| Faiery a întrebat:

La o scoala se pot confisca telefoanele mobile daca regulamentul de ordine interioara nu este cunoscut de catre elevi? Daca nu, de ce? fundita celui care imi explica si mie cum se poate face asa ceva love struck

Răspuns Câştigător
| stick a răspuns:

Regulamentul de ordine interioara trebuie sa vi se faca cunoscut de catre diriginte si afisat la cancelarie sau in fiecare clasa, iar daca el prevede confiscarea tel. mobile permanent(ceea ce nu cred) atunci trebuie sa te supui, cat despre neinapoerea tel.mobil de catre cel care l-a confiscat se numeste furt si se pedepseste conform legilor in vigoare(gaca actionezi acea persoana in instanta), dar cred ca se poate rezolva prin simpla trecere a uinui parinte al tau pe la scoala si se restituie bunul tau bineinteles cu promisiunea ta de a nu mai incalca regulamentul ca ai putea ramane cu o nota mica la purtare dar nicidecum fara telefon, e furt, orice ar zice profesorii si regulamentul scolii si sa nu uitam ca e doar un regulament de ordine interioara, ceea ce inseamna ca incalcarea lui nu duce la nimic grav pentru ca nu e o regula guvernamentala! sper ca-ti e de folos si succes!

9 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

1. Profesorii nu au voie să-ţi confişte NIMIC, NICIODATĂ. Orice tentativă se numeşte hărţuire sau furt calificat cu circumstanţe agravante. Există Cod Penal care reglementează asta.
2. Ceea ce spune Brigaela este valabil doar în istituţiile de drept privat pentru adulţi şi nici într-un caz în instituţii de stat în a căror activitate sunt implicaţi MINORI! Întoarce-te la medicină că acolo o nimereşti mai des!
3. Dacă te joci cu telefonul în timpul orei proful trebuie să meargă cu tine de mânuţă la finalul orei la directorul instituţiei, să facă o cerere de sancţionare care se va discuta în consiliul profesoral. În cel mai rău caz îţi "dă jos" un punct la purtare.

Sper că s-a priceput!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Faiery, nu. Nu are voie să facă aşa ceva şi părinţii celui vizat o pot acţiona în instanţă pentru hărţuirea unui minor şi furt calificat cu circumstanţe agravante plus abuz în serviciu!
Deşi, sincer, dacă vrei să ai o şansă, mai bine du-te la presă! Mai repede faci treabă cu ei decât cu justiţia...

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este obligatia elevului sa cunoasca regulamentul de ordine interioara. Daca nu se intereseaza si nu-l cunoaste este raspunderea lui. Exista o lege care spune ca necunoasterea legii nu te absolva de respectarea ei si nici de pedeapsa daca o incalci. Poti sa fii sanctionat si daca nu cunosti regulamentul (pentru simplul fapt ca nu-l cunosti). Nu are nimeni obligatia sa ti-l faca cunoscut, cand intri intr-o institutie, tu esti obligat sa afli care este regulamentul de ordine interioara si sa te asiguri ca il respecti.

| Floreenofficial a răspuns:

Se presupune ca tu stii deja asta sau intuiesti ca nu ai voie.eu am intrebat odata si mi s-a zis ca avem voie cu mobil la scoala si il putem folosi doar in pauze.

| cosmina05 a răspuns:

Da se confisca in caz ca in ora trimiti mesaje sau te joci, vb la telefon, etc.profesorul iti ia telefonul. iar acum depinde de profesor ori ti-l da la vara, ori cand vine un parinte sa-l ia, sau poate la sfarsitul orei.

| DeepInDarkness a răspuns:

Deci, nu e numai daca in ora trm mesaje daca te vede cu telefonul in mana ti-l confisca, nu conteaza ca stii sau nu de aceasta regula si in mod normal directorul sa profesorii ar trebui sa anunte noile reguli in timpul orelor ca altfel nimanui nu-i pasa daca zice la careu...la mine la scoala se confisca telefoanele...

| ANAANAklhnkln a răspuns:

Pai e destul d simplu:profilor nu le place sa stai sai contrazici si pentru ei e mai usor sa-ti ia telu' si sa nu-i mai deranjezi in ora(daca asta ai facut)
ei pot sustine ca asa e in regulament, si totusi in pauza nu ar trebui sa va ia telefoanelestraight face
nu ca as fi de acord cu ideea, dar nu te poti certa cu profii ca nu stiai regulamentul.gasesc ei argumente ca sa-ti dovedeasca ca trebuia sa-l stii chatterbox
sper ca ai inteles cum functioneaza gandirea profilor laughing)

| stefydragutza a răspuns:

Uite nu vreau sa spun ca tu ai mintit, dar da se poate confisca pentru ca oricine poate sa ii spuna unui profesor ca nu stia de aceasta regula.

| Faiery explică:

Ms la toti.am inteles ce vreti sa spuneti.nu am dat foarte concret un exemplu... a venit directoarea odata la noi in clasa(nu profa dea noastra nu nimic ) si s-a apucat sa ne caute de telefoane chiar daca nu sunase nici un telefon la ora, nu mesaje etc si la luat la un coleg chiar daca era inchis.asa ceva are voie sa faca?