| fundita95 a întrebat:

Hei TPU, ce o sa facem dupa ce o sa atingem limita de miniaturizare a tranzistoarelor dintr-un procesor? Se estimeaza ca pana in 2025 o sa atingem acea limita! Cum o sa continue evolutia calculatoarelor? La cati nanometri am ajuns un momentul de fata? 7? Care sunt predictiile in legatura cu asta si cam care a fost ritmul de micsorare in anii anteriori?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Computere cuantice.

| Bizon95 a răspuns:

ANUL ASTA, google declara ca o sa ne ofere cuantum computer
https://www.google.com/search?q=google+quantum+computer

| fundita95 explică (pentru Bizon95):

Pai am citit un articol acum un an, unde se mentiona ca un calculator cuantic o sa ajunga la performantele calculatoarelor de azi abia peste 20-30 de ani! anul trecut a facut google un computer cuantic din cate stiu, dar nu exista prea multe informatii despre ce poate sa faca si nici daca urmeaza sa faca ceva mai bun! deci nu stim sa.l comparam cu un pc normal ca sa ne facem o idee la ce nivel el!

| iamprettybored a răspuns:

Computere cuantice. Quantum computers în engleză. Uită-te la videoclipul ăsta, ai aici toate informațiile care te interesează și e foarte fain realizat: https://www.youtube.com/watch?v=JhHMJCUmq28

Sper că te-am ajutat!