| blondissima a întrebat:

Intrebare pentru cei ce nu cred in Fiinta Suprema, si ne tot intreaba pe noi de ce nu da un semn ca exista :
Ce dovada ar fi incontestabil de la Dumnezeu pentru voi?

Răspuns Câştigător
| NoChanceForUs a răspuns:

Să beau cu el o bere.straight face
Oameni buni,dacă ați știi că există un zeu,la ce bun să mai credeți în el,doar știți deja că există! Deci ăsta e farmecu`,nu știi,dar crezi. Dacă știi nu ai speranță, dar dacă e să crezi, alta e povestea.

57 răspunsuri:
| Yaguar a răspuns:

In mesajul dat in loc de trei puncte(...) le-am inlocuit cu 2(.) fiindca mi sa scris ca altfel nu va fi publicat.
Semne ne vin multe noi doar trebuie sa le primim. Prietenul meu sia pierdut glasul si a tot umblat pe la medici si nimeni nu putea facea nimic, si asa nu a putut vorbi aproape 3 ani. Chind sia pierdut glasul avea undeva 17 ani. Primul an doar nu putea vorbi ear incepid cu anul 2 a inceput si capul sa-l doara foarte tare si medicii la fel nu stieau diagnoza. Si pe timp ce trecea ii era din ce in ce mai rau. Mamica sa a aflat de un Calugar care cu ajutorul lui Dumnezeu lecuia oameni carora medicii nu le mai putea ajuta. Si atunci dupa ce 3 ani nu a putut vorbi capul il durea. Calugarul a venit la ei in casa si l-a vazut si a spus ca lui cineva ea facut. Si Calugarul a facut doar o slujba (Rugaciune). Si chiar din prima zi baiatului i-a disparut durerile de cap, si asa a mai venit Calugarul la ei acasa inca chiteva ori si a 3 oara chind a venit i-a spus ca nu este spovedit si cel rau nu se duce de la el fiindca se tine de pacatele lui si dupa ce o sa se spovedeasca nu o sa aiba de ce sa se tina. Si atunci la spovedit a facut din nou slujba si glasul inca nu a aparut la el. Iar in acea zi dupa ce a plecat Calugarul spre seara a observat ca ea aparut glasul, dar ea aparut doar pe vreo 15 minute si din nou i-a disparut. Si deja numai chind venea Calugarul la ei, ii aparea glasul pe o perioada mica de tip si peurma ear dispare. Si Calugarul a spus ca daca ea aparut insamna ca glas o sa aiba si o sa graeasca ca mai inainte dar nu totul este asa de siplu. El trebuie sa se curatze de pacaate si sa duca o viata crestina, ca Dumnezeu doreste ca el sa se lecuiasca nu doar trupeste dar si sufleteste. Si asa dupa mai multe slujbe pe care le facea Calugarul si dupa ce acest baiat indeplinea totul ce ii spunea Calugarul Post Rugaciune Metanii. Intro z ia aparut glasul asa cum se cuvine cum era pina inainte de al perde si dupa aceea nu ia mai disparut niciodata, era un om ca toti oamenii de rind. Pina la cazul dat acest baiat ca si majoritaea adolescentilor mai fuma din chind in chind, putea pe la vreo sarbatoare sa se inbete. ear acum sa ii propuna cineva o tigara pentru el ar fi ca si cum ear propune ca sa il tae cu cutzitul sau daca ii propune sa facac ceva lucruri rele de parca lar arde cineva cu focul. Eu tin minte chind cu baietii esam afar stateam si discutam, dar el doar prin semne arata chite ceva. Ear dupa ce sa lecuit spunea ca nu putea vorbi pentru el nu era asa de strasnic cum durerile insuportabile de cap pe care le avea 24 ore din sutca timp de 2 ani caci primul an chind nu vorbea atunci inca nu avea dureri de cap.
Cazuri de genul acesta sunt multe medicii spre exemplu daca lecuesc pe cineva de vreo boala foarte complicata spre exemplu fac o operatsie foarte complicata, atunci despre aceasta se spune la televizor in noutatsi. Ear la Mansatire chind oamenii se lecuesc de boli strasnice, pe care medicii nu-i mai pot ajuta cu nimic, atunci aclele persoane care sau lecuit nu se duc la televiziune pentru ca sa faca si despre dinsii un articol ca sa-i arate la noutatsi. La fel ca si prietenul meu el nu s-a dus la televiziune.
Mia atras atentsia un lucru, baiatul acesta l-a intrebat pe parinte cine lui i-a facut toate acestea, iar Calugarul ia raspus: Cu ce scop te interesezi cinea tsia facut vrei sa te razbuni? si ia mai spus: Pe acele persoane care tsiau facut. poti doars sa le jelesti si nu numi oleaca dar destul de mult sa le jelesti, trebuie sa stii ca si in Rai cine a facut mai mult bine va fi rasplatit mai mult si in Iad cine a facut mai mult rau va fi osindit mai mult. Cum crezi Din ce motiv sunt unele persoane care au multi bani fura sunt rele. si traesc destul de bine, dar in realitate nu e chiar asa cum crezi ei pe zi ce trece isi adauga osinda. Dar crstinii chind incep sa faca chite ceva rau Dumnezeu le da chite o boala chite o ispita. pentru ca ei sa constentizeze ca fac rau si sa se ispraveasca. Si chind crestinul constentizeaza se ispraveste isi cere ertare. Atunci si boala sau greutaea sau. i se ia.
De Paste in tara sfinta se aprinde focul doal de la rugaciune, si oamenii de stiintsa chit s-au batut capul pe aceasta tema dar raspuns nu au mai gasit. La fel este un mute acum nu iti pot spune concret denumirea sa dar daca o sa doresti pe google o sa gasesti, in acel munte sunt Manastiri de Calugari si pe el femeile nu intra, dar tot deasupra acelui munte zbaoara doar pasari de genul masculin la fel oamenii de stiintasa nu au gasit raspuns de ce pasarile de genul feminin nu zboara deasupra lui. Sau este o Manastire unde o data in an in timpul slujbei Manstirea este acoperita de un nor de ceatsa, in fiece an anume la aceasta slujba, si oamenii de stiintsa nu pot intelege cum se formeaza caci la asa clima si la datele atmosferie. nu poate nicu cum sa se intimple asa ceva. Exemple sunt multe daca doresti o sa le gasesti.

