| christian90 a întrebat:

Exista vreo diferența între sursa de tensiune constanta si sursa de tensiune continua?
La fel si pentru cea de curent.

4 răspunsuri:
| Uvox a răspuns:

Normal ca sunt diferente. Ce de tensiune constanta stabilizează... tensiunea, cea de tensiune continuă scoate curent continuu nu alternativ iar cea de curent constant scoate curent de aceeași intensitate indiferent de sarcina/tensiune (mai mult sau mai putin).

Bula
| Bula a răspuns:

Intai trebuie sa definim care este diferenta intre tensiunea alternativa si ceea continua.
La tensiunea alternativa (cum este si la prize) polul + si - se schimba in continuu (la prize si la intreaga retea electrica, un fir este de 50 ori + si tot de 50 ori - intr-o secunda (50Hz), adica polaritatea SE SCHIMBA de 2 x 50 = 100 ori /secunda.
La tensiunea continua, pe un pol (fir) este tot timpul + iar pe celalalt -.
La fel se intampla si cu curentul.

Sursa de tensiune /curent constanta inseamna ca iesirea este stabilizata (indiferent daca este vorba de tensiune /curent alternativ sau continuu), adica valoarea masurata va fi permanent acelasi.

Sursa de tensiune continua insemna ca la iesire scoate tensiune continua, dar nivelul de tensiune /curent poate varia.

| christian90 explică (pentru Bula):

Deci, intr-un circuit cu alimentare 12v tensiune constanta, sa zicem 2 rezistente legate in serie (fara sa fac echivalare serie ), la r2 vor ajunge tot 12v?

Bula
| Bula a răspuns (pentru christian90):

Nu.
Pe bornele de iesire a stabilizatorului sunt 12V, iar intre ele sunt legate 2 rezistente INSERIATE (R1 si R2).
Asta inseamna ca, rezistenta rezultata (echivalenta) va avea valoarea R=R1+R2.
Curentul care va circula prin cele doua rezistente va fi I=U/(R1+R2)=12V/R
Pe rezistenta R2 tensiunea va fi U2=I*R2, mai mica de 12V.

Practic, pe cele doua rezistente tensiunea se imparte in raport cu valorile rezistentelor.
Acest circuit se numeste si DIVIZOR DE TENSIUNE.
Asemenea divizoare de tensiune intalnim des in practica, de exemplu piesele numite POTENTIOMETRU, cu ax rotativ cu care se regleaza volumul de sunet la un aparat radio, tv, amplificatoare etc.