| deejay_3315 a întrebat:

Gelozia este umbra iubirii?

Răspuns Câştigător
| EfraimAshdothabediahKochBar a răspuns:

Gelozia isi are radacinile in fascinanta si innegurata perioda numita generic paleolitic.Ea este arsenalul evolutiei umanoizilor in vederea asigurarii perpetuarii speciei.Acum sa aplicam pe un exemplu edificator.Masculul alpha-pi-beta-teta zareste o femela atragatoare(in limitele acceptiunii perioadei) si o combina la un barbecue de mamut lanos.Se infiripa repede o scanteie(a nu se confunda cu cea din focul din mijlocul pesterii). Toate bune si frumoase dar trebuie sa si actioneze (fiziologic). Acum apare intriga.Un alt mascul o percepe la fel ca cel mentioant mai sus.Reactia masculului prim.in ordine cronologica mentionat este coincidenta saau nu asemanatoare cu gelozia moderna.Insa ceea ce difera intre cele doua cazuri comparate e ca in primul caz gelozia avea substrat pur fiziologic, determinat natural in timp ce gelozia masculilor contemporane e o forma pura de egoism si de prostie...nu in ultimul rand.Se pare ca salbaticii, analizand obictiv suntem chiar noi.Halal gelozie
P.S:Sunt baiat.

49 răspunsuri:
| ÐÿÅ a răspuns:

Da asa e: "Gelozia este umbra iubirii"

| mgtow a răspuns:

Gelozia e un factor care apare uneori din prostie sau din cauza ca persoana pe care individul o iubeste e cu alt barbat.

| MarisAlin a răspuns:

Da

| together4ever a răspuns:

Da

| ElenaErika a răspuns:

Poate.sau poate doar egoismul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este umbra iubirii ci este partea negativa a ei.

| Dmesss a răspuns:

Gelozia este una dintre patimile iubirii.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Se poate spune si asa. Intotdeauna vei gasi putina gelozie, acolo unde exista iubire!

| nutepriveste21 a răspuns:

Da! A unei iubiri bolnave!

| Miyukii a răspuns:

Asa este

| Txc a răspuns:

Da

| iridragon a răspuns:

Nu este

| pisicutza_2595 a răspuns:

Gelozia intervine atunci cand iubesti...

| Etxd a răspuns:

Da cam asa este ''Gelozia este umbra iubirii'' nimanui nu ii convine sa fie inselat fie de iubit/a fie de prieten/a.

| TeREe a răspuns:

Da dep in ce situati ese pusabatting eyelashes

| TINA666 a răspuns:

Ideea e gelozia sa nu devina disperata si egoista, un gram de gelozie nu strica, insa daca este exagerata umbreste toate amintirile frumoase si se transforma in ceva odios

| afesewqszdfcvgtyhbnjuiklpoiuytrewqasdfghjklzxc a răspuns:

Din pacate da, apare in urma dragostei.

| MmS_4429 a răspuns:

Bei ca sa intelegeti si voi itelectualilor gelozia nu apare la iubre...voi vorbiti despre dragoste care e comple altceva straight face

in dragoste exista gelozie ura certuzi din xce rahat straight face iubirea e o "scanteie" care se gaseste ffffff rar straight face

Răspuns utilizator avertizat
| robytza_8977 a răspuns:

Depindelaughing

| cstrike a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DA.Si chiar mai mult.Nu exista iubire fara "un gram de gelozie.Cind gelozia este pre mare, se produce "dezastru.Numai bine.

| Allencold a răspuns:

Depinde gelozia poate sa vin si cand nu mai exista acea incredere sau siguranta nu neaparat ca este iubire

| fuckThisLife a răspuns:

Gelozia reflecta iubirea

| bebytza_8884 a răspuns:

Da:X

| uranus1995bz a răspuns:

Da

| simplu_1263 a răspuns:

Nu.in niciun caz.gelozia este o boala.care in timp va fi impinsa pana la extrem si va deveni obsesie

| dddd_5757 a răspuns:

Gelozia dupa mine arata partenerului ca-ti pasa de el si de relatia voastra indiferent de ce relatie aveti.

| Anche a răspuns:

Cand esti gelos, arati ca iti e frica sa nu pierzi persoana iubita! poate fi umbra iubirii dar poate in acelasi timp sa nu fie!

| cosmin2sun a răspuns:

E si asta un mod de a spune asta. Acelasi lucru ma intrebam si eu de multe ori si am ajuns la concluzia ca e un lucru omenesc sa fi gelos pentru ca iubesti. iar raspunsul meu este DA, sigur este umbra iubirii pentru ca nu se poate una fara alta!