| HerculePoirot a întrebat:

Limba romana taraneasca=limba primordiala, de origine a tuturor indo-europenilor.Contraziceti aceasta afirmatie, daca putetihappy

20 răspunsuri:
| Yuoia a răspuns:

Orice afirmatie, trebuie sustinuta. Cu dovezi.
Dovedeste tu daca poti, ca este cum afirmi.

| Yurisa a răspuns:

Si tu esti urmasul lui Decebal?

| johnnny123 a răspuns:

În jurul planetei Jupiter orbitează un ceainic. Contrazi această afirmație dacă poți.

| Daniel323 a răspuns:

Burebista asculta manele si scuipa coji de seminte.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru Daniel323):

și fura din banii „statului" tongue

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu putem, dar nici nu are rost.

| aXy99 a răspuns (pentru Yurisa):

El este urmasul lui Zamolxe.

| aXy99 a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

"cum" ad"ica" d"i"n ban"ii" "statului"?

| RoCkKiD a răspuns:

Si eu care credeam ca Vadim a murit. Tu esti maica?

| HerculePoirot explică:

Intrebarea era una retorica deparece stiu ca afirmatia este pe deplin corecta si am si dovezile necesare sa o sustin, insa altul era scopul intrebarii si mi-ati intarit anumite convingeri referitoare la poporul nostru si la ce fel de oameni manipulati si indoctrinati a ajuns sa contina. Sper doar ca ne vom destepta...in cele din urma...

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru aXy99):

Pentru țigări!winking

| doctorandus a răspuns (pentru johnnny123):

„As my former colleague, E. P. Sanders, an eminent professor of New Testament studies at nearby Duke University, used to say, "The burden of proof belongs with whoever is making a claim." That is, if Price wants to argue that Jesus did not exist, then he bears the burden of proof for his argument. If I want to argue that he did exist, then I do. Fair enough."
—Bart Ehrman, Did Jesus Exist?:The Historical Argument for Jesus of Nazareth.

| Ineys a răspuns:

Pot da nu vreau.

| FreddieM a răspuns (pentru RoCkKiD):

Hahahahahaha

| RoCkKiD a răspuns (pentru HerculePoirot):

Ai vazut dovezile intr-un show al lui Dan Puric?

| Nilsson a răspuns:

Nu ne ajută cu nimic să ne credem buricul pămantului.

| Celcestietot a răspuns:

Ăștia au descoperit cel mai vechi schelete uman sau cea mai veche parte a unui schelete recent, anul acesta. Noi doar presupunem că am plecat din Africa, noi dovezi se vor descoperi tot timpul, teoriile se vor schimba. Nimic nu este sigur, totul este doar o presupunere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Faptul ca am plecat din Africa este de necontestat. Cand? asta se mai discuta
Varianta simplificata este ca circa acu 40.000 ani, insa trebuie sa-ti imaginezi ca n-am migrat asa deodata, ci treptat grupuri de indivizi etc In zonele din orientul mijlociu s-au gasit si schelete de aproape 100.000 ani. Cel mai probabil grupuri de indivizi au migrat si mai repede, insa nu au lasat un impact considerabil
Insa de pe acum 12.000 de ani, apar primele dovezi de necontestat despre primele asezari umane, toate situate in zona orientului Mijlociu, Ulterior in zona Marii negre- marii Caspice undeva acu 8000+ ani, incep a se dinstinge proto indo-europenii care stau la baza popoarelor europene si nu numai. Astia au migrat inspre vest au trecut prin aceste zone asa ca au lasat schelete in urma.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu știm nimic sigur, doar presupunem, la fel cum presupunem că există sau nu viața inteligentă pe alte planete. De ce să fi plecat din Africa și nu din alt continent dacă este să o luăm așa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Deoarece pentru mare parte din ultimele sute, milioane de ani Eurasia( geografic europa si asia tin de acelasi continent ) temperaturile erau foarte scazute, clima nefavorabila primatelor. In perioadele cand s-a incalzit primatele s-au extins in afara africii, numai ca ulterior sa fie exterminati de valurile noi de frig persistent.
Antarctica- Nu trebuie sa spun de ce.
Australia -nu existau maimute
Americi :cateva exista ceva specii de maimute dar origineaza din Africa. Se estimeaza ca au ajuns acolo cand continentele erau mai apropiate, prin copaci cazuti, dusi de valuri