| Aramusha a întrebat:

Care e dovada suprema ca sufletul exista?

Răspuns Câştigător
| HerculePoirot a răspuns:

De ce iti trebuie dovezi? Daca tu simti ca inauntrul tau exista un suflet, ce alte dovezi iti mai trebuie? Spiritualitatea nu se poate demonstra, e ceva abstract in care fie crezi si simti, fie nu.Multi percepeti gresit ideea asta cu sufletul si cu Dumnezeu care sunt legate una de alta.Nu te lua dupa ce spunem noi aici, alege sa crezi in ceea ce simti ca e mai bine pentru tine!

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu exista nici o dovada ca exista asa ceva, un om cu mai multe personalitati cate suflete are? un om care e orb, surd si sufletul lui e tot asa? un orb aflat in moarte clinica nu raporteaza ca vede lumina si doar sunete, adica cum a perceput el viata, asa ca nu exista suflet

| Exal a răspuns (pentru RAY):

Te asigur că ceea ce ai zis fie e o afirmație de pe un site fantoma pentru. atei sau inventezi. Toți oamenii orbi au văzut când au intrat în moarte clinică.

| RAY a răspuns (pentru Exal):

Ce au vazut? cum putea un orb din nastere sa vada ceva, demonstreaza ceea ce afirmi nu aiureli

| Exal a răspuns (pentru RAY):

Pentru că există în baza de date a recordurilor medicale.

| RAY a răspuns (pentru Exal):

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Minciun%C4%83
Este o minciuna care are ca scop sa inșele victima in a o face sa creadă informațiile spuse de cel care minte, ceva care va fi contrazis, probabil, de unele informații pe care victima le posedă deja. În cazul în care minciuna este suficient de mare, poate reusi, datorită reticenței victimei sa creadă că un neadevăr de o asemenea mărime ar fi într-adevar, fabricate.

| Exal a răspuns (pentru RAY):

Fiecare deice daca sa stea in intuneric sau nu.

| RAY a răspuns (pentru Exal):

Asta e un argument imatur, lipsit de ratiune demn de un copil de gradinita

| RAY a răspuns:

De ce iti trebuie dovezi? Daca tu simti ca inauntrul tau exista un suflet, ce alte dovezi iti mai trebuie? Spiritualitatea nu se poate demonstra, e ceva abstract in care fie crezi si simti, fie nu.Multi percepeti gresit ideea asta cu sufletul si cu Dumnezeu care sunt legate una de alta.Nu te lua dupa ce spunem noi aici, alege sa crezi in ceea ce simti ca e mai bine pentru tine!

mie imi suna a schizofrenie https://ro.wikipedia.org/wiki/Schizofrenie nici ceea ce percepe un schizofrenic nu se poate dovedi deci dupa ilogica acelui user un schizofrenic este perfect normal

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Delirul de a fi controlat de o forță externă;
credința că gândurile sunt inserate sau sustrase din mintea conștientă a pacientului;
credința că gândurile proprii sunt difuzate altor oameni
auzirea de voci halucinatorii care comentează gândurile sau acțiunile sale sau care conversează cu alte voci halucinatorii.

| DeyCj a răspuns:

Nu exista dovadă supremă, dar în schimb există deja-vois-ul care atestă faptul că omul are și parte spirituală, parte ce se poate reîncarna, chiar dacă oamenii de știință au găsit o explicație și la asta, explicație creată special pentru a ascunde adevărul.

| Aramusha explică (pentru DeyCj):

Frumos raspuns.

| 6684464 a răspuns:

Dorinta de inchinare la ceva suprem, divin.

| benny7 a răspuns:

Ideea sufletului este legată de ideea unei vieți viitoare și a credinței noastre în existența după moarte.
Se spune că acesta este ultimul principiu de animație prin care gândim și simțim, dar nu depinde de corp.

Mulți își dedică existența fără analiză științifică sau reflecție. Într-adevăr, misterele nașterii și morții, jocul conștiinței în timpul viselor, și chiar cele mai frecvente operații mentale - cum ar fi imaginația și memoria - sugerează existența unei forțe vitale de viață - un élan vital - care există independent de corp*---ok*

| Exal a răspuns:

Știință băiete.