kongeriket
| kongeriket a întrebat:

Mai mulţi psihologi, dar şi câteva studii, au arătat faptul că persoanele care sunt înverşunate împotriva înseşi existenţei homosexualităţii sunt ei înşişi gay reprimaţi.
Mai pe româneşte, homofobii au cele mai multe tendinţe homosexuale pe care reprimându-şi-le în mod repetat, îşi provoacă frustrări imense ducând şi la o agresivitate în limbaj (şi chiar fizică) a acestora faţă de alţi homosexuali.

1. Ce părere aveţi? Sunt oare cei mai agresivi homofobi ei înşişi nişte homosexuali reprimaţi?
2. Indiferent de răspunsul de la prima întrebare, homosexuali reprimaţi în general există. Cine credeţi că e de vină sau, altfel spus, ce îi face să-şi autosuprime aceste dorinţe?
3. Ştiinţa încă nu ne poate da un răspuns complet şi raţional pentru existenţa homosexualităţii ceea ce înseamnă că încă putem filosofa mult şi bine. Prin urmare: Cum consideraţi voi că apare homosexualitatea în ceea ce priveşte o persoană? O consideraţi ceva genetic? Ceva indus în urma unor evenimente din timpul copilăriei/adolescenţei? Apare ea cumva din cauza dezamăgirilor repetate trăite în compania sexului opus?(lesbiană pentru că bărbaţii "e porci"/homosexual pentru că femeile "e nişte panarame") Sau ce anume? Şi, desigur, de ce consideraţi astfel?

Surse:
1. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8772014
2. http://danielasartori.com/homophobia_homosexuality_Adams _Wright_Lohr.pdf

P. S.: Vă rog evitaţi implicarea argumentelor religioase, măcar pentru întrebările 1 şi 2.

Răspuns Câştigător
| NickiMinaj a răspuns:

Homosexualitatea ( nu stiu daca e recunoscuta ca 'afectiune', dar tind sa cred ca da ) e in primul rand aia endocrina. mai poate fi si datorita unor traume, dar si datorita cutumei, deseori adevarata 'barbatii e porci/femeile e curve'. de asemenea, poate fi mimata - masca purtatorului devenind fata purtatorului.
homofobii, ca multe alte categorii umane inversunate impotriva unei alte categorii, sunt cretini, le e frica de ceea ce nu inteleg. a spune ca sunt neaparat homosexuali reprimati e o generalizare gratuita, merg pe varianta cu, cretini. cat despre punctul 2, sunt sute de oameni, milioane, miliarde care-si duc viata ca niste roboti sociali, cumparandu-si buna parere a celorlalti prin tzoale, masini ( in cazul celor bogati ) sau aspirand tainic la cei bogati - ar trebui sa ma mire faptul ca ar face orice pentru acceptarea sociala? hmmmnu.

76 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Aici ai dreptate.Trebuie sa recunosc. Dar apa calda s-a inventat de mult.Aici vorbim de abc-ul psihanalizei.
Cei care da stupizi cu miile, pozeaza in victima cind primeste unul.
Cei care au dificultati sa inteleaga al treilea principiu al dinamicii sunt numai cu stiinta in gura, citeza oameni celebri de stiinta, studii stiintifice, grupuri de psihologi etc.
Citez o perla motaneasca: "Pentru a se realiza o decolare propriu-zisă nu-ţi trebuie aer neapărat.Navetele stăteau pe Lună mulţumită gravitaţiei pe care o are Luna, gravitaţie care, deşi e mai mică decât a Pământului, e suficientă ca să ţină o navetă pe ea."
Si lista poate continua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai ai timp pentru tot felul de timpenii? Ptr ca, hai sa acceptam ca ar fi asa, cu ce naibii ne incalzeste?

| haiZI a răspuns:

Isi reprima sentimentele, luand masca normalitatii, pentru a fi aceptati.
Cauza poate fi genetica doar in cazul aparitiei unei anomalii a naturii.Pe romaneste:unii nu reusesc sa nimereasca gaura care trebuie.Cazuri similare si dovedite stiintific au aparut si in randul animalelor, dar e vorba de un procentaj insignifiant.
Cauzele pot fi de ordin psihologic:orice familie infleunteaa cresterea si dezvoltarea copilului.In bine sau in rau.Totusi doar 10% din copii homosexualilor au adoptat aceasta orientare sexuala pe parcurs.
Homosexualitatea poate aparea(sau este adoptata) in urma dezamagirilor, neincrederii in propia persoana sau a persoanei de sex opus, de unii.Am observat cateva cazuri de oameni frustrati care gandesc:femeia e panarama chiar si aici pe site.
Intrebarea mea este:de ce iti pui tu intrebarile astea kongeritek Si in ce tabara te situezi?, ce crezi tu despre persoanele homosexuale si aici lasa deviza TPU deoparte.

| tyana a răspuns:

