| ButoaneV a întrebat:

in ce produs casnic pot gasi acid clorhidric? Dau funda la primul raspuns corect

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Wehrmacht a răspuns:

Detartrant.Am gasit eu 32% dar era contaminat cu ceva deoarece avea culoare galbuie. Oricum, se evapora destul de repede, poti sa il incalzesti ca sa scoti HCl-ul(g) si sa il directionezi in apa pentru a obtine concentratia dorita mai pura.
Ai grija la vapori. Daca dupa ce ai umblat cu el respiri greu sau tusesti fara motiv chiar si peste cateva zile du-te la un medic.Valabil pentru toti acizii care fumega.
Totusi, sa stii ca daca nu-l gasesti ar fi o solutie sa cumperi electrolit, il fierbi putin pana pe la 90%+ si il pui in reactie cu clorura de sodiu.Degaja HCl(g) care trebuie directionat in apa.E destul de simplu si ai si puritate.

| alessia5158 a răspuns:

In detartrantul pentru vasul de toaleta( de ex : http://www.sanitex.ro/......leta.html)