kongeriket
| kongeriket a întrebat:

Mai mulţi psihologi, dar şi câteva studii, au arătat faptul că persoanele care sunt înverşunate împotriva înseşi existenţei homosexualităţii sunt ei înşişi gay reprimaţi.
Mai pe româneşte, homofobii au cele mai multe tendinţe homosexuale pe care reprimându-şi-le în mod repetat, îşi provoacă frustrări imense ducând şi la o agresivitate în limbaj (şi chiar fizică) a acestora faţă de alţi homosexuali.

1. Ce părere aveţi? Sunt oare cei mai agresivi homofobi ei înşişi nişte homosexuali reprimaţi?
2. Indiferent de răspunsul de la prima întrebare, homosexuali reprimaţi în general există. Cine credeţi că e de vină sau, altfel spus, ce îi face să-şi autosuprime aceste dorinţe?
3. Ştiinţa încă nu ne poate da un răspuns complet şi raţional pentru existenţa homosexualităţii ceea ce înseamnă că încă putem filosofa mult şi bine. Prin urmare: Cum consideraţi voi că apare homosexualitatea în ceea ce priveşte o persoană? O consideraţi ceva genetic? Ceva indus în urma unor evenimente din timpul copilăriei/adolescenţei? Apare ea cumva din cauza dezamăgirilor repetate trăite în compania sexului opus?(lesbiană pentru că bărbaţii "e porci"/homosexual pentru că femeile "e nişte panarame") Sau ce anume? Şi, desigur, de ce consideraţi astfel?

Surse:
1. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8772014
2. http://danielasartori.com/homophobia_homosexuality_Adams _Wright_Lohr.pdf

P. S.: Vă rog evitaţi implicarea argumentelor religioase, măcar pentru întrebările 1 şi 2.

Răspuns Câştigător
| NickiMinaj a răspuns:

Homosexualitatea ( nu stiu daca e recunoscuta ca 'afectiune', dar tind sa cred ca da ) e in primul rand aia endocrina. mai poate fi si datorita unor traume, dar si datorita cutumei, deseori adevarata 'barbatii e porci/femeile e curve'. de asemenea, poate fi mimata - masca purtatorului devenind fata purtatorului.
homofobii, ca multe alte categorii umane inversunate impotriva unei alte categorii, sunt cretini, le e frica de ceea ce nu inteleg. a spune ca sunt neaparat homosexuali reprimati e o generalizare gratuita, merg pe varianta cu, cretini. cat despre punctul 2, sunt sute de oameni, milioane, miliarde care-si duc viata ca niste roboti sociali, cumparandu-si buna parere a celorlalti prin tzoale, masini ( in cazul celor bogati ) sau aspirand tainic la cei bogati - ar trebui sa ma mire faptul ca ar face orice pentru acceptarea sociala? hmmmnu.

76 răspunsuri:
| VadTot a răspuns:

Kongeriket a răspuns:
Păi ce, tu recunoşti că ai 3 conturi din care unul suspendat pe site-ul ăsta?
E fix aceiaşi chestie.
Hai, viszlat, te hulye rasszista!
Doare tare, nu?

| morena a răspuns:

Dupa cate stiu eu, si am citit, homosexualitatea apare inca de la nastere, nu e neaparat o alegere sau o trauma! E vorba de cromozomii x si y care se formeaza inainte de nasterea individului!
Sunt de 2 feluri:activi si pasivi!
Eu zic ca fiecare trebuie sa-si vada de treaba lui, nu sa condamne in stanga si in dreapta, pentru ca putem avea si noi copii cu astfel de orientari! Eu una n-am nimic impotriva lor, la urma urmei toti suntem oameni, si fiecare are latura lui intunecata, care si-o ascund de lume, si nu ne-ar placea sa fim huliti si judecati! Nimeni nu e dator nimanui, sa se justifice pentru ceva ce, nu-i priveste! Fiecare are dreptul sa traiasca, cum si cu cine-i place!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai ai timp pentru tot felul de timpenii? Ptr ca, hai sa acceptam ca ar fi asa, cu ce naibii ne incalzeste?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Kongeriket asta e ca aia cu onanistii; au par in palma. din cateva povesti cu detinuti si detinute, am inteles ca e vorba de necesitatea de a simti nu numai sufleteste, ci si fizic o atingere o imbratisare a altuia.asta intr-un mediu in care sunt persoane de acelasi sex, mult timp.luni, ani.nu-mi explic cum poate un barbat sa se simta atras fizic de altul.imi repugna ideia de sex intre doi barbati.nu si intre doua femei.nu stiu de ce dar nici nu ma intereseaza.in rest; fistecare cu pasarica lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Homosexualitatea este o boala cu care te nasti, nu poti sa urasti pe cineva care si-a ales alte practici sexuale, nu poti sa urasti pe cineva care nu si-a ales singur orientarea sexuala.Eu am avut un amic in armata homosexual, era asa de diferit fata de noi incat i-am schimbat numele pentru ca simteam langa mine o prezenta feminima si nu un barbat. Daca-l urasc? nu! suntem cei mai buni prieteni.
Homosexualitatea apare in momentul in care corpul ii dicteaza mintii, exista disfunctii hormonale ce nu se pot trata. sa te minti o viata intreaga ca esti normal nu mi se pare cea mai buna alegere, poti acumula si alte probleme psihice.
Sa evitam argumentele religioase?big grin undeva in biblie apare curcubeul(simbol LGBT) pe cer, asta inseamna ca Dumnezeu e gay?batting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"homosexualitatea nu mai este considerata a fi o mostenire genetica, ci o consecinta a convietuirii cu parinti homosexuali, o consecinta a incestului, a abuzului sexual in copilarie sau a relatiilor cu profesori homosexuali, care nu sunt nici pe departe inofensivi" 1
sau
"... asa cum rezulta din bibliografia identificata atitudinile pe care le au persoanele homosexuale in interiorul grupului sunt: heteronegativismul, agresivitatea, violenta, comportamentul la risc pentru infectia HIV si abuzul de substante, trauma si riscul suicidar la adolescentul homosexual" 2
sau
"dar bine ar face sa se abtina, luptandu-se cu egoismul sau, de la presiunea pe care o exercita asupra copiilor sau adolescentilor. Pentru ca, repetam, homosexualitatea nu este un dat genetic, ci o practica sexuala favorizata social, un obicei care se deprinde din practica, in prezenta, la indemnul sau constrangerea homosexualilor experimentati" 3
sau
"comunitatile de homosexuali sunt un important rezervor de microorganisme cu potential patogen" 4
sau
"... homosexualii... un focar epidemic tot mai extins" 5.

Convingei pe ei ca se insala si ne convingi si pe noi.lol.In privinta executarii a persoanelor gay aceasta actiune a fost adoptata de mai multe tari sarace.Deci daca esti pe dos, practic te-ai ars. Putin le pasa lor de propaganda ta.Nu cred ca e o solutie dar nici nu vreau sa ajung sa-mi scot copilul la plimbare si sa vada 2 barbatii ca se ling.dezgustator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@TheBugDude:
"Tatal tau era homosexual. Unde ajungeai tu in stadiul de spermatozoid:
1.In anusul altui barbat.
2.In gat
3.Inchisa intr-un prezervativ si aruncata la gunoi."

Si asa planeta e suprapopulata. Mai conteaza unde ajungeam/ai? Nu e obligatoriu ca toata lumea sa aiba copii. Uite, de exemplu, cazul lui "haiZI", nu-ti pare rau ca tatal lui n-a fost homosexual (convins)? Am scapa si noi de un c****. Omul asta chiar are o gandire bolnava, putrezita. Jale, frate!
Cei mai agresivi homofobi sunt de fapt niste homosexuali reprimati? In 90-95% din cazutri - DA!
@kongeriket, respect!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cita timpenie din ce in ce mai crasa.Sint atitea studii psihologice care, culmea, nu sint secrete de stat si venim si ne dam cu parerea care de care mai inteligenti intr-o chestie existenta poate de la inceputurile omenirii.Ptiu drace ca destepti ne-a mai facut mamica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot Elton John spune:
O femeie va putea face dragoste cu o alta femeie cu usurinta si chiar fara a fi lesbiana! Barbatul va face sex cu un alt barbat doar daca e gay!
homosexual te nasti(ca barbat), lesbiana devii(ca femeie).

PS. sunt femeie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@kongeriket iti raspund la intrebarea 3. (mi se pare mai interesanta) nu e in niciun caz vorba de ceva genetic la mijloc intrucat homosexualii dezvolta interesul fata de alti barbati in timp. ma face sa cred ca exista o anume influenta sociala/neurochimica
"Apare ea cumva din cauza dezamăgirilor repetate trăite în compania sexului opus?" Se poate prea bine. un exemplu bun este un prieten de`al meu care si-a gasit alinarea respingerilor intr-un baiat. si acum poc. e gay. acesta constituie un factor major
cat despre filosofat. ne rezumam doar acolo intrucat stiinta in sine nu a evoluat deloc cand vine vorba de homo
revin cu altceva cand sunt mai beat de atat happy
@TheBugDude esti atat de prost incat nu poti realiza fapul ca ai fost "facut" prea bine de floatilla? ooo da " sunt destept, sunt foarte destept. nimeni nu arunca argumente ca mine" omule-insecta trezeste`te la realitate. aberezi fara rost, te autoflagelezi si mai nou acum iti rozi unghiile ca ti-ai gasit pe cineva care sa fie peste tine (majoritatea de au postat aici sunt crede`ma) si mai ai si "tupeul" de a te crede "finut". Pai ce facem ne laudam?
"Opreste-te din scos frazele din context!" aici sunt convins ca esti incapabil de a face lucrul aceste deci da`ti o palma!
"1.Nu esti in masura sa-mi spui ce e relevant sau nu.
2.Nu esti in masura sa ma consideri demn de a purta discutii sau nu ( cu toate ca vad un interes pronuntat de a conversa cu mine ) si lista poate continua." ba crede`ma ca e. pana si eu sunt in masura de a face lucrul acesta.
prin postarea mea astept sa zici ceva inteligent chiar sa ma ataci. vreau sa-ti vad adevaratul potential
ps. o sa te "pocneasca" floatilla de nu te vezi. nu te pui cu maestrul smug