Am avut un coleg de servici care la prima vedere iti dadea impresia unui mare afemeiat.Marea majoritate a doamnelor il ocoleau, evitau sa ramana cu el in aceeasi incapere pentru ca mereu facea aluzii sexuale de asemenea maniera incat o fata a depus plangere pentru hartuire sexuala.
Trebuie sa mai spun ca era casatorit de 16 ani, avea o fiica, o sotie extrem de frumoasa si in general erau considerati o familie reusita la prima vedere.
Peste ceva timp am auzit ca divorteaza, motivul fiind nu o femeie ci un barbatstraight face
Eu nu judec pe nimeni, fiecare face ce vrea cu viata lui, dar gandindu-ma la modul aproape agresiv in care acest tip curta femeile si facand o conexiune cu ce ai spus tu, ma gandesc ca omul vroia sa isi dovedeasca lui ca e heterosexual prin cat mai multe cuceriri feminine.Nu stiu daca a avut dezamagiri din partea femeilor pentru ca era un barbat extrem de atragator caruia banuiesc ca putine femei i-au spus, nu!
E posibil ca homosexualitatea sa apara si in urma unor dezamagiri, e posibil sa fie implicata si o cauza genetica(asa cum e in cazul alcoolului) sau pur si simplu acesti oameni isi gasesc implinirea intr-o jumatate de acelasi fel cu ei.
In Romania insa homosexualitatea e considerata pacat, perversiune, problema psihica! Am citit pe un site medical un strigat disperat de ajutor al unui barbat care se simtea atras de barbati si medicii si psihologii de acolo il indrumau spre psiholog si psihiatru, iar ceilalti spre popi sa se spovedeasca!
Concluzia mea e simpla:sa nu judecam oamenii dupa orientarea lor sexuala niciodata.Motivele pentru care unii fac astfel de alegeri poate ca nu le stiu nici ei, dar omul are doar o viata si daca si pe aia o traieste doar pentru a da bine in ochii majoritatii, ma intreb lui ce ii mai ramane? Banuiesc ca devenind homosexuali oamenii nu renunta la principii si automat trebuie priviti ca niste paria ai societatii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Kongeriket asta e ca aia cu onanistii; au par in palma. din cateva povesti cu detinuti si detinute, am inteles ca e vorba de necesitatea de a simti nu numai sufleteste, ci si fizic o atingere o imbratisare a altuia.asta intr-un mediu in care sunt persoane de acelasi sex, mult timp.luni, ani.nu-mi explic cum poate un barbat sa se simta atras fizic de altul.imi repugna ideia de sex intre doi barbati.nu si intre doua femei.nu stiu de ce dar nici nu ma intereseaza.in rest; fistecare cu pasarica lui.

| SatanaInIzmene a răspuns:

Vesnica pomenire laughing @Kongeriket, eu sunt mai de moda veche, tati, si nici pe departe atat de batran pe cat par.Chiar deloc.
Uite cum vad ochii mei situatia, cu toate ca nu prea vroiam sa ma bag in discutii unde o sa se lase cu certuri, cu mustrari morale, cu principii vizionare ale unor orbi etc.Homosexualitatea,ca e ea reprimata, expusa, mediatizata, condamnata e o - BOALA.Si scriu boala cu majuscule ca sa vada si entuziastii - FREE MIND.Cum apare? Cum evolueaza? Cum se manifesta intr-un final si care sunt cauzele? Stii ce? NU MA INTERESEAZA.Clar,toti avem pasaricile noastre, cum zice si @Crinu, asta nu inseamna ca pentru pasarica mea exista neaparat o creanga de sustinere.Nu frate, sunt bolnav, am nevoie de tratament ( psihologic, psihiatric, pe baza de socuri elecrice, pe baza de incarcerare ) asta sunt si cu asta merg.
Nu incer sa-mi gasesc scuze in copilaria-mi maltratata de parinti, in dezamagiri crunte din dragoste s. a. m. d Daca homosexualilor le gasim scuza, pai de ce nu am gasi scuza si pedofililor? Pai ce, lor le plac copiii, au avut in copilarie o papusa preferata si au ramas blocati la ea.Papusa s-a dus dracu si acum cauta un inlocuitor in fetitele blonde cu ochii albastri. Ce ai cu el? E si el om si-si cauta alinarea din copilarie.
Vezi?!
De ce homosexualii sunt mult mai acceptati si pedofilii sunt vanati mai rau ca vrajitoarele.Ambii au probleme cu capul.Merita tratament egal.
Ca tot suntem in epoca ¨free sex cu oricine si cu orice ¨, de ce nu legalizam necrofilia si zoofilia? Eu am o gainusa preferata si vreau s-o dezvirginez inaintea nenorocitului de cocos.Ai ceva impotriva raised eyebrows Pai daca cu mine ai, la homosexual de ce nu ai de comentat.Totul se rezuma la partea din care privesti situatia. AVIZ : Nici macar sa nu incercati sa veniti cu moralitatea peste raspunsul asta ca ma intorc...hee hee
E mult de vorbit dar sunt sigur ca ai inteles esenta happy In principiu, daca natura insasi considera ca: femeie + barbat = wrong! lua masuri de foarte mult timp.

| Vizitiul a răspuns:

Pe tema homosexualitatii s-a cam spus ce trebuia sa se spuna. Eu ma-ntreb si va intreb, oare e valabil si in lesbianism aceasta teorie? S-au facut studii si pe aceasta tema? O fi diferit in cazul femeilor? Astept sa ma scoata cineva din ceata...Multumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Homosexualitatea este o boala cu care te nasti, nu poti sa urasti pe cineva care si-a ales alte practici sexuale, nu poti sa urasti pe cineva care nu si-a ales singur orientarea sexuala.Eu am avut un amic in armata homosexual, era asa de diferit fata de noi incat i-am schimbat numele pentru ca simteam langa mine o prezenta feminima si nu un barbat. Daca-l urasc? nu! suntem cei mai buni prieteni.
Homosexualitatea apare in momentul in care corpul ii dicteaza mintii, exista disfunctii hormonale ce nu se pot trata. sa te minti o viata intreaga ca esti normal nu mi se pare cea mai buna alegere, poti acumula si alte probleme psihice.
Sa evitam argumentele religioase?big grin undeva in biblie apare curcubeul(simbol LGBT) pe cer, asta inseamna ca Dumnezeu e gay?batting eyelashes

| haiZI a răspuns:

