| tehnologiemoderna a întrebat:

Hei TPU

ce se va intampla dupa ce o sa atingem limita maxima de miniaturizare a tranzistorilor de siliciu din procesoare? cand se va intampla asta ( din cate stiu, in viitorul foarte apropriat )! de ce nu putem folosi materiale precum grafenul?

3 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Exact ce am facut si pana acum. Punem mai multi, tehnologic vorbind, inca putem micsora alte componente deci patul ca procesorul creste cate putin nu o sa intereseze pe nimeni.

Cand vor fi functionale procesoarele alea cuantice ne vom apuca sa le miscoram..si cand vor fi destul de mici nu ii va mai pasa nimanui de asta.

| jagliua a răspuns:

Legea lui Moore a început să încetinească de ceva vreme.
Cel mai bine e să cauți pe net, pe google mai exact. Aici nu stă nimeni să-ți dea un răspuns dealiat.

| Bizon95 a răspuns:

Deja am atins-o... DE MULT, ceva de genul 20 de ani
dovada e simpla si CATEGORICA:
pana nu am atins-o, procesoarele aveau un singur core si odata la 6 luni se dubla puterea de procesare SI frecventa
cand am atins-o, procesoarele au inceput sa aiba multi-core
asta se intampla inclusiv la telefoane, nu numai la calculatoare iPhone 4 avea un singur core, acum e foarte comun un telefon sa aiba 8 core

asta iti raspunde si la intrebarea "ce se v-a intampla dupa"... se vor mari numarul de core

de ce nu se foloseste grafenul... sincer, nu stiu, am inteles ca, costurile sunt foarte mari, in plus trebuie sa se renunte la toate masinile de facut procesoare din siliciu, care inseamna o pierdere economica, EXTREMA!