| blondissima explică:

@Vizi, ai inteles ce-am spus. Problema ar fi aceeasi pentru cei ce vor urma. Cand vorbesc despre o dovada incontestabila chiar asta spun, ceva ce nu va mai putea fi inteles gresit niciodata de acum incolo, de nimeni. Imposibil nu este, dar... ce rost ar avea sa ni se arate mai mult decat putem concepe? Si tot ceea ce putem concepe nu este atat de extraordinar ca sa-l atribuim lui Dumnezeu. Pentru mine, orice, oricat de mic este dovada, pentru altii nimic, oricat de mare si de complex ar fi, tot timpul se vor gasi si alte explicatii.
Si, nu, nu stiam ca te descosi cand vine vorba de mine. Sunt blonda tu chiar nu vezi? laughing

| blondissima explică:

Alphy, nu-i corect pentru ca nu toti cred in minuni dar toti credem, indiferent de religie, ca ceea ce s-a demonstrat stiintific este adevarat. Oricare ar fi dovada (minunea) vor exista si unii care-i vor da o explicatie logica sau ilogica si tot n-ar crede.
N-am vrut sa vorbim nici despre minuni, nici despre Biblie sau crestinism. Cand tot vad aceeasi intrebare "de ce nu da Dumnezeu un semn ca exista " cand stiu ca nici macar ei nu stiu ce semn ar vrea sa vada nu pot sa nu ma intreb, cum pot sa vrea cand ei nici macar nu stiu ce vor ( sa vada ).

| Vizitiul a răspuns:

Blondissima, ti-am zis ca trebuie sa te faci bruneta. Ma descos, ma descos, pentru ca -mi place cum ma cosi.

| Alphawolf a răspuns:

@Blondy, ai dreptate ca unii sun mai aiuriti. Dar, creatorul stie ce vor ei sa vada, sa simta, sau sa auda pentru a crede. Nu putem doar crede, ca ar sfida ratiunea. Credinta are si ea un suport. Unul crede pentru ca...altul crede ca...crede, si uite asa se formeaza o religie.

| blondissima explică:

@Yaguar, ori eu n-am explicat prea bine cand am formulat intrebarea, ori tu n-ai inteles cand ai citit. Eu nu cer semne. Eu doar intreb ce semne vor sa vada cei ce nu cred. E simplu. Mi-a fost greu sa citesc si sa inteleg ce mi-ai scris, iti multumesc totusi pentru timpul acordat scrierii acelui interminabil raspuns.