Homosexualitatea a luat nastere in manastiri deci e posibil ca zeul pe care noi il veneram sa fie de fapt doar rezultatul al mintii bolnave ale homosexualilor. Ok exista si maica sfanta ca mama, reprezentanta a sexului feminin. Dar de ce in biserici, manastiri peretii sunt plini de icoane si picturi doar cu barbati?

| NickiMinaj a răspuns:

Tyana: "cauza genetica(asa cum e in cazul alcoolului)" pe buune? de unde si pana unde?
TheBigDouche: homosexualii nu sunt un pericol pentru societatea mult iubita, in comparatie cu pedofilii. a, cat despre faza cu natura, permite-mi sa-mi dau ochii peste cap (virtual) si sa-ti spun ca nu stii ce vorbesti. de fapt stiu eu ce vorbesti : prejudecati ieftine.

| haiZI a răspuns:

Daca homosexualitatea va fi vreodata aceptata ca si normalitate, orientare sexuala(bolnava) sau sa gasesc langa gay in dictionar cuvantul afectiune Eu imi tau jos scula si imi gasesc o femeie care sa ma iubeasca si fara.Atunci ce mama naibii mai ai de spus? Deci n-ai cu cine frate, n-ai cu cine.Tratamentul e costisitor, propaganda multa.Sa se adope aceeasi politica ca si in unele tari sarace si sa fie executati ca da in unele tari persoanele gay sunt executate, impuscate in cap.Deci du-te acolo si spune unei tari intregi ca tu esti gay.

| tyana a răspuns:

@Roxa din cei 16 ani lucrati in sanatate, multi din ei lucrati cu persoane care au probleme cu alcoolul.http://drugrehabexpert.org/alcool-de-reabilitare/cauzele-abuzului-de-alcool Uite aici cateva informatii in acest sens.

| SatanaInIzmene a răspuns:

Oooo, Roxa, ce replica inteligenta. Uite o intrebare cu 3 variante de raspuns. Poti sa apelezi la oricine din lume.
Tatal tau era homosexual. Unde ajungeai tu in stadiul de spermatozoid:
1.In anusul altui barbat.
2.In gat
3.Inchisa intr-un prezervativ si aruncata la gunoi.

kongeriket
| kongeriket explică:

Nu pot să nu remarc veşnica ipocrizie: Homosexuali = Naşpa; Lesbiene = OK!
În fine.
@larix: Din punctul meu de vedere tu nu exişti. La revedere.
@anonim: Dezbatem, nu ne încălzim.
@haiZI (răspunsul 1): "au aparut si in randul animalelor, dar e vorba de un procentaj insignifiant." - Păi şi în rândul oamenilor e un procent insignifiant. Undeva între 5 şi 13% ( http://www.avert.org/gay-people.htm - studiile alea sunt pentru Marea Britanie şi SUA, statistici mondiale nu cred că există - ah, uite că şi wikipedia ştie câte ceva: http://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_sexual_orientation).
Tot cam 5-10% e şi în rândul unor animale (în special la lei şi cimpanzei unde s-a studiat mai cu atenţie).
După cum se vede şi-n statisticile de mai sus, se pare că ceea ce a publicat un doctor (psihiatru) scandinav la începutul anilor 2000 este în mare parte adevărat. Dânsul zicea că există 7 "nivele" ale orientării sexuale (1 - heterosexual - 7 - homosexual) şi spunea că maxim 3% din populaţia planetei se situează într-unul din cele două nivele extreme. El puncta astfel că heterosexualii sunt mai degrabă pe nivelul 2 (cel puţin un gând gay de-a lungul vieţii sau un film gay care să-i fi plăcut) iar homosexualii sunt pe nivelul 6 (cel puţin o experienţă plăcută cu o femeie de-a lungul vieţii).
Care e părerea mea? Am mai spus-o şi-o repet: Câtă vreme nu-mi vine mie în pat, nu-mi face mie avansuri sau altele de genul, eu sincer n-am nicio problemă. E treaba fiecăruia ce face în dormitorul său şi consider aberant să stigmatizez un om doar pentru că el se "scarpină" diferit faţă de mine în intimitatea lui.
@tyana: Am citit mai de mult pe un forum părerea unei doamne psiholog care spunea acelaşi lucru şi anume că mulţi bărbaţi atrăgători se dovedesc a fi gay iar dânsa punea problema dacă nu cumva chiar acest aspect i-a făcut să devină aşa. În rest, sunt de acord cu cele spuse.
@crinu: Eu asta n-o-nţeleg de la niciun homofob: Le repugnă ideea de doi bărbaţi dar nu-i deranjează ideea de două femei, asta în ciuda faptului că tot act homosexual este şi lesbianismul.
@TheBugDude: Aşa ca chestie îţi spun că apărătorii drepturilor persoanelor gay sunt primii care condamnă pedofilii. E ilogic să compari gay-ii cu pedofilii, cu necrofilii sau cu zoofilii. E ca şi cum ai compara scobitori cu portocale şi ciuperci. Aici vorbim de homosexuali, adică de persoane care sunt în relaţii consensuale. Nu de violuri homosexuale sau de abuzuri fizico-emoţionale, abuzuri cu care nici homosexualii nu sunt de acord din aceleaşi motive din care nu suntem nici noi heterosexualii de acord.
În cazul pedofililor e vorba de fapte care produc efecte grave asupra persoanei abuzate. Şi-n plus, nu toţi pedofilii sunt gay. În schimb, în cazul gayilor e vorba de relaţii în care ambii aleg să rămână în relaţia respectivă şi niciunul dintre ei nu se simte abuzat sau lezat în vreun fel. (aceiaşi chestie valabilă şi în cazul lesbienelor)
"daca natura insasi considera ca: femeie + barbat = wrong! lua masuri" - Sunt de acord cu tine că natura este în mare parte o dictatură. Dar, pe de altă parte, te-ntreb: De ce ar trebui să luăm noi măsuri în numele naturii?
@Lora: O întrebare dacă-mi permiţi: Ai trecut deja printr-o astfel de "experienţă"? Căci dacă nu, ceva-mi spune că n-ai de unde să ştii cum ai reacţiona. Când am fost într-o altă ţară, am trecut prin faţa unui local cunoscut ca fiind al gayilor şi aveau organizat acolo un "bal mascat". Şi afară erau doi "ei" şi două "ele" (cupluri separate) care se sărutau.
Aşa ziceam şi eu că "vai, nu ştiu cum aş reacţiona". În afara faptului că am râs un pic pentru că un el avea o costumaţie cam bizară (că deh... era bal mascat) în rest n-am avut o reacţie prea repulsivă. Nu ştiu, poate era de vină spiritul oraşului respectiv care în general era extrem de tolerant?!
Habar n-am dar cert e că n-am reacţionat nici pe departe atât de violent (mental sau fizic) aşa cum aş fi crezut eu iniţial.
Şi nu ştiu cum să-ţi spun dar pe mine părinţii m-au crescut cu muzica lui Queen (printre altele) şi crede-mă că n-o să am niciodată vreo problemă să ascult o muzică scrisă sau interpretată de un gay. "Worship the music, not the musician(s)!"
@Drojdier: Nu din ce ştiu eu. O să mai caut şi când sau dacă voi găsi, voi reveni cu o întrebare. Deşi, dacă citeşti atent sursele, vei constata că vorbesc puţin şi studiile citate aici despre lesbiene.
@fanaticdupatine: Semnul comunităţii LGBT nu e chiar curcubeul. Curcubeul e fix spectrul luminii ROGVAIV(Roşu-Orange-Galben-Verde-Albastru-Indigo-Violet) în vreme ce steagul LGBT e ROGVAV (deci fără Indigo).
În altă ordine de idei, când făceam voluntariat în cadrul unui ONG care apăra drepturile persoanelor infectate cu HIV, pe lângă numărul mare de persoane heterosexuale, printre membri erau şi vreo câteva persoane gay. Şi ca-n orice pădure cu uscăturile ei, am cunoscut şi gay HIV pozitivi pe care-mi venea să-i bat 29 de ore din 24 dar nu pentru că erau gay ci pentru că erau inconştienţi şi/sau de-a dreptul proşti; dar am cunoscut şi gay cu care era o plăcere să stai la poveşti şi cu care râdeai de pocneai (cu toate că, vorba ta, simţeai o prezenţă mai degrabă feminină în preajma lor).
La urma urmei, aşa cum există heterosexuali debili, există şi gay debili.
@haiZI (răspunsul 2): Este destul de cunoscut faptul că de-a lungul istoriei (dar şi în prezent) un procent mărişor de clerici sau călugări au manifestat interese homosexuale sau chiar au întreţinut (şi încă întreţin) raporturi homosexuale. Pe de altă parte, însă, homosexualitatea ca fenomen este încă din epoca picturilor rupestre; desene ilustrând raporturi homosexuale fiind găsite în numeroase peşteri şi fiind datate cu peste 8000 de ani în urmă.
Fenomenul e mult mai vechi decât toate religiile încă existente.
@Roxa: Homosexualitatea a fost scoasă din nomenclatorul de afecţiuni psihice încă din anii '70. În rest sunt de acord cu ceea ce spui.
@haiZI (al treilea răspuns): M-aş fi bucurat teribil ca acest al treilea răspuns să nu fi existat. Practic, execuţiile pe motiv de homosexualitate nu sunt cu nimic mai presus întru justificare decât execuţiile pe motiv de "erezie" sau "vrăjitorie". E aberant în totalitate.

Discuţia rămâne deschisă.

