| Infect a întrebat:

De ce ti-se ridica parul de pe mana cand asculti o piesa care iti place?
M-ar interesa explicatia stiintifica

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Onio a răspuns:

Ascultand o melodie care iti place, urechile preiau sunetele, transmit informatia la creier (care este transformata intr-o senzatie placuta) care produce ENDORFINA.
Creierul trimite mai departe semnale catre toate terminatiile nervoase din organism, inclusiv pielea in care sunt "bulbi" (radacinile firelor de par). Datorita nervilor din piele, aceasta dupa ce primeste mesajele de la creier, se contracta, fortand astfel firele de par sa se ridice in plan vertical, fata de starea lor naturala in pozitie oblica.

Animalele de exemplu isi pot controla acest fenomen: pisicile cand se "zbarlesc" si se ridica blana pe ele, pasarile cand se "umfla`n pene" s.a.m.d.

Nu a fost prea stiintifica explicatia, dar sper ca a fost pe intelesul tau happy

| Infect explică (pentru Onio):

Multumesc pentru raspunsul tau

5 răspunsuri:
| SchiZz20CMrecords a răspuns:

GoogleP1x3l ...am citit raspunsu tau cred ca de vreo 4839393 de ori si tot n-am inteles ce ai scris.

| P1x3lMD a răspuns:

Peste undeva o minuta, ascult piesa mea preferata si daca mi se ridica parul de pe mina...big grin

| sarpeparsiv a răspuns:

Iti creste adrenalina big grin

| Akandelos a răspuns:

De ce nu?! Daca-ti place, atunci cat mai mult par sus! Hehehe.Totusi,cauta pe google, cu aceeasi fraza, dar tradusa-n engleza.