| Ggjsp2 a întrebat:

Se va uni Romania cu Moldova in viitorul apropriat din cauza razboiului?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ca nu.
De ce am vrea noi romanii unirea cu Moldova?
De ce ar vrea jumatate din Moldova clar porusa unirea cu Romania?

| sierra1 a răspuns:

Să sperăm că nu

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Vrei să ai aici etnici ruși, motiv pentru Putin să ne ocupe? Știi ce corupție e acolo? Acolo politicienii fură relaxați câte un miliard și spală miliarde de la ruși. Dacă sunt întrebat, eu votez contra. Vom fi poate cândva în UE împreună.

| doctorandus a răspuns:

În România niciun politician nu poate refuza unirea, că ar fi linșat. Din păcate moldovenii nu vor unirea cu România.

| suntserios a răspuns (pentru doctorandus):

Linsat? eu i-as felicita daca ar refuza asa ceva.
de altfel, toti refuza, altfel ar fi existat discutii oficiale in acest sens.

| doctorandus a răspuns (pentru suntserios):

Nu ca toti cetatenii l-ar linsa, dar daca R. Moldova ar cere unirea cu Romania si ei ar refuza-o, ar fi destui dispusi sa-i linseze.

| Drimmero a răspuns:

Desi din punct de vedere istoric si etnic sunt de-ai nostri, unirea ar aduce multe probleme de la sine, nu vreau sa fiu rautacios dar ne-ar trage si mai mult in jos, o buna parte a populatiei e pro-rusa, economia lor e la pamant si politic sunt aproapiati de rusia, nu vrem asa ceva pe cap, Transnistria e principala buba a lor, acolo e o mini-rusia incorporata in Moldova, pana nu e stearsa de pe fata pamantului si resetata acea regiune...Moldovei nu i se va permite multe.

| Dismally a răspuns:

Nu este posibila unirea, Romania este in NATO, teritoruil Moldovei nu poate intra pana nu isi rezolva problema cu Transnistria si aia nu se va rezolva prea curand.

| Cksihja a răspuns:

În România zona Moldovei este uitată de ani buni: nu tu autostrăzi nu tu investiții, nu puteau să dragheze Prutul ca să nu mai treacă atâtea tiruri, aici podurile se prăbușesc și nu le repară nimeni, ce mai sărăcie lucie și asta în condițiile în care există posibilități de dezvoltare în special turistică.

| Roger645 a răspuns:

Mai degraba R Moldova se va integra in UE, care aduce salarii mari, investitii si prosperitate. Vorbitorii de limba rusa vor fi respectati conform legilor europene. O buna parte din etnicii rusi nu mai vor cu Rusia, ca aduce mai mult saracie si conflicte.