| blondissima explică:

@Vizi, si eu am spus ca urasc acest cuvant. Ma bucur totusi ca sunt buna la ceva ce nu stiam, sa cos.winking

| blondissima explică:

Alphy, de acord. Creatorul stie dar ei nu stiu, si cand nu stiu ce vor sa vada nu vor vedea chiar daca ar da cu nasu'n asteptatul semn si s-ar impiedica. Nu vreau sa ma repet, dar e ilogic, furnica sa fii, sa vrei sa intelegi cat de mare este si cate poate face un om, sa-i spui ca daca nu se face mic nu crezi... si cand se face mic ce sa creazi ca o veritabila furnica ce esti? hmmm vezi ce mic esti? acum vrei sa te cred ca esti mare? ( oare cati vor intelege gresit ce-am zis acum? )
In fine, a crede pentru ca altul crede nu este credinta. Aici suntem de acord.
Despre religii... hmmm, sensibil subiect, dar te intreb ceva, daca ai gasi o religie care nu s-ar contrazice nici cu stiinta nici cu logica, ai adopta-o?

| bamse a răspuns:

Cel mai mare exemplu ca Iisus e Dumnezeu e asta: Torturat pe cruce zice Iarta-i Doamne ca nu stiu ce fac. Minune mai mare ca asta nu exista.

Daca asta nu scoate o lacrima din om, acel om e mort sufleteste.

| blondissima explică:

@bamse, dupa cum vezi minunile( fara sa intram in detalii ) de pana acum nu au acest rezultat asupra tuturor. Ce a fost nu este de ajuns pentru multi dintre noi, nu vezi?
Si atunci cum sa nu ma intreb ce semn vor sa vada ca sa creada?

| houyhnhnm a răspuns:

Ar exista binele absolut. Faptul ca ei si-ar da seama sau nu de unde e acel "bine" e o chestiune secundara. Nu asta e ideea, tu mi-ai cerut MIE o dovada "incontestabila" si pentru mine asta ar fi dovada. Dar hai totusi sa iau in considerare ce ai spus tu legat de "generatiile urmatoare" ipotetice. "Eliminarea raului" ar presupune anularea libertatii de vointa a omului, pentru ca daca aceasta libertate nu ar fi anulata, si "raul" ar disparea, atunci nu ar fi meritul divinitatii, ci al omului. Aici intervine discutia urmatoare - daca as fi lipsit de libertate de vointa, as mai fi capabil sa percep divinul? Nu stiu, dar nici nu cred ca ar mai fi nevoie sa-L percep. Atunci as exista pur si simplu si sensul credintei ar fi anulat. Asa ca revin la ce spuneam, pentru mine dovada incontestabila ar fi sa am libertatea de vointa (sa fac diferenta dintre bine si rau) si sa stiu ca nu exista rau. P.S. "ar putea sti" cu un singur i. Nu de altceva, dar greselile gramaticale iti reduc considerabil aura filozofica. tongue happy

| caban a răspuns:

Parerea mea este si va fi in veci vicilor un mare zero pentru toti,cred ca un om bun la suflet si asa presupus credincios sau invers, nu are nevoie sa creada si nu ar face rele, ca pe urma sa se pocaeasca, cred ca deja ominirea a ajuns sa nu mai tina cont de Fiinta Suprema si ar trebui deja sa aiba mintea limpede si ne tulburata de neliniste fapte care nu dau dovada de claritatea intelegenti pe vertical.

| blondissima explică:

@houyhnhnm, sunt blonda si-mi dau cu parerea (nu filozofez), si mai sunt si paralela cu gramatica limbii romane, dar n-am niciun complex.
Stii cum traduc eu pe limba mea (de blonda ) ce mi-ai spus?
Vrei sa fii liber sa faci (bine si rau) dar sa nu poti s-o faci...
Ori eu n-am inteles, ori tu n-ai explicat.

| blondissima explică:

@FiicaLuiSatan, cum sa nu crezi in tatal tau? laughing
Important e sa crezi, in tine, in El, in ce vrea fiecare.

| Necrophagist a răspuns:

Blondissima,ca să înţeleg alea e cam greu să mă lupt cu sinele, pute treaba

| Alphawolf a răspuns:

@Blondy, da, as adopta o religie daca ea ar coincide logicii si realitati(valorile ce le prezinta). Daca dovezile si argumentele sustin existenta unui creator, nu cred ca as fi chiar asa de tampit incat sa neg existenta lui.
Din punctul meu de vedere, Dumnezeul biblic este un fel de om, la care eu nu-i dau nicio sansa de creator absolut.
Nu exclud de tot un creator(am mai spus asta).

| blondissima explică:

@Necrophagist, nu inteleg nici ce-mi spui nici de ce vorbesti urat.

