| sabin89 a întrebat:

De asta ce ziceţi? Sunt pe tablă doar patru piese. În afară de cei doi regi mai sunt doi pioni, unul alb şi unul negru. Poziţia e aşa: regele alb la h8, regele negru la a6; pionul alb la c6, cel negru la h5. Albul e la mutare. Cum vedeţi desfăşurarea ostilităţilor? Câştigă albul? Câştigă negrul? Se face remiză?

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Tot ce poate face albul este sa sustine cu regele pionul de la C6.
Daca negrul incearca sa isi promoveze propriul pion atunci albul are timp sa ajunga in sprijinul pionului de la C6. Amandoi isi pot promova pionii. Remiza.
Daca in schimb negrul decide sa blocheaza cu regele pionul, atunci albul are timp sa captureze pionul negrului. Remiza.

9 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Albul isi poate face dama cu care blocheaza pionul. Singurele mutari pe care negrul le poate face sunt cu regele pe langa pionul sau. Timp in care albul isi poate aduce regele din partea cealalta a tablei pentru a pregati matul.

Rh7 / c7;
Rh6 / c8;
Rg5 / Dh3;
h4 / Rb6;
Rh5 / Rc6
Rg5 / Rd6
Rh5 / Re5
Rg5 / Dg2+
Rh5 / Rf5
Rh6 / Dg6++

| sabin89 explică:

Îmi cer scuze. Am modificat enunţul (poate vrea Inferno să pună şi poza).

| sabin89 explică (pentru Inferno):

"...atunci albul are timp sa captureze pionul negrului. " - Cum? Cum poate regele alb, cu pasul lui de melc, să ajungă pionul negru?

| Inferno a răspuns (pentru sabin89):

Tot ce poate face albul este sa sustine cu regele pionul de la C6.
Daca negrul incearca sa isi promoveze propriul pion atunci albul are timp sa ajunga in sprijinul pionului de la C6. Amandoi isi pot promova pionii. Remiza.
Daca in schimb negrul decide sa blocheaza cu regele pionul, atunci albul are timp sa captureze pionul negrului. Remiza.

| Drimmero a răspuns:

Nu stiu, trebuie sa am vizual situatia de pe tabla, poate castiga oricare din ei, depinde cum muta, care cum greseste.

| sabin89 explică (pentru Drimmero):

Sunt ambii regi acolo. Citeşte cu atenţie.

| Drimmero a răspuns (pentru sabin89):

Da-i refresh, am citit in graba prima oara, am modificat

| mastadont a răspuns:

Negrul e în avantaj aici pentru că își poate face regina mult mai ușor, e aproape imposibil pentru regele alb să ajungă pionul negru, în timp ce regele negru e foarte aproape de pionul alb, care nu prea mai are scăpare. Dacă albul mută pionul la c7 atunci regele negru va ajunge la b7 și va putea captura pionul alb oricând. Regele alb însă, e prea departe de pionul negru. Ar câștiga un pas în plus când negrul va trebui să captureze pionul alb însă nu va fi destul pentru a înclina balanța. După ce negrul își face dama nu îi va fi greu să dea mat.

| sabin89 explică (pentru mastadont):

E 99% adevărat, dar...nu 100%

| Mirel4412 a răspuns:

Poti da o poza cum ar fi ei mutati? Nu pot acum sa ii mut eu pe tabla mea