| Meme10Memu a întrebat:

Materia e vid concentrat?

6 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Vid=nimic.
Vid concentrat=nimic concentrat.
Materie=ceva.
Materia e vid concentrat?=Ceva e nimic concentrat?

Răspunsul meu este nu. Mai ai alte întrebări care necesită doctorat pentru a le înțelege?

| Bizon95 a răspuns:

NU
materia e formata din atomi
vidul e format din "nimic"... relativ (cel putin in universul asta nu exista "nimic" nicaieri in spatiul cunoscut, pe peste tot exista quanumul spatiu-timp dovedit negru pe alb de Einstein si teoria relativitatii extinse)

| Meme10Memu explică (pentru Bizon95):

Nu exista vid perfect asa cum bine ai spus. Eu nu vorbesc despre vid perfect. Vidul perfect nu contine nici un fel de energie.

| Meme10Memu explică (pentru LPCTSTR):

In intrebare nu m-am referit la vid perfect lipsit de orice forma de energie.
Intr-adevar vidul perfect este echivalent cu zero care ori de cate ori este adunat cu el insusi tot zero este rezultatul.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Univers

"Energia întunecată, care este energia spațiului gol și cauzează accelerarea extinderii Universului, reprezintă restul de 68, 3% din conținut."

"Universul are, de asemenea, regiuni vaste de relativă goliciune; cel mai mare vid cunoscut, măsoară 1, 8 miliarde de ani-lumină (550 Mpc)."

"Pe baza echivalenței masă–energie, densitatea energiei întunecate (~ 7 × 10−30 g/cm3) este mult mai mică decât densitatea materiei obișnuite sau a materiei întunecate."

Materia obișnuită și forțele care acționează asupra materiei pot fi descrise în termeni de particule elementare.[102] Aceste particule sunt uneori descrise ca fiind fundamentale, deoarece au o substructură necunoscută și nu se știe dacă ele sunt sau nu compuse din particule mai mici.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Meme10Memu):

Si te durea atat de tare sa specifici?
Sincer, ce rost are intrebarea daca stii raspunsurile?

| Meme10Memu explică (pentru LPCTSTR):

Scuze ca n-am specificat in intrebare la ce fel de vid ma refer.