@Alphy, sper s-o gasesti.

| nury a răspuns:

Ai vazut si ai crezut. Fericiti cei care nu au vazut si cred happy

| nury a răspuns:

Asa si de ce "stupid"?! eu nu am nevoie de dovezi sa cred in Dumnezeu.Cea mai buna dovada este ca exista in sufletul meu si ca am o legatura cu el.

| blondissima explică:

@nury, daca ma intrebi pe mine de ce stupid, nu stiu. Eu ti-am dat folositor si poti verifica.

| nury a răspuns:

Cum se verifica?batting eyelashes

| houyhnhnm a răspuns:

M-am exprimat aiurea. Am scris mult si nu am zis mare lucru. Cred ca trebuia sa fiu mai succint, asa ca incerc din nou, daca nu te-am plictisit deja. Dovada pentru mine ar fi reinstaurarea starii care exista cand era omul in "rai". Adica avea libertate de vointa (ceea ce a si determinat alungarea) si in jurul sau era totul perfect, adica exista doar "binele". Dar dupa cum am mai zis, daca ar exista dovezi "incontestabile" ar insemna sa se ajunga la o finalitate care ar anula sensul credintei. Si intrebarea asta adresata ateilor contrazice tocmai ceea ce inseamna ateismul. E ca si cum te-as intreba eu pe tine, daca esti credincioasa, ce dovada te-ar determina sa nu mai crezi. Probabil nici una. La fel, nu poti sa ceri unui ateu sa iti spuna ce dovada vrea ca sa creada, pentru ca daca ar avea macar speranta ca ar putea exista vreo dovada, nu ar mai fi ateu. Iar chestiunea cu gramatica nu a fost spusa cu aere de superioritate, doar ca mi se pare ca e pacat ca cineva care poate sa dezbata foarte bine subiecte complexe (mi-ai cam distrus argumentul anterior in cateva randuri) sa faca greseli gramaticale. Nu e vorba de complexe, e o chestie ce poate fi inlaturata usor. E ca un cos mare si urat pe fruntea unei fete frumoase - poti sa treci peste asta, dar tot te deranjeaza (exemplul e scarbos, dar sper ca si sugestiv).

| blondissima explică:

@nury, mergi la profilul meu si dai click pe voturile date in ultimele 60 de zile.
@houyhnhnm, putem continua sa vorbim pe tema asta pana la nesfarsit ( cand avem cu cine ). Nu m-a deranjat ca m-ai facut atenta cu greseala gramaticala, am corectat si te-am anuntat ca voi mai face si altele pentru ca n-am niciun stres. Daca ma poti corecta de fiecare data, nu ma supar.winking
Ma bucur totusi ca cineva a inteles cat de ciudat suna din gura unuia care pretinde ca este ateu sa intrebe "de ce nu da Dumnezeu un semn ca exista? ". Eu am incercat sa vorbesc cu cine a vrut sa-mi raspunda, cat mai logic si bazandu-ma pe stiinta nu pe credinta mea ( cu toate ca tot ce am scris a fost trecut si prin filtrul asta, dar asta o stiu eu ) si nu stiu in ce masura am si reusit.
Acum ca ai clarificat ce-ai vrut sa-mi zici, iti spun un singur lucru, cand vom vrea toti( chiar daca unii constient si ceilalti nu ) asta, se va intampla.

| DorelXD a răspuns:

Sa-si faca cont pe Facebook.

| blondissima explică:

@DorelXD, de unde stii ca nu are? Crezi ca noi putem ceva si El nu?

| Claudiuu a răspuns:

Pai daca Dumnezeu site totul nu ar trebui sa stie ce dovada trebuie sa dea ca sa stim noi ca el exista?

| blondissima explică:

@Claudiuu, daca stai sa citesti toate raspunsurile la intrebarea asta vei afla ca s-a discutat si despre asta, El stie, dar cei ce nu stiu ce vor sa vada nu vor vedea. Sau daca vor vedea isi vor da alte explicatii.