| blackbone1776 a întrebat:

Hei TPU, ce cunostinte trebuie sa detii pentru a construi roboti precum cei de laboston dynamics? Sunt pure curiozitati, fara raspunsuri care nu au legatura cu subiectul, va rog

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Pentru partea de control: facultate sau macar cunostinte foarte solide de programare.

Manipulatoarele si pedipulatoarele nu au nevoie de inteligenta artificiala sau functii de invatare, dar cei precum SPOT, da.

Deci si aici e nevoie de experienta multa in programare si AI.

pentru proiectare /planificare:
facultate absolvita in domeniul electro-mecanic, automatizari, inginerie electrica, electronica si/sau mecatronica.

inginerie mecanica, pentru a proiecta piesele de executie, a calcula rezistenta si durata de viata a pieselor-ansamblelor, a alege piesele standardizate, si cele mai potrivite materiale.

pentru constructia propriuzisa:
cunostinte bune de operare CNC, si de mecanica ( in etapele de asamblare).

Ce vezi tu acolo e o imensa munca de echipa, ce se intinde pe numerosti ani de cercetare, calcule, simulari, teste... iar in echipa sunt cooptati cei mai buni specialisti pe care si-i permit, din lumea larga.
In general, la constructia unui robot dotat cu inteligenta artificiala lucreaza o echipa de macar 50-100 persoane, vreme de mai multi ani.

Da, exista si roboti creati de o mana de oameni pasionati, insa nu arata si nu fac ce fac cei creati de echipele mari.

| Violleta2022 a răspuns:

Facultatea de automatizari si calculatoare!

| johnbucuresti a răspuns:

Trebuie sa vrei sa inveti fizica chimie electrica electronica pneumatica hidraulica, incerca o facutate de roboti industriali
sau automatizari industriale
apoi contacteaza-ma sa te primesc in practica
dar sa stii ca la mine trebuie sa pui mana pe carte
te asteapta 1 metru cub de carti pe care trebuie sa le tocesti
apoi am si piese componete chestii mai practice
sau in paralel.
Acum ce imi iese mie la afacerea asta
daca ai parinti care te sustin ar putea sponsoriza $$$$
daca nu au $$$$ de dat pe prostii
atunci nu stiu poate ne compensam prin a arânja rafturile a sorta piesele a le pune în cutii a le pune etichete la sertărașe prin a face listă cu ce dețin în fiecare sertăraș in parte pentru că daca vreau să repar ceva să mă uit in xls-ul respectiv să vad dacă dețin circuitul respectiv integrat și unde este.
nu știu se mai găsesc lucruri de făcut cum ar fi să dezlipești integrate de pe lăci sau să mai adaugi câte un anunt cu lucrurile care ne ocupă spațiul să le pui pe intrenet să scăpăm de ele.
Vezi există posibilitatea si fără multă matematică și tortură si echipă mare
doar că trebuie să pui mâna să citești să experimentezi
apoi să citesti sa citesti sa citesti si iar sa citesti
si sa programezi sa dai gres sa o iei de la capat apoi sa vezi unde ai gresit si sa inveti din greseli cautand tot timpul solutii
si asa in câțiva decenii vei ajuge bun poate chiar foarte bun totul depinde doar de cât de mult te implici cate ore aloci pentru treaba asta /zi 14 ore de preferat

Eu am inceput sa invat la 4 ani tatal meu era electronist repara televizoare acasa si ma tinea pe genunchi
unchiul meu modifica motoare de curse motociclete si stateam prin atelier unde schimba secmenți...
Bunicul meu era ceasornicar armurier... sculeor matrițeor lăcătuș mecanic, electromecanic, electrician, metrolog și aviator și parașutist. încerca motorare de avioane le proiecta apoi iar le incerca apoi le imbunătătea făcea îmbunătățiri șî la armament sau chestii mecanice care ajutau mitralierele să tragă printre eliciile avionului fără ca să se împuște singur în elicii.
și el îmi povestea tot felul de lucruri despre chimie fizica mecanica materiale memoria materialelor... substate chimice...
trebuie sa stii multe lucruri si sa dai cu pila si sa jmirgheluiesti si sa rinduiesti si sa tai cu bonfaierul si sa folosesti un aparat de sudura un flex...
si sa te protejezi sa respecti protectia muncii pentru ca nu cumva sa iti sara ceva in ochi sau sa ramai fara vreun deget.
trebuie sa te bagi in seama cu oameni care au ateliere mecanice
sa mergi pe la ei sa muncesti aproape moca sa ii ajuti sa isi faca trebuirile si la schimb sa inveti cate ceva
apoi mergi la altul care are nu stiu ce fabricuta si are atelier mecanic
apoi mergi la alt atelier de reparatii si muncesti si acolo aproape moca
dar tu vei acumula experiente si infromatii
apioi trebuie sa gasesti ceva cursuri de bijuterie sau bijutieri ca sa intelegi ce inseamna micron micrometru
apoi trebuie sa te bagi in seama cu ceasornicari
trebuie sa profiti acum cat esti mic sa mergi la cursuri la palatul copiilor la radio comunicatii
sa devii membru in clubul radio amatorilor
trebuie sa mergi al aero club
pune maina si invata cat mai multe lucruri
pentru ca ceea ce ai putea invata acum moca de la palatul copiilor
cand o sa cresti mari oamenii or sa vrea sa iti ceara sute de euro ca sa te iti spuna cate un raspuns la cate o intrebare
pe care acum il poti invata moca la palatul copiilor
trebuie sa stii si informatica programare si nu numai ci si retelistica
pentru ca saltfel nu vei intelege
cu cat stii mai multe lucruri cu atat iti vin idei mai multe cum poti realiza un produs
pentru ca vei sti si pneumatica si mecanica si informatica
asa ca pune mana si lasa filemele x si manelele
pentru ca viata e scurta
ziua de azi in care ai frecat meta nu se mai intoarce
si o sa fie o gramada de viata pierduta
sa ca te trezesti batran si prost si altii mai destepti pe care trebuie sa ii stergi la fund pentru o paine daca tu nu pui mâna pe carte acum ca sa fii tu ala desteptul care isi permite sa aiba el angajati si ajutore.
tu acum alegi daca faci ca si toti retarzii care te inconjoara si fumeaza i tampenii
sau daca nu pierzi timpul la batut țurca sau la frecat pe net
ci folosesti timpul sa inveti niste chimie de exemplu

| sabin89 a răspuns (pentru johnbucuresti):

Ai uitat să spui să mai citească şi "Critica raţiunii pure" a lui Immanuel Kant.

| Nonolita a răspuns:

Fizica, electronica, mecanica, programare si... alte "maruntisuri".