| cosminboss3212 a întrebat:

La un scripete fix poate fi forta activa mai mare decat forta rezistenta?

Răspuns Câştigător
| NellieLovett a răspuns:

Forta activa e mereu egala cu forta rezistenta, din cate stiu, pentru ca sunt actiune si reactiune

5 răspunsuri:
| cosminboss3212 explică (pentru NellieLovett):

Multumesc, pentru raspuns.

| cosminboss3212 explică (pentru NellieLovett):

Daca ai trage cu o forta de 2N apoi de 3N care este rezistenta corpului?

| cosminboss3212 explică (pentru NellieLovett):

Daca

| Jeonghyeo a răspuns:

Daca te referi la forta cu care trebuie sa tragi de un capat pentru a ridica un obiect cu o greutate, atunci ea depinde de unghiul alfa la care tii sfoara fata de normala la scripete, fiind valoarea fortei inmultita cu cos de alfa.

| NellieLovett a răspuns (pentru cosminboss3212):

Se "adapteaza" intr-un fel. Prima data este de 2N, iar a doua oara de 3N.