| EmaS a întrebat:

Fidelitatea se dobandeste prin educatie, sau poate sa fie impusa de niste coduri morale, religioase?

Răspuns Câştigător
| AnaMaryNicol a răspuns:

Fidelitatea se bazeaza in primul rand pe respectul fata de Dumnezeu, de tine insuti, si de cei din jurul tau. Si referitor la coduri morale si religioase, caracterul unei persoane are la baza educatia religioasa.

26 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Fidelitatea impusă nu mai e fidelitate autentică, nu mai are nici o valoare pentru mine. Ar trebui să vină din suflet, nu din frica pentru ceva. Altfel este doar o fidelitate mimată, forţată, nesinceră...

| EmaS explică:

Jelli
Nu.Eu personal nu eram credincioasa, dar din educatia pe care am primit-o si care mi-a fost inradacinata de mica, am stiut ca trebuie sa fiu fidela.

| EmaS explică:

ArcaLuiNoesaScufundat
Si tu repede ai pescuit-o!

| EmaS explică:

Woodenpints
De ce nu ma mira ca esti strain de ele?

| EmaS explică:

ArcaLuiNoesaScufundat
Daca citeai atent raspunsul pe care i l-am dat lui Jelli, ai fi vazut care este parerea mea.Adica fidelitatea se dobandeste prin educatie, ea izvoraste dintr-o inima curata, ea nu poate sa fie impusa de niste coduri morale sau religioase.

| EmaS explică:

ArcaLuiNoesaScufundat
Nimeni in lume nu ma poate obliga sa respect un set de legi.Este alegerea mea.Si implicit, a ta.

| EmaS explică:

ArcaLuiNoesaScufundat
Da-mi tu un exemplu cum ma poate constrange cineva sa fac ceva (in cazul nostru sa fiu fidela).Cum ma poate obliga Biserica sa respect niste legi? Eu aleg daca vreau sau nu sa le respect.

| harciog a răspuns:

Nu cred decit in fidelitatea adusa de neputinta de a-ti insela propria dragoste.Nu cred in fidelitatea "impusa"de reguli religioase sau sociale.E cea mai mare timpenie.Inseamna ca-ti conditionezi dragostea.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

@Via: La adventisti, sunt genetice.

| thealchemist a răspuns:

Ce legatura ar putea sa aiba cu educatia sau religia? depinde de sentimente, daca iubesti o anumita persoana inseamna prin definitie ca nu te intereseaza alta.

| DianaScorpio a răspuns:

Eu cred ca mai degraba tine de felul omului de a simti, de a vedea lucrurile si de principiile lui. Mai degraba de autoeducatie decat de educatie. Conteaza mult caracterul omului si felul in care simte, cat si principiile pe care le are.

| blondissima a răspuns:

Fidelitatea se mentine, nu se dobandeste. Cum, e mai putin important. Cauza/motivele fiecaruia, nu conteaza cand efectul este acelasi.

| Polaris a răspuns:

Ce faci, bre, Ema? Ţi-ai schimbat avatarul? Doamne ajută.

| Ofiintă a răspuns:

Fidelitatea nu are legatura cu educatzia, pot sa fiu eu educat de catre parintzi dar daca mi se pune pata pe altcineva si incerc mii de moduri pentru a-l cuceri chiar daca trebuie sa-l parasesc sau sa-l insel pe actualul nici religia nu permite asa ceva vorbim cand sunt legatzi de casatorie ( nu ne referim la acte)...

| Shatzie a răspuns:

Depinde la ce fel de fidelitate te referi. Uneori, fidelitatea unora poate fi o povara al dracului de grea pentru ceilalti. Stii? Pe sistemul: "daca voi nu ma vreti, eu va vreau!"

| CattyA a răspuns:

Cand omul e controlat cu frica, el va gasi cea mai mica usita si pe acolo va evada. Daca e din suflet, nu e impusa, atunci el va fi fidel, intr-adevar.

| GuardianAngel_1273 a răspuns:

Sigur de educatie si de dragoste ...degeaba ai depus niste juraminte daca nu ai educatie si daca nu-ti iubesti sotul/sotia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Codurile morale si religioase dupa care se ghideaza unii si altii nu se dobandesc tot prin educatie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fidelitatea nu poate fi impusa; se naste in constiinta fiecaruia dintre noi.Trebuie sa simti si sa vrei, sa fii fidel.Sa te nasti in singe cu asa ceva.Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ardnaxur, am trait toata viata-n bezna...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imediat ai bagat-o pe aia cu religia. Asta este tot un mod subtil de a manipula. Induci ideea ca numai codurile religioase sint morale. Ia dovedeste-ne tu cum codurile laice nu sint morale?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E musai sa ai credinta pentru a avea fidelitate?
Nu prea se impune, porneste din suflet si din respect fata de lucrul respectiv.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din raspunsul tau mistocar, trag concluzia ca n-ai raspuns si incerci sa eviti subiectul. Tipic tie, ti-am mai atras atentia ca raspunzi doar acolo unde-ti convine. Ma-ntreb insa de ce te vaicaresti mereu ca esti luata peste picior, cita vreme tu nu ai bunul simt sa raspunzi serios la discutiile initiate tot de tine. Am avut dreptate ca nu faci decit sa te afli in treaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din nou gresesti, ea poate fi impusa si prin manipulare. Implicit prin religie, avind in vedere ca religia este o forma de manipulare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aham si marmota invelea ciocolata.

| feuerundwasser a răspuns:

Pot sa-ti zic doar ca infidelitatea este ereditara, deci nu poti dobandi fidelitatea