| deejay_3315 a întrebat:

Gelozia este umbra iubirii?

Răspuns Câştigător
| EfraimAshdothabediahKochBar a răspuns:

Gelozia isi are radacinile in fascinanta si innegurata perioda numita generic paleolitic.Ea este arsenalul evolutiei umanoizilor in vederea asigurarii perpetuarii speciei.Acum sa aplicam pe un exemplu edificator.Masculul alpha-pi-beta-teta zareste o femela atragatoare(in limitele acceptiunii perioadei) si o combina la un barbecue de mamut lanos.Se infiripa repede o scanteie(a nu se confunda cu cea din focul din mijlocul pesterii). Toate bune si frumoase dar trebuie sa si actioneze (fiziologic). Acum apare intriga.Un alt mascul o percepe la fel ca cel mentioant mai sus.Reactia masculului prim.in ordine cronologica mentionat este coincidenta saau nu asemanatoare cu gelozia moderna.Insa ceea ce difera intre cele doua cazuri comparate e ca in primul caz gelozia avea substrat pur fiziologic, determinat natural in timp ce gelozia masculilor contemporane e o forma pura de egoism si de prostie...nu in ultimul rand.Se pare ca salbaticii, analizand obictiv suntem chiar noi.Halal gelozie
P.S:Sunt baiat.

49 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Se poate spune si asa. Intotdeauna vei gasi putina gelozie, acolo unde exista iubire!

| mgtow a răspuns:

Gelozia e un factor care apare uneori din prostie sau din cauza ca persoana pe care individul o iubeste e cu alt barbat.

| Dmesss a răspuns:

Gelozia este una dintre patimile iubirii.

| nutepriveste21 a răspuns:

Da! A unei iubiri bolnave!

| ÐÿÅ a răspuns:

Da asa e: "Gelozia este umbra iubirii"

| fuckThisLife a răspuns:

Gelozia reflecta iubirea

| together4ever a răspuns:

Da

| camy417 a răspuns:

Gelozia e insusi iubire inteleasa gresit asociata cu egoismul

| ElenaErika a răspuns:

Poate.sau poate doar egoismul

| MmS_4429 a răspuns:

Bei ca sa intelegeti si voi itelectualilor gelozia nu apare la iubre...voi vorbiti despre dragoste care e comple altceva straight face

in dragoste exista gelozie ura certuzi din xce rahat straight face iubirea e o "scanteie" care se gaseste ffffff rar straight face

| TeREe a răspuns:

Da dep in ce situati ese pusabatting eyelashes

Răspuns utilizator avertizat
| anonymus a răspuns:

Sunt total surprins.prin propria intrebare ti-ai raspuns singur.n-am sa uit niciodata asta, iti multumesc ca ai pus aceasta intrebare

| Miyukii a răspuns:

Asa este

| MarisAlin a răspuns:

Da

| Etxd a răspuns:

Da cam asa este ''Gelozia este umbra iubirii'' nimanui nu ii convine sa fie inselat fie de iubit/a fie de prieten/a.

| alexa1898 a răspuns:

Nu, gelozia este a egoismului. Atunci cand apare iubire adevarata, partenerul nu inseala si nu are cum sa apara gelozia. Atunci cand iubirea e superficiala ( ceva de genu... il vezi pe al' d-acolo? Ce misto arata) atunci sunt mai multe sanse sa apara conflicte care duc la gelozie

| ioanamaria56 a răspuns:

Nu, este partea negativa a ei.

| Anche a răspuns:

Cand esti gelos, arati ca iti e frica sa nu pierzi persoana iubita! poate fi umbra iubirii dar poate in acelasi timp sa nu fie!

| cosmin2sun a răspuns:

E si asta un mod de a spune asta. Acelasi lucru ma intrebam si eu de multe ori si am ajuns la concluzia ca e un lucru omenesc sa fi gelos pentru ca iubesti. iar raspunsul meu este DA, sigur este umbra iubirii pentru ca nu se poate una fara alta!

| Txc a răspuns:

Da

| dddd_5757 a răspuns:

Gelozia dupa mine arata partenerului ca-ti pasa de el si de relatia voastra indiferent de ce relatie aveti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este umbra iubirii ci este partea negativa a ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DA.Si chiar mai mult.Nu exista iubire fara "un gram de gelozie.Cind gelozia este pre mare, se produce "dezastru.Numai bine.

| Summer a răspuns:

Gelozia este umbra instinctului animal din nou. Multi nu isi dau seama ca suntem in mileniul 3 si ca fiecare persoana este libera sa faca ce doreste. De ce sa fii gelos? Daca esti gelos crezi ca peroana langa care esti in momentul respectiv nu va gresi? Nu cred, daca e sa greseasca se intampla oricum. Iar gelozia dusa la extrem nu este nimic altceva decat chin, neplacere, sa zicem un continuu stress datorat intrebarilor "Ce face? Unde e? Cu cine?" Si ce folos? Iubirea trebuie sa fie frumoasa atat cat se poate nu stresanta!

| uranus1995bz a răspuns:

Da

| siller a răspuns:

Gelozia este sora geamana a iubirii happy

| bebytza_8884 a răspuns:

Da:X

| pisicutza_2595 a răspuns:

Gelozia intervine atunci cand iubesti...