kongeriket
| kongeriket a întrebat:

Mai mulţi psihologi, dar şi câteva studii, au arătat faptul că persoanele care sunt înverşunate împotriva înseşi existenţei homosexualităţii sunt ei înşişi gay reprimaţi.
Mai pe româneşte, homofobii au cele mai multe tendinţe homosexuale pe care reprimându-şi-le în mod repetat, îşi provoacă frustrări imense ducând şi la o agresivitate în limbaj (şi chiar fizică) a acestora faţă de alţi homosexuali.

1. Ce părere aveţi? Sunt oare cei mai agresivi homofobi ei înşişi nişte homosexuali reprimaţi?
2. Indiferent de răspunsul de la prima întrebare, homosexuali reprimaţi în general există. Cine credeţi că e de vină sau, altfel spus, ce îi face să-şi autosuprime aceste dorinţe?
3. Ştiinţa încă nu ne poate da un răspuns complet şi raţional pentru existenţa homosexualităţii ceea ce înseamnă că încă putem filosofa mult şi bine. Prin urmare: Cum consideraţi voi că apare homosexualitatea în ceea ce priveşte o persoană? O consideraţi ceva genetic? Ceva indus în urma unor evenimente din timpul copilăriei/adolescenţei? Apare ea cumva din cauza dezamăgirilor repetate trăite în compania sexului opus?(lesbiană pentru că bărbaţii "e porci"/homosexual pentru că femeile "e nişte panarame") Sau ce anume? Şi, desigur, de ce consideraţi astfel?

Surse:
1. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8772014
2. http://danielasartori.com/homophobia_homosexuality_Adams _Wright_Lohr.pdf

P. S.: Vă rog evitaţi implicarea argumentelor religioase, măcar pentru întrebările 1 şi 2.

Răspuns Câştigător
| NickiMinaj a răspuns:

Homosexualitatea ( nu stiu daca e recunoscuta ca 'afectiune', dar tind sa cred ca da ) e in primul rand aia endocrina. mai poate fi si datorita unor traume, dar si datorita cutumei, deseori adevarata 'barbatii e porci/femeile e curve'. de asemenea, poate fi mimata - masca purtatorului devenind fata purtatorului.
homofobii, ca multe alte categorii umane inversunate impotriva unei alte categorii, sunt cretini, le e frica de ceea ce nu inteleg. a spune ca sunt neaparat homosexuali reprimati e o generalizare gratuita, merg pe varianta cu, cretini. cat despre punctul 2, sunt sute de oameni, milioane, miliarde care-si duc viata ca niste roboti sociali, cumparandu-si buna parere a celorlalti prin tzoale, masini ( in cazul celor bogati ) sau aspirand tainic la cei bogati - ar trebui sa ma mire faptul ca ar face orice pentru acceptarea sociala? hmmmnu.

76 răspunsuri:
| haiZI a răspuns:

P. S din punct de vedere al sexualitatii, nu fizic.
TheBugDude foarte bine cum gandesti.mai sunt oameni morali, cu principii, convingeri si idei modelate dupa tiparul normalitatii care sustin moralitatea prin preajma. Sfat:lasa-i pe astia sa comenteze si fa-ti viata omule ca daca te argumentezi cu ei la cati sunt, tu nu iti mai traiesti viata.Si ei sunt cei chinuiti, sa nu fim si noi. Ei nu vor sa fie aceptati si sa fie lasati in pace, ei vor sa le-o recunoasteam ca ce fac ei e bine, e normal, ca urmeaza cursul firesc al lucrurilor.La fel cum face si un depresiv ei se adancesc in aceasta stare tot mai mult si cu cat le acorzi mai multa atentie, cu atat ei isi intaresc convingerile. Ei vor ca si noi sa fim ca ei, cel putin unii.Deci,eu iau pusca.hai numai bine

| YourDailyApple a răspuns:

@haiZI
"Persoanele gay nu vor sa vada lucrurile din punct de vedere logic si poate nici nu pot."