Răspuns utilizator avertizat
| haiZI a răspuns:

Eu as fi tacut daca nu te-ai fi luat de TheBugDude. Postul lui a fost impecabil, logic chiar amuzant.Si crede-ma ca pentru un om normal(cu orientare sexuala normala) e foarte greu sa rada sau sa faca o gluma pe tema homosexualitatii.Sunt sigur ca si-a dat silinta, cel putin eu nu as mai fi completat nimic.Si daca tu nu ai inteles ideea pe care care theBugDude a prezentat-o, se referea:la incetarea promovarii a imoralitatii.Si da, daca as fi avut 2 tati as fi scarbit de-a dreptul.Imposibil sa dezvolt sentimente de afectiune pentru asa persoane. M-as gandi serios sa ma sinucid sincer, pentru o viata pe care eu nu am ales-o.Ci altcineva a ales in locul meu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"homosexualitatea nu mai este considerata a fi o mostenire genetica, ci o consecinta a convietuirii cu parinti homosexuali, o consecinta a incestului, a abuzului sexual in copilarie sau a relatiilor cu profesori homosexuali, care nu sunt nici pe departe inofensivi" 1
sau
"... asa cum rezulta din bibliografia identificata atitudinile pe care le au persoanele homosexuale in interiorul grupului sunt: heteronegativismul, agresivitatea, violenta, comportamentul la risc pentru infectia HIV si abuzul de substante, trauma si riscul suicidar la adolescentul homosexual" 2
sau
"dar bine ar face sa se abtina, luptandu-se cu egoismul sau, de la presiunea pe care o exercita asupra copiilor sau adolescentilor. Pentru ca, repetam, homosexualitatea nu este un dat genetic, ci o practica sexuala favorizata social, un obicei care se deprinde din practica, in prezenta, la indemnul sau constrangerea homosexualilor experimentati" 3
sau
"comunitatile de homosexuali sunt un important rezervor de microorganisme cu potential patogen" 4
sau
"... homosexualii... un focar epidemic tot mai extins" 5.

Convingei pe ei ca se insala si ne convingi si pe noi.lol.In privinta executarii a persoanelor gay aceasta actiune a fost adoptata de mai multe tari sarace.Deci daca esti pe dos, practic te-ai ars. Putin le pasa lor de propaganda ta.Nu cred ca e o solutie dar nici nu vreau sa ajung sa-mi scot copilul la plimbare si sa vada 2 barbatii ca se ling.dezgustator.

| SatanaInIzmene a răspuns:

Kongeriket : ¨ Asa ca chestie iti spun ca aparatorii drepturilor persoanelor gay sunt primii care condamna pedofilii ¨ - sa dea draq, aparatorii unor bolnavi condamna alti bolnavi! Asta ca gay-ii sa iasa fata curata in comparatie cu nenorocitii aia de pedofili care maltrateaza sufletul copilului, nu?
Stai sa ne intelegem, ca parca vad cum apare vreun destept zicand : Aaaa, pai tu ii aperi pe pedofili si ii condamni pe gay - Baaai, nu apar pe nimeni si nu condamn pe...de fapt, condamn doar propovaduitorii bolii si pe fanaticii sustinatori ai unei comunitati ...anormale.Efectul de maltratare psihologica a copiiilor il au si unii si altii.Imaginea unor gay, sau zoofili, sau necrofili, sau ce-or mai fi ei, expunandu-si preferintele sexuale in fata lor, ramane vesnic si iremediabil imprimata in retina si-n creier.
Mi se rupe de consimtamantul fiecaruia, ca se iubesc si isi dau la fund.BOALA e boala.Nu trebuie mascata si impachetata frumos, apoi servita publicului ca ceva : New Age! E stricaciune si puteeeeeee de la departare.
Aceiasi intrebare ti-o pun si tie si tuturor sustinatorilor gay sau a oricarei anomalii.

Tatal tau era homosexual. Unde ajungeai tu in stadiu de spermatozoid?
1.In anusul altui barbat
2.In gat
3.Inchis intr-un prezervativ si aruncat la gunoi.

Zi tu acum.Nu-ti pare bine ca tatal tau e hetero?

| haiZI a răspuns:

Ultimul post anonim imi apartine, nu stiu ce naiba are de posteaza asa. Kongeritek eu nu stiu daca tu esti doar sustinator al homosexualitatii(a anormalului) sau esti chiar tu insuti de orientare sexuala gay ideea ramane aceeasi:oamenii care au un anumit confort din toate punctele de vedere, al normalitatii in primul rand nu vor acepta niciodata ideea de gay ca si normal.Nu trebuie sa ne schimbam noi(oamenii normalii) ci ei(persoanele gay).

kongeriket
| kongeriket explică:

@haiZI: E al doilea atac la persoană la adresa mea în două întrebări consecutive ale mele. Ceva e-n neregulă cu tine.
Vă spun foarte sincer că sunt profund dezgustat de faptul că atunci când unii oameni simt că pierd o dezbatere, că rămân fără argumente sau pur şi simplu nu au ce spune, preferă să jignească autorul/autorii moţiunii suspuse dezbaterii.
E o practică destul de curentă în rândul celor care pur şi simplu nu sunt în stare să poarte o dezbatere.
Ce treabă are orientarea mea sexuală cu dezbaterea de aici? Ce treabă are orientarea sexuală a tatălui oricăruia dintre cei de-aici cu dezbaterea în sine?
Cât priveşte postul tău anonim, am şi eu întrebare: Sursa?
Că văd că ai ghilimele, poate ne indici sursa.
Ah... şi încă o chestie: Într-o dezbatere nu se pune problema de a convinge o tabără că cealaltă are dreptate întrucât de cele mai multe ori aşa ceva este imposibil.
Scopul unei dezbateri este să schimbăm păreri între noi, preferabil fără să ne jignim.
HaiZi, pe bune, e chiar aşa de greu să scrii Kongeriket? Ceva-mi spune că-mi poceşti nickname-ul în mod intenţionat. Ce nu înţeleg eu este ce vrei să demonstrezi prin asta. Superioritate? Normalitate? Sau ce?
Ah şi... TheBugDude: Aici nu discutăm strict doar despre actul sexual în sine ci despre întregul subiect al relaţiilor homosexuale.
Multora nu le place să recunoască (recunosc că nici mie uneori) dar relaţiile homosexuale reprezintă mai mult decât doar trasul pe dos şi "69 male2male".
Dar, spre deosebire de unii, eu înainte de a fi ferm convins că m-aş sinucide dacă aş locui cu doi gay în casă prefer mai întâi să încerc să înţeleg, înainte de a da verdicte şi de a arunca cu rahat doar de dragul de a arunca cu rahat.

