| ccuriosull a întrebat:

Hei TPU
care este explicatia stiintifica sau fizica a telechineziei?

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Stiinta nu studiaza telechinezia.

6 răspunsuri:
| Okkultist a răspuns:

Stiinta mai are de invatat. Nu stie inca tot, daca ar sti nu ar mai studia. Ia cartea initiere in hermetism franz bardo, o gasesti pdf pe net. Inveti de acolo cat ocult vrei.

| Darkmagic a răspuns:

Nu s-a gasit o explicatie stiintifica si cercetarile au incetat, ultimul caz notoriu studiat a fost la finalul anilor 70 cu o rusoaica, pe numele ei Nelia Mihailova.
Neputand sa rezolve cumva fenomene de tipul telekineziei, pe cele de tip Inedia (trei persoane afectate total doar in ultima suta de ani) ori chestiuni legate de levitatie, stiinta le-a dat deoparte incadrandu-le la categoria "paranormal", "supranatural" etc.
Mai simplu, l-au luat pe "NU EXISTA" in brate. big grin Asta chiar daca Nelia a fost o tipa mai mult decat reala, cercetata intens de stiinta unui stat fara orientari mistico-religioase... (a trait in U.R.S.S.)

| Miauti a răspuns:

Termenul telekinezie ("miscarea obiectelor cu puterea minti") e o alternativa a psihokineziei. Telekinezia e un fenomen paranormal care presupune influentarea unor elemente pur fizice(spatiu, timp) fara interventia unui element fizic. Telekinezia poate fi folosita pentru a muta ori a modifica starea fizica a unui obiect, ori pentru a influenta diferite sisteme tehnologice (semafoare, generatoare de numere etc).

Scepticii afirma ca telekinezia nu exista cu adevarat si e doar o metodă de frauda, de inselatorie - asta chiar daca persoanele ce dobandesc aceste puteri vin cu explicatii ce au o baza reala solida (invidia omului).

Telekinezie este o prelungire a aura psiho-cinetice.

Telekinezie este o formă de aerokinesis. Acest lucru nu ar fi in considerare pentru levitatie perfecta a unui obiect si atunci cand este activat nu exista nici un sunet. Un obiect plutind prin manipularea presiunii aerului ar fi dificil si neglijent, in loc de plutind in aer, obiectul s-ar invarti probabil.

Telekinezie actioneaza prin controlarea gravitoni. Gravitonul este o particula elementara ipotetica, particula care, conform presupunerilor unor fizicieni, trebuie sa intermedieze interactia gravitationala. Desi nu a fost detectata, prezenta acestei particule se face simtita prin diverse modificari ale energiei cinetice, vitezei, a energiei de repaus a corpurilor asupra carora interactioneaza direct sau indirect.

Oameni cu abilitati :
Nelia Mihailova
Eusapia Palladino
John Chang
Svein Rygh

| ParanormalPower a răspuns:

Explicatia stitifica este:Atunci cand cineva o practica ii ies niste fire subtiri de ectoplasma din varful degetelor de aceia nu pot fi ridicate lucruri grele ectoplasma nu se vede este mai mult un material psihic care poate fi detectat sau chiar si fotografiat sunt rare cazuri in care cei care practicau teleckinezia sa le vada desi eu o practic de 3 ani si vad acele fire