| sabin89 a întrebat:

Jocul de şah...La prima mutare, albul are posibilitatea să aleagă una dintre cele 20 de mutări (16 mutări ale celor 8 pioni, fiecare din ei putându-se deplasa cu unul sau două câmpuri, şi câte două mutări ale fiecărui cal). La fiecare mutare a albului, negrul poate răspunde cu una dintre cele 20 de mutări. Făcând un mic calcul, vom găsi 20 x 20 = 400 partide diferite numai după prima mutare efectuată ce către cei doi. E lesne de înţeles că există, teoretic, un număr imens de partide de şah posibile. S-a calculat vreodată cam de ce ordin de mărime ar fi acest număr? Dar, poate fi el calculat? Credeţi că acesta ar întrece numărul legendar al boabelor de grâu cerute ca răsplată pentru inventarea jocului (2^64 - 1)?

45 răspunsuri:
| sabin89 explică (pentru TristanTzara):

Despre puzzle-ul pe care l-am dat lui Dorotheea mai sus nu zici nimic happy

| TristanTzara a răspuns (pentru sabin89):

Pc7 Td6-șah; Rb5 Td5-șah; Rb4 Td4-șah; Rb3 Td3-șah; Rc2 iar după asta orice ar face negru, albul va muta Pc8 obținănd o regină. Iar eventual albul va reuși un măr din moment ce nu poate să țină albul în șah continuu, așa că alb va prelua inițiativă și va reuși un mat eventual.

| TristanTzara a răspuns (pentru TristanTzara):

Nu aleg să elaborez ce va urma fiindcă mi-a greu să văd vreo strategie optimă pentru negru. Poate eventual să se retragă în a3 sau H3 și de acolo să obțină câteva șahuri asupra regelui alb, dar dacă regele alb descende către regină, negrul nu va mai putea face asta fiindcă altfel ar ajunge pe diagonala reginei albe.

| sabin89 explică (pentru TristanTzara):

Ce e aia măr?

| TristanTzara a răspuns (pentru sabin89):

Voam să scriu mat--am modificat.

| sabin89 explică (pentru TristanTzara):

Ai parcurs foarte frumos itinerariul. Nu ai ţinut însă cont de răspunsul negrului Td4, după ce albul a jucat Rc2

| TristanTzara a răspuns (pentru sabin89):

Corect, corect. Însă evident Td4 nu ar fi cea mai bună mișcare pentru negru.

| sabin89 explică (pentru TristanTzara):

Explică de ce nu e cea mai bună mişcare. Cum ar putea răspunde albul?

| TristanTzara a răspuns (pentru sabin89):

Hmm... Umm da, am ratat Pc8-Damă Tc4 laughing; Dc4-sah pat. Deci albul trebuie să răspundă cu Rc3 iar abia apoi să schimbe pionul pe regină.

| sabin89 explică (pentru TristanTzara):

Păi dacă regele se duce la c3, turnul vine la d1, iar dacă regele caută refugiu pe coloana b, încep iar sahurile. Totuşi, enunţul spune că albul câştigă.

| TristanTzara a răspuns (pentru sabin89):

Să fiu sincer aș accepta remiza laughing. Nu știu, spune care e soluția?

| sabin89 explică (pentru TristanTzara):

Suntem la faza Rc2 şi Td4. Albul e le mutare. Avansează pionul la c8 şi scoate turn. Acum negrul nu mai poate veni la c4. În plus, e ameninţat cu matul la următoarea mutare la a8. Ca să prevină asta, unica posibilitate e să mute Ta4. Albul vine pe b3 şi ameninţă cu matul la c1, care nu mai poate fi parat. happy
Oricum, se pare că eşti singurul de pe site cu care se poate discuta aşa ceva.
P.s. Poate îmi zici o impresie cu privire la frumuseţea problemei.

| TristanTzara a răspuns (pentru sabin89):

Deși nu prea mă pricep eu în ale esteticii laughing da, puzzle-ul are idei interesante: cea mutării iterate și a turei în loc de regină lucruri care nu sunt deloc evidente din compoziția inițială, aparent simplă, deci da, foarte frumos. Iar dacă cumva tu l-ai compus, n-am de zis decât jos pălăria și poate "cum de ți-a venit ideea"?

| sabin89 explică (pentru TristanTzara):

Nu l-am compus eu.

| TristanTzara a răspuns (pentru sabin89):

Ah, mare păcat, tare aș fi vrut să văd cum gândește asemenea puzzle-uri.