Mesaj către toată lumea: Scopul dezbaterii nu este să fac eu (sau oricine altcineva) propagandă pro gay sau propagandă întru recunoaşterea gayilor ca fiind normali sau orice altă porcărie de genul acesta. NU! Scopul dezbaterii acesteia este chiar dezbaterea în sine, conştientizarea şi înţelegerea fenomenului.
Nu ne putem face că un fenomen nu există pentru ca acesta să dispară. Nu putem spune că cineva este bolnav în vreun fel doar pentru că noi nu am face aşa ceva şi apoi să pretindem c-am înţeles fenomenul şi că i-am înţeles pe apartenenţii fenomenului.

Răspuns utilizator avertizat
| haiZI a răspuns:

Kongeriket tu vrei de fapt aprobarea noastra, nu sa dezbati.Eu nici macar nu imi pun intrebarile astea si de asta ma intrebam doar, tu de ce o faci?
In privinta dezbaterii te contrazici singur:care e ideea sa mai dezbati daca oricum tu vei ignora tot ce nu se potriveste cu ideiile si conceptiile tale.Si,stii ai spus-o chiar tu intr-un post anterior:un om nu ataca persoana ci argumentul sau ceva de genul.Deci eu nu te atat pe tine ci tampeniile pe care le sustii.Si daca spui din nou, ca e doar dezbatere care e rostul?, unde duce asta.Intrebarile astea o sa ti le pui multa vreme, fara sa gasesti un raspuns sau sa fii aprobat de sustinatorii normalitatii.De abia pot sa scriu ca am virusi in privinta scrisului pocit.

| SatanaInIzmene a răspuns:

Off-topic : Esti baiat inteligent, iti place sa expui lucrurile asa cum sunt, fara menajamente si compromisuri.Scrii fluid, idee dupa idee, fara noduri si fara zig-zag-uri menite de a incurca.Esti atent la ce scrii, dar forma pe care o expui in scris e destul de agresiva si de foarte multe ori iti atrage antipatii.Vezi tu, nu toti raman cu ideea din spatele textului, multi raman cu textul in fata ideii.
Ai tendinta ( de foarte multe ori ) de a spune, nu literalmente, ci in subintelesul frazei : Bai, taci draq ca habar nu ai ce spui! - dar subintelesul textelor se intelege mai bine decat textul afisat.
Ok, asta a fost ca o parere personala. Poti sa inveti ceva sau sa o dai uitarii. Faci ce vrei happy

On-topic : In primul raspuns am zis: ¨ ...cu toate ca nu prea vroiam sa ma bag in discutii unde o sa se lase cu certuri, cu mustrari morale, cu principii vizionare ale unor orbi etc ¨ - premonitie adeverita laughing Eu stiu ca nu putem avea toti aceleasi conceptii, stiu ca ceea ce mie mi se pare normal, pentru tine e pe dos si invers.Stiu ca suntem oameni si diversitatea fiecaruia da nastere unor idei sau concepte, acceptate sau condamnate de multa lume.Imi place lumea in care traiesc, asa imperfecta cum este.Imi plac oamenii diversi cu activitati stric caracteristice. Dar, ca exista acest dar...NU m-am ferit niciodata sa condamn ceva ce este de condamnat, doar de dragul unui grup de oameni sustintori ai acelei probleme. Da, daca eu sunt singurul care condamn asa ceva, inseamna ca problema e la mine, dar cand cei care condamna sunt mai multi decat cei in cauza, atunci problema este la ei.

Intr-o padure de pomi fructiferi, nu poate aparea un maracine si sa spuna : Hei, e ok sa faci ciulini in loc de fructe!
Sa mori tu! - or sa zica pomii care fac fructe de mii de ani ( happy )

kongeriket
| kongeriket explică:

