau iti da iluzia unei lumi,de ce i spun iluzie,pentru ca creierul modeleaza lumea in functie de abilitatile noastre congitive,rationale,asa ca noi avem liberul arbitru dar nu avem posibilitatea de a alege cand vrem sa ne fie foame,sete etc
astea sunt lucruri de care creierul se ocupa,vorbim de cel mai complex organ din univers desi sunt extrem de multe de spus, in principiu creierul reptilean,emotional nu pot fi controlate de mintea noastra constienta,de ratiune, creierul rational nu este atat de rapid ca cele doua creiere mai primitive, dovada clara a evolutiei umane, adica cand vezi un leu in fata ta vei fugi, nu o sa te gandesti ce sa fac, sunt lucruri instinctive

| RAY a răspuns:

Steregoi desi demoni astia te posedeaza apoi tu esti judecat pentru ceea ce fac ei, misto

| Darkmagic a răspuns:

Pot sa ajut putin? big grin
Nu de alta, dar am ramas putin uimit, (daca ceva ma mai uimeste pe acest site)...
La o intrebare despre SUM...la dracu, niciun filosof nu s-a gandit sa scrie COGITO?
Adica NU sapam in creier bre!
Stiu ca materialismul i-a lovit crunt pe multi cu: "Esti ceea ce mananci", "Esti ceea ce bei", "Esti ceea ce faci"...dar in spatele toturor acestora...e gandul, si atat!
Nu conteaza cum vine, ca nu este o intrebare despre anatomie!
Esti, pentru ca gandesti!
Rusine bre. Mare rusine!
Se rasuceste Descartes in groapa, ca unii mai au un pic si cred ca o carcasa de computer...E computerul.
De unde dracului sa stie ca "compute", e verb? big grin
Corpul e vehicul, Gandurile tale, esti TU.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Darkmagic):

M-ai bătut la fundul meu cosmologic, am văzut stele de toate culorile happy.
Am ajuns la concluzia ca el, Decartes, nefiind pictor, a dorit sa-și facă un autoportret intr-un fel sau altul și a scos-o pe asta "Gandesc deci exist". După cum vezi unii se iau după instinct generat de "creierul reptilean" laughing și devine valabilă "Fug deci exist". Mie-mi place sa ma iau după "Iubesc deci exist" ca ma încânta carcasele multora. Na, Decartes joaca hora in mormânt și o merita, nu prea s-a uitat in jurul lui când îl chinuia filosofia...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Sa ma pupi in galaxie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut!
Depinde din ce punct de vedere intrebi. Tu esti cel constient, nu conteaza ce corp ai atat timp cat esti constient de tine si poti spune "asa sunt eu".
Când pierzi o mana, mana aia nu esti tu ci mana ta. Când mori lumea nu spune ca ala esti tu ci ca ala este corpul tau.

| Andreeush a răspuns:

Tu esti tu și atat laughing

| Plato a răspuns:

Nu, nu esti corpul tau. Corpul e doar ceva temporar, tu vei exista mult timp dupa ce corpul va disparea.
Daca tu ai fi corpul, in momentul unui transplant ce s-ar intampla? Tu ai fi doi oameni? Corpul asta e atat de supraestimat, dat de fapt e nimic. happy

| J0B0MAT a răspuns:

Nu,corpul tău e Elvis Presley.

| hookyy a răspuns:

Nu știu, dar eu mereu am impresia ca sunt o iluzie, nu exist.

| Darkmagic a răspuns (pentru anonim_4396):

Raspunsul acela nu era pentru tine, de asta, a inceput cu "pot sa ajut?", caci se adresa celor care chinuiau: "creierul e", "creierul face", "creierul drege", fara sa-si dea seama ca este o intrebare PUR filosofica, in care nu e loc de nicio anatomie.
Descartes habar n-avea de procesele care au loc intr-un creier, a intuit doar ca gandul genereaza existenta la nivel uman.
Tu spui ca preferi iubirea... Nu o sa-ti placa faptul ca gandirea o subsumeaza si pe ea, caci cea mai mare parte din timp iubesti cu Gandurile tale, nu cu patul si "carcasele". happy
Trebuie sa ies acum, caci orele la care intru eu nu sunt si orele voastre, dar raspunsul ramane acelasi: este Gandul tau, asupra corpului tau.
Altfel...nu intrebai. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Darkmagic):

Unii chiar gandesc cu lula. Pardon, cu reptileanu.
Bine ca am scăpat nebătut rolling on the floor
Așa e, nu întrebam dacă nu era așa, dar tot ma întreb care e diferența între unul care gândește și poate sa aleagă "corect" și altul care gândește și alege total pe lângă. O fi reptileanu din el.

| Sn4k3 a răspuns:

Nu, e altcineva.

| anonimg a răspuns:

Noi suntem si trup si suflet; gandire si simtire in acelasi timp. Daca nu avem un trup nu existam; si daca nu avem un duh, la fel nu am fi existat. Deci omul este o fiinta intreaga, un tot unitar.

| Superior a răspuns:

Tu esti o energie perceputa de creier, conform unui nou rationament al neurostiintei.

| Superior a răspuns (pentru Plato):

Poti detalia prima idee?

| DoarAlin a răspuns:

Nu, corpul tau este tu.

| Ineys a răspuns:

Daca vorbim despre corpul de la avatar este o intrebare irelevanta.

| Plato a răspuns (pentru Superior):

La care te referi?

| Superior a răspuns (pentru Plato):

"Nu, nu esti corpul tau. Corpul e doar ceva temporar, tu vei exista mult timp dupa ce corpul va disparea. "

| Plato a răspuns (pentru Superior):

Aa, ma refeream ca tu, ilustrat de suflet, vei continua sa "existi", desi e un termen echivoc avand in vedere circumstantele, intr-o alta lume, deocamdata necunoscuta. Eu ma gandesc la Rai, dar daca anulezi aceasta posibilitate, adica daca esti ateu sau altceva, nu pot sa-ti spun prea multe.

| mgtow a răspuns:

Vreau sa penetrez curu ala prin sex vaginal lent slow motion si intens macar o ora sa tina actiunea laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Nu te pricepi atat de bine la astrofizica. Nici Einstein nu a reușit.
Dar zic sa pui mâna pe aia de te chinuie și sa vezi dacă reusesti sa atingi intr-o ora viteza luminii.