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@TheBugDude scuza`ma da imi regulam nevasta. doar atat poti? sad ma intristezi. vad ca floatilla te-a pus deja la pamant. de ce sa nu ma distrez si eu cu tine, de ce? crying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@TheBugDude *casca plictisit si se scarpina in fund*
vad ca nu are rost cu tine... esti intutil precum preputul sigh si eu care vroiam sa ma distrez putin pe spinarea ta de ateu gay. imi incerc norocul la alta intrebare cu altcineva
app ti s`au inrosit cumva bucile cand ai citit ce a scris andrei (floatilla)?
pa, pa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@haiZi Persoanele gay nu vor sa vada lucrurile din punct de vedere logic si poate nici nu pot.
Acum incearca sa convingi un alcolic ca bautura ii face rau sau un caine ca e peste.

De unde si pana unde e chestie de logica?! E vorba de ce simtim. Gandeste invers situatia, sa vina cineva sa-ti spuna ca e ilogic ca tu sa te indragostesti de o femeie. Si nu se rezuma totul la sex, ejaculare si ce ai mai aberat tu mai sus, pentru. ca exista iubire si atasament, atractie sexuala, atat la gay, cat si la lesbiene, asa cum exista si la hetero.

Pot spune ca multi homofobi sunt homosexuali reprimati. Si eu, dar si prietenii mei gay/lesbi ne-am numarat, candva, printre ei.
Nu-mi pot explica cum am ajuns asa. Nu am fost abuzata in copilarie, am primit intelegere, afectiune in mod egal de la ambii parinti, nu am crescut intr-un mediu de gay, nu am fost refuzata de baieti, nu am avut drame de genul.
Fetele mi-au placut inca din copilarie, imi plac si acum si imi vor placea mereu oricat de dificile ar fi ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca fiecare se revolta in felul sau si chiar daca unul se revolta mai tare aceasta nu inseamna neaparat ca are mai mari sanse sa fie Gay.
-----------------------------------------------
www.ehaios.com - Tu ai zimbit azi?

| HellGirl4EverInHell a răspuns:

Okk.ati facut aici'sa un datamai chatt'u. FARA MINE? si uite ca apar si eu dupa mult timp,la sf.ok.cei drept, am si eu un coleg homofob[de mentionat:sunt bi, el nu stie] si pur si simplu eu am tendinta sa.impun gandirea mea si altorabig grin.cine vrea,accepta,cine nu,macar da un argument logic si nu gandeste"gay-ii sunt scarbosi blablabla".eu fata fiind,imi plac mai mult gay-ii:X[sunt ciudata v.v"],anyway,si deci tipu asta e un homofob innascut.pur si simplu nu accepta,si ok,nu accepti,nici mie nu-mi place spanacul, dar el mai si ii ironizeaza, si spune tot felul de lucruri urate despre ei.deci din ce ai zis uh mai sus.crede-ma,sunt in rai!laughingdeci e foarte tare,si nu m-am putut gandi vreodta la asta."homofobii sunt gay reprimati".devilam o minte mult prea malefica sa dezvalui ToT la ceea ce m-am gandit in mom in care am citit asta, hey, unii v-ati dat deja seamawinking. anyway.
cat despre un mini-raspuns.thinking pai.mie mi se pare mult mai frumos cand se iubesc 2 pers de acelasi sex[fata sau baiat], pentru ca nu au interese "ascunse" de a o face:X."iubire pura".nau de ce sa se tradeze etchappy
ai mai primit deja si alta raspunsuri, eu sunt deja in plus aici. gomenetongue ^o^

| pufiwufi a răspuns:

@kongeriket

Nu am considerat ca e necesar sa-mi fac un cont doar pentru 2-3 raspunsuri. Si e dreptul meu de a alege sa raman sub anonimat, dar in fine, imi asum cele spuse.
Nu poti sa compari situatia ta, cand tu doar ii sustii pe homosexuali si situatia mea cand pot sa am probleme oricand cu un destept din asta ''care ia pusca''.