@haiZI: "tu vrei de fapt aprobarea noastra, nu sa dezbati" - E incredibil. Eu explic explicit tu negreşit mă înţelegi greşit.
"tu vei ignora tot ce nu se potriveste cu ideiile si conceptiile tale" - Răspunzând şi contraargumentând nu mi se pare că ignor ci că încerc să înţeleg cea mai mare parte a contraargumentelor. Ah... că etichetez ca aberant texte de genul "homosexualii trebuie executaţi", e altă poveste. Dar asta nu se cheamă ignoranţă a unui contraargument ci minimă decenţă şi evitarea extremismelor. Ştii foarte bine că nu mi-s dragi creştinii fanatici dar n-am avut niciodată tupeul de a le contesta însăşi existenţa (susţinând executarea lor) sau alte considerente de tip radical. La urma urmei cu ce-aş fi eu mai presus decât ei gândind aşa? E aceiaşi chestie şi-aici: Cu ce te dovedeşti mai presus şi mai normal cerând executarea homosexualilor?
"Eu nici macar nu imi pun intrebarile astea si de asta ma intrebam doar, tu de ce o faci?" - Fix aceiaşi chestie. Dacă tu nu-ţi pui aceste întrebări, nu înseamnă că nimeni n-ar trebui să şi le pună sau că cei care şi le pun sunt bolnavi sau cumva inferiori ţie. În fond, aşa a progresat omenirea în toate direcţiile: Punându-şi întrebări!
Aşa am aflat că Pământul nu e plat, punându-ne întrebări! Aşa am aflat că Parkinsson-ul sau Alzheimer-ul nu sunt pedepse divine sau posedări demonice ci afecţiuni pe care le tratăm.
Întotdeauna mi-am pus întrebări asupra tuturor fenomenelor pe care nu le-am înţeles şi prefer să-mi pun întrebări decât să etichetez direct ca fiind boală, sau ceva rău prin definiţie, aşa cum unii de-aici o fac.
@TheBugDude: Ok, mersi pentru aprecieri. Ştiu că uneori am un mod de expunere care poate fi perceput de unii ca fiind agresiv dar asta nu înseamnă că este un aspect neapărat negativ. În fond şi la urma urmei, o dezbatere "aprinsă" este o dezbatere mai antrenantă decât una în care stăm toţi cuminţi şi cu capul în jos ca nu care cumva să părem agresivi.
Dacă în unele momente intenţionez să spun "bă taci dreacu' că habar n-ai ce spui", atunci când o fac, o fac într-un mod argumentat, explicându-i interlocutorului de ce vorbeşte în dodii.
Dacă eu vin şi spun "Pământul e plat pentru că aşa am visat eu azi-noapte" şi 100000 de oameni în spun "taci dreacu' că mănânci borş", eu o s-o cred tot pe-a mea. Dar dacă vin aceiaşi 100000 de oameni şi-mi spun "bă nene, vezi că nu e plat pentru că (introdu surse şi argumente ştiinţifice aici)", s-ar putea să-mi reconsider poziţia.
Cât priveşte exemplul tău cu pădurea de pomi fructiferi, îl consider nepotrivit din simplul motiv că nu se aplică doar la mărăcini. Privind strict simplist şi prin exemplul tău, numeroase fructe şi legume pe care le consumăm noi astăzi au apărut exact ca în exemplul tău (roşia, de pildă, sau pepenele verde cu miez galben - pot servi ca exemple). Şi în aceste cazuri tot cu "să mori tu?" (la figurat vorbind, desigur) au reacţionat "vecinii" care făceau fructe într-un fel "de mii de ani".
Cât priveşte asta cu "dacă mulţi fac aşa = e bine" e un argument care nu funcţionează mereu şi e destul de relativ. Mulţi oameni consideră circumcizia feminină ( http://www.sfatulmedicului.ro/......inina_6082 ) ca fiind în regulă, dar asta nu înseamnă că este; mulţi oameni consideră că e necesar un război sfânt, dar asta nu înseamnă că este şi astfel putem continua la nesfârşit.
Repet: Scopul este să dezbatem dacă într-adevăr homofobii sunt ei înşişi homosexuali reprimaţi şi să ne dăm cu părerea în ceea ce priveşte acest aspect. Atât! Nu ne punem problema dacă homosexualitatea reprezintă vreo normalitate sau nu. Cel puţin eu nu-mi pun astfel de probleme căci în viziunea mea normalul şi-l stabileşte fiecare în propriul dormitor şi câtă vreme se simte bine astfel, atunci e bine.
Exemplu personal: Din punctul meu de vedere sexul anal este dăunător şi anormal. Reacţia? Eu nu cer şi nu accept să fac sex anal cu o femeie. Dar care-i şmecheria dacă vecinul de la 3 preferă asta şi de asemenea şi soţia lui e de acord cu asta? De ce-ar fi treaba mea să mă bag peste "normalul" lor?

| haiZI a răspuns:

Din moment ce nu suferi de homosexualitate(daca e sa o iei ca si boala) sau de homofobie, e greu sa-ti dai cu parerea.
E ca si cum ai spune ca tu stii cum e sa ****, cand de fapt tu esti virgin.

| SatanaInIzmene a răspuns:

Mda...
Postare fara sfarsit.Eu ma retrag.Am spus tot in raspunsurile de mai sus, in special in ultimul. Daca iti place sa rastalmacesti cuvinte, fraze si exemple din raspunsuri, nu vei invata nimic, doar iti vei intari convingerile personale.Dezbaterile se fac cu usile creierului deschise.La tine sunt semi. Fara suparare.
Pa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@TheBugDude:
"Tatal tau era homosexual. Unde ajungeai tu in stadiul de spermatozoid:
1.In anusul altui barbat.
2.In gat
3.Inchisa intr-un prezervativ si aruncata la gunoi."

