| deejay_3315 a întrebat:

Gelozia este umbra iubirii?

Răspuns Câştigător
| EfraimAshdothabediahKochBar a răspuns:

Gelozia isi are radacinile in fascinanta si innegurata perioda numita generic paleolitic.Ea este arsenalul evolutiei umanoizilor in vederea asigurarii perpetuarii speciei.Acum sa aplicam pe un exemplu edificator.Masculul alpha-pi-beta-teta zareste o femela atragatoare(in limitele acceptiunii perioadei) si o combina la un barbecue de mamut lanos.Se infiripa repede o scanteie(a nu se confunda cu cea din focul din mijlocul pesterii). Toate bune si frumoase dar trebuie sa si actioneze (fiziologic). Acum apare intriga.Un alt mascul o percepe la fel ca cel mentioant mai sus.Reactia masculului prim.in ordine cronologica mentionat este coincidenta saau nu asemanatoare cu gelozia moderna.Insa ceea ce difera intre cele doua cazuri comparate e ca in primul caz gelozia avea substrat pur fiziologic, determinat natural in timp ce gelozia masculilor contemporane e o forma pura de egoism si de prostie...nu in ultimul rand.Se pare ca salbaticii, analizand obictiv suntem chiar noi.Halal gelozie
P.S:Sunt baiat.

49 răspunsuri:
| Blandiana05 a răspuns:

De fapt,iubire fara gelozie nu se poate, deci gelozia e parte integranta a dragostei. Daca e benefica sau nu, asta depinde de 'cantitatea' ei! xoxo

| biencutza13 a răspuns:

Da...dar cateodata se spune ca nu esti gelos fara motiv...acum tu sti daca ai sau nu motiv pentru a fi gelos pe pers iubita

| aly_9751 a răspuns:

Gelozia este un element ce declanseaza un sentiment foarte frumos si anume iubirea.

| GabyDarK_6835 a răspuns:

O da e

| Ioana_7197 a răspuns:

Da.dar si gelozia are particica ei buna. daca nu e o gelozie obsesivaa happy

| simplu_1263 a răspuns:

Nu.in niciun caz.gelozia este o boala.care in timp va fi impinsa pana la extrem si va deveni obsesie

| biankutza a răspuns:

Da

| robytza_8977 a răspuns:

Depindelaughing

| TINA666 a răspuns:

Ideea e gelozia sa nu devina disperata si egoista, un gram de gelozie nu strica, insa daca este exagerata umbreste toate amintirile frumoase si se transforma in ceva odios

| Gheorghyna a răspuns:

Sigur...da atunci cand vede ca esti geloasa/gelos tot de aia nu ii mai pasa de tine

| afesewqszdfcvgtyhbnjuiklpoiuytrewqasdfghjklzxc a răspuns:

Din pacate da, apare in urma dragostei.

| Ένeliиe a răspuns:

Daaa

| kidutza_3786 a răspuns:

De foarte multe ori DA...

| cstrike a răspuns:

Da

| tiby_3727 a răspuns:

Da asa cred

| iridragon a răspuns:

Nu este

| Allencold a răspuns:

Depinde gelozia poate sa vin si cand nu mai exista acea incredere sau siguranta nu neaparat ca este iubire

| larissa_5654 a răspuns:

Buna da este adevarat daca el/ea nu tear iubi n-ar mai fi gelos/a asa ca fa bine si nu fa partenerul, partenera sa aiba motive la revedere!

| onuta85 a răspuns:

Da si inca cum din pacate pentru cei ce simt asta sad a fi gelos inseamna sa nu atingi niciodata fericirea

| gigi_6553 a răspuns:

Da este unbra iubirii