Ce treaba are homosexualitatea cu logica? Logica e, ca exista oameni care dintr-un motiv sau altul simt atractie sexuala fata de acelasi sex. Asta e un fapt dovedit!
Tu chiar crezi ca heterosexualitatea e orientarea normala? Cine spune asta? Religia?
Uite cativa homosexuali intelectuali si mari filosofi, ce au fost repere importante pentru istorie : Sofocle, Platon, Socrate, Aristotel, Euripide.
Au fost ei mai anormali decat cei hetero?
Cred ca ma reprofilez si eu pe baieti thinking
Sunt un pic bi-curios smug

kongeriket
| kongeriket explică:

@haiZI: Ai cuvântul meu de onoare că eşti prima persoană care-mi argumentează principiul ipocrit potrivit căruia lesbienele sunt ok iar homosexualii nu.
Din punctul meu de vedere, ca tolerant, nu văd nicio diferenţă între un cuplul "el-el" şi un cuplu "ea-ea". Ambele sunt cupluri gay.
"Intr-un cuplu format de doua femei(cuplu lezby) satisfacerea sexuala se desfasoara in mod normal(stimularea vaginului), exact ca si in cazul unui cuplu format din barbat si femeie.Si nu spune ceva in genul:pai cum ca ambele sunt femei, intr-un cuplu normal barbatul penetreaza femeia. Da, ai dreptate. Dar daca eu, barbat fiind am parte de un accident si imi taie tot penisul jos, ce inseamna ca sunt femeie?" - N-am mai râs atât de bine de ani de zile de când m-am documentat despre acest subiect şi am citit atunci un teanc imens de reviste anti-gay (sau pro-normalitate, depinde cum priveşti).
"cel mai important organ, responsabil de sexualitatea fiecaruia e creierul." - cu asta sunt de acord, totuşi.
Oricum, amuzantă argumentaţia asta potrivit căreia lesbienele sunt ok pentru că actul lor sexual este ca un act sexual dintre o femeie şi un bărbat "accidentat". rolling on the floor
Asta o s-o ţin minte multă vreme.
Ce nu pricep eu, este ce te face pe tine să crezi că doar femeile pot dezvolta afecţiune una pentru cealaltă şi bărbaţii nu. Te-ntreb pentru că chiar şi femeile recunosc că sunt foarte invidioase şi deseori au mai multă încredere într-un bărbat decât într-o altă femeie.
Am mai povestit aici că am o amică bisexuală care în prezent locuieşte în străinătate şi-mi spunea că a experimentat şi cu femei de când se află în străinătate (o ţară net mai tolerantă decât România!) şi spunea: "Sincer, încep să-i înţeleg pe bărbaţi de ce o iau razna când vine vorba de femei. Sunt pur şi simplu imposibile!".
Salut.

| haiZI a răspuns:

Intrebare(de fapt ii apartine lui TheBugDude)
Tatal tau era un homosexual. Tu unde ajungeai in stadiul de spermatozoid?
1.in anusul unui barbat?
2.in gat?
3.inchis in prezervativ si aruncat la gunoi?

Remarca; homosexualitatea nu se poate numi orientare sexuala.
Orientare sexuala:barbat+femeie=perpetuarea speciei
Boala psihica:. barbat+barbat=durere in dos+fecale
Deci eu ies:cum am mai spus:moralitate=0, moralitate=0.Ma inteleg mai bine cu bunicul, ca e surd.EU iau pusca.
Ma amuza de fiecare cand vorbesc pe internet cum persoanele latra, din spatele monitorului, crezand ca identitatea le este necunoscuta si ca sunt in siguranta.
Si cand isi dau seama ca se insala, ca nu sunt la control, se tranforma in mielusei.Si despre mielusei ce sa zic?
Sunt mancati de lup.

| YourDailyApple a răspuns:

@haiZI, si cuplurile infertile nu pot perpetua specia laughing
Eu propun sa protestam si impotriva lor, asa ca sa fie treaba, treaba! big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@haiZi Persoanele gay nu vor sa vada lucrurile din punct de vedere logic si poate nici nu pot.
Acum incearca sa convingi un alcolic ca bautura ii face rau sau un caine ca e peste.

De unde si pana unde e chestie de logica?! E vorba de ce simtim. Gandeste invers situatia, sa vina cineva sa-ti spuna ca e ilogic ca tu sa te indragostesti de o femeie. Si nu se rezuma totul la sex, ejaculare si ce ai mai aberat tu mai sus, pentru. ca exista iubire si atasament, atractie sexuala, atat la gay, cat si la lesbiene, asa cum exista si la hetero.

Pot spune ca multi homofobi sunt homosexuali reprimati. Si eu, dar si prietenii mei gay/lesbi ne-am numarat, candva, printre ei.
Nu-mi pot explica cum am ajuns asa. Nu am fost abuzata in copilarie, am primit intelegere, afectiune in mod egal de la ambii parinti, nu am crescut intr-un mediu de gay, nu am fost refuzata de baieti, nu am avut drame de genul.
Fetele mi-au placut inca din copilarie, imi plac si acum si imi vor placea mereu oricat de dificile ar fi ele.

kongeriket
| kongeriket explică:

"din spatele monitorului, crezand ca identitatea le este necunoscuta si ca sunt in siguranta" - Nu cred că te referi la mine. Eu am numele real declinat pe site cât şi localitatea de domiciliu.
Poate şi de-asta nu suport anonimii. Eu îmi asum cele spuse aici, alţii, mai puţin.

| Kosuchin a răspuns:

:"Homosexualitatea=incapacitatea barbatului de a-si recunoaste masculinitatea", asa suna.deci d0mnule autor, e total fals ce ai afirmat, exista barbati gay care sunt destul de plini de testosteron.
"esenta lucrurilor vii :adn-tata+adn-mama=tu"; suprapopularea e aproape in caz ca nu stii, si nu in sensul ca in curand vom sta cu totii ingramaditi unul langa altul.

Răspuns utilizator avertizat
| VadTot a răspuns:

Kongeriket a răspuns:
Păi ce, tu recunoşti că ai 3 conturi din care unul suspendat pe site-ul ăsta?
E fix aceiaşi chestie.
Hai, viszlat, te hulye rasszista!
Doare tare, nu?

| PhaseMorphXR a răspuns:

"EU iau pusca"

Cat mai repede, cat mai repede!
Multumim!

| pufiwufi a răspuns:

@kongeriket

Nu am considerat ca e necesar sa-mi fac un cont doar pentru 2-3 raspunsuri. Si e dreptul meu de a alege sa raman sub anonimat, dar in fine, imi asum cele spuse.
Nu poti sa compari situatia ta, cand tu doar ii sustii pe homosexuali si situatia mea cand pot sa am probleme oricand cu un destept din asta ''care ia pusca''.

kongeriket
| kongeriket explică:

Pufiwufi: Eu te cred. Problema e că uneori sub anonimat sunt oameni care au deja cont aici dar n-au sângele necesar să-şi asume ceea ce spun.
Mai mult decât atât, faptul că ai vorbit laudativ la ceea ce am spus eu, atrage după sine în rândul unora, suspiciuni potrivit cărora mi-aş posta singur comentarii anonime pozitive.
Deh... de unde nu-i (creier) n-ai de unde cere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca fiecare se revolta in felul sau si chiar daca unul se revolta mai tare aceasta nu inseamna neaparat ca are mai mari sanse sa fie Gay.
-----------------------------------------------
www.ehaios.com - Tu ai zimbit azi?

| HellGirl4EverInHell a răspuns:

Okk.ati facut aici'sa un datamai chatt'u. FARA MINE? si uite ca apar si eu dupa mult timp,la sf.ok.cei drept, am si eu un coleg homofob[de mentionat:sunt bi, el nu stie] si pur si simplu eu am tendinta sa.impun gandirea mea si altorabig grin.cine vrea,accepta,cine nu,macar da un argument logic si nu gandeste"gay-ii sunt scarbosi blablabla".eu fata fiind,imi plac mai mult gay-ii:X[sunt ciudata v.v"],anyway,si deci tipu asta e un homofob innascut.pur si simplu nu accepta,si ok,nu accepti,nici mie nu-mi place spanacul, dar el mai si ii ironizeaza, si spune tot felul de lucruri urate despre ei.deci din ce ai zis uh mai sus.crede-ma,sunt in rai!laughingdeci e foarte tare,si nu m-am putut gandi vreodta la asta."homofobii sunt gay reprimati".devilam o minte mult prea malefica sa dezvalui ToT la ceea ce m-am gandit in mom in care am citit asta, hey, unii v-ati dat deja seamawinking. anyway.
cat despre un mini-raspuns.thinking pai.mie mi se pare mult mai frumos cand se iubesc 2 pers de acelasi sex[fata sau baiat], pentru ca nu au interese "ascunse" de a o face:X."iubire pura".nau de ce sa se tradeze etchappy
ai mai primit deja si alta raspunsuri, eu sunt deja in plus aici. gomenetongue ^o^

| ethel a răspuns (pentru SatanaInIzmene):

Pai da, se poate intampla ca tatal unor persoane sa fie gay.

Poveste reala:
Este data o familie. Sot si sotie, doi copii. Aparent o familie fericita, normala. Sotul a avut o experienta sexuala cu un gay. A divortat, formand un cuplu cu acel tip. Intrebat fiind, de ce a destramat casnicia/familia avuta, tipul a raspuns ca nicio femeie nu i-a putut oferi acea senzatie/satisfactie pe plan sexual pe care i-o ofera acel barbat.