Si asa planeta e suprapopulata. Mai conteaza unde ajungeam/ai? Nu e obligatoriu ca toata lumea sa aiba copii. Uite, de exemplu, cazul lui "haiZI", nu-ti pare rau ca tatal lui n-a fost homosexual (convins)? Am scapa si noi de un c****. Omul asta chiar are o gandire bolnava, putrezita. Jale, frate!
Cei mai agresivi homofobi sunt de fapt niste homosexuali reprimati? In 90-95% din cazutri - DA!
@kongeriket, respect!

Răspuns utilizator avertizat
| haiZI a răspuns:

Anonimule daca nu aduceai in discutie ca:planeta e suprapopulata aproape ca nu te-as fi recunoscut.Si daca normalitatea nu ar fi fost femie+barbat natura ar fi luat masuri si daca nu ar fi fost asa, acum nici tu nu te-ai mai fi nascut sa fi tampit.
Deci gay cu gay si normali cu normali ca nu se poate altfel.
Daca eu sunt bolnav ca-mi plac femeile tu esti batut de sorta sa sustii imoralitatea.Deci,imbecila e viata cu unii.Si sa te intrebi de ce, nu iti aduce un raspuns doar si mai multe intrebari.

| PhaseMorphXR a răspuns:

@TheBugDude

"Homosexualitatea, ca e ea reprimata, expusa, mediatizata, condamnata e o - BOALA.Si scriu boala cu majuscule ca sa vada si entuziastii - FREE MIND.Cum apare? Cum evolueaza? Cum se manifesta intr-un final si care sunt cauzele? Stii ce? NU MA INTERESEAZA."

Imi aminteste de un banc: Intrebare: 'Care e diferenta dintre prostie si ignoranta. Raspuns: NU STIU SI NICI NU MA INTERESEAZA (scris cu majuscule).
Explica-mi si mie, cum poate un verdict ca "e o BOALA" (cu majuscule) sa fie amplasata in aceeasi fraza, alaturi de "NU MA INTERESEAZA" (cu majuscule) in momentul in care vorbesti de particularitatile ei (a bolii). Nu ma intelege gresit, nu fac referire la subiect, ci doar la atitudinea ta, care miroase la fel de groaznic, in orice context ai pune-o. Practic tot ce ai scris dupa "NU MA INTERESEAZA" e stors de orice demnitate de a fi citit, tocmai pentru ca tu singur ti-ai taiat din credibilitate si reputatie, ai arat clar si concis ca vorbesti despre un subiect pe care nu-l cunosti si nici nu vrei sa-l cunosti si ai reusit ulterior, sa starnesti in randul receptorilor semne de intrebare in legatura cu varsta ta (atat biologica cat si intelectuala). Poti sa nu fi interesat de problema, insa ai putea macar sa vezi diferenta MAJORA (cu masjuscule) intre Homosexualitate, Pedofilie, Necrofilie, Zoofilie etc. in momentul in care decizi sa intri intr-o discutie care, in teorie macar, ar trebui sa aiba ca cerinta obligatorie 'detinerea cunostintelor minime' in legatura cu subiectul in cauza, la naiba' vorba aia, asta deja tine de bun simt si respect fata de oamenii (si in special timpul lor) care converseaza cu tine. Diferenta? Care anume? Prima situatie, Homosexualitatea, implica RECIPROCITATE si sentiment din partea ambelor parti (ding, anyone?), a doua situatie, Pedofilia, este automat degradabila si inacceptabila (din toate punctele de vedere) pentru ca se numeste ABUZ, respectiv una din parti nu are discernamant, iar in cazul ultimelor 2 situatii la fel, lipseste complet discernamantul uneia din parti.
Vezi!? Acuma ai si raspunsul la dilema ta in legatura cu perceptia diferita a homosexualilor in contrast cu celelalte... situatii.
Iar vechiul argument cu psihoterapia pentru homosexuali, in scopul schimbarii orientarii sexuale, e la fel de eficient ca si acupunctura la un picior de lemn. E ca si cum as merge la psihoterapeut pentru Polidactilie... daca fenomenul in cauza, are baza biologica deja discutia nu mai are rost, cu atat mai mult cu cat "NU NE INTERESEAZA".
Este Homosexualitatea o boala? Poate fi (In aceeasi masura in care Autismul e o boala, dar asta e alta discutie) exista si o baza la nivel Neuroanatomic (dimorfismul sexual Hipotalamic), insa acest lucru e datorat STRICT acestui fapt, nici macar argumentul Psihologiei Dezvoltarii nu isi are locul aici deoarece poti incerca la nesfarsit sa cresti un copil intr-un mediu populat 100% de oameni gay (de ex.), daca acel copil nu va avea baza biologica necesara sa raspunda intr-un anumit fel din punct de vedere sexual, el nu va fi homosexual, niciodata, punct. O fi creierul plastic, dar sa fim seriosi.
Atitudinea anti-gay e singura problema aici, nu oamenii gay propriu-zisi (atentie, am spus gay, nu pedo-, necro-, zoo-, din motivatia de mai sus). De ce? Pentru ca aceasta revolta are la origine o baza subiectiva si emotionala, indentica in echivalenta, cu cea din cazul a doua femei sau sau a doi barbati care au sentimente reciproce, sau chiar din cazul ipocriziei imbeciloide de gen "Lesbi - Yes pls!, Man-on-Man - Hell no!", absolut nicio baza reala, doar conceptii individuale despre o lume si o societate ideala, transformate in animozitati si ura, ce in unele cazuri pot fi cu greu diferentiate de Antisemitism, Rasism.