| Ivancea_Natalia_1993 a întrebat:

Am o intrebare urgenta pentru. cei ce se pricep la fizica.
As vrea sa stiu unde e forta activa la o balanta, cea rezistenta si unde e punctul de sprijin.
As vrea daca se poate si pentru. matura. Va rog mult de tot, am o urgenta! Cel mai bun raspuns primeste FUNDA + VOT!

Răspuns Câştigător
| Avocado7 a răspuns:

----Balanta este o parghie de genul 1:
+Punctul de sprijin se afla intre punctele de aplicatie ale fortelor.
+Forta rezistenta este forta ce trebuie invinsa si se afla in stanga punctului de sprijin.
+Forta activa este forta ce pune in miscare balanta si se afla in dreapta punctlui de sprijin.
|F
A |
O--------------------
|R
-----Matura este o parghie de genul 3:
+Punctul de sprijin se afla la un capat iar la celalt capat se afla punctul de aplicatie al fortei rezistente.
F |
O---------------------B
|R
Ma rog.Cam asa sunt desenele ca sa intelegi, sper ca te-am ajutat. :*