| blackbone1776 a întrebat:

Hei TPU, de ce electronii sunt considerati materie? https://www.youtube.com/watch?v=cyD-tap95ow

Asa spune clipul ala...

Curentul electric e format din electroni, iar curentul electric nu e materie din cate stiu.

Inca o intrebare, care e diferenta dintre plasma si unda?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Electronii circulă cu 4000 km pe secundă. Câmpul electric, care este lumină, adică fotoni circulă cu viteza luminii. Iar fotonul are masă de repaus nulă. Așa că din nou, mai pune mâna pe carte și citește fizică.
Astfel, să zicem că ai instalația de electricitate din casă conectată la o centrală electică de undeva din India, de la 8000 km depărtare.
Când ai făcut clic la un buton electric la tine în cameră, câmpul electric de la centrală, a parcurs distanța de 4000km în 4000/c secunde, cu viteza c a luminii.
Astfel, becul la tine în cameră nu s-a aprins instantaneu, decât după 4000/c secunde.
Toți electronii din conductor s-au pus în mișcare, dar nu imediat, ci fiecare, când ajungea câmpul la el. Iar primii electroni, proveniți de la centrala electrică au ajuns la becul tău după două secunde. Așa că mai citește.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Curentul electric nu e materie din cate stiu.
Știi greșit.

| Inferno a răspuns:

Până și cmapul magnetic electromagnetic este considerat materie.
Universul este format din materie și energie, iar tot ce nu este energie este materie.
Din moment ce electronul are masa este materie.
Întrebarea mai buna este ce legătură există între plasma și "unda".

| blackbone1776 explică (pentru sadrian46):

Pai daca electronul este materie, atunci are masa, nu? curentul electric nu are masa!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru blackbone1776):

Are și unul și altul. Pune mâna pe o carte de fizică, că altfel nu îți mai răspund dacă tu știi mai bine ca mine după 23 de ani în cercetare în fizică.

| Inferno a răspuns (pentru blackbone1776):

Masa electronului este 9, 1093837015(28)×10^−31 kg.

| blackbone1776 explică (pentru sadrian46):

Curentul circula cu viteza luminii, in teorie, nimic din ce are masa nu